Algu paaugstināšana lielajos valsts piederošajos uzņēmumos bijis pāragrs solis, vērtējot algu palielināšanu uzņēmumos Latvijas dzelzceļš, Latvenergo, Latvijas Valsts ceļi, sacīja Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta un biržas NASDAQ OMX Rīga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.
Sarunā ar Latvijas radio viņa uzsvēra, ka būtu stipri jāpilnveido sistēma, kā vērtēt uzņēmumu sasniegto. «Algu palielinājuma rezultātā man rodas jautājums – vai kāds ir izvērtējis uzņēmumu sasniegto? Algas tiek palielinātas decembra beigās, šobrīd nav pieejami ne uzņēmuma gada pārskati, ne arī, visticamāk, noticis kāds formāls izvirzīto mērķu, ja tādi vispār bijuši izvirzīti, izpildes izvērtējums,» sacīja D. Auziņa-Melalksne.
Tomēr D. Auziņa-Melalksne arī atzina, ka valsts uzņēmumu vadītāju atalgojums nav atbilstošs starptautiskajai praksei, tam, cik nozīmīgi šie uzņēmumi ir Latvijai, kā arī, konkurences apstākļu principiem. D. Auziņa-Melalksne arī atzīmēja, ka Latvijā būtiski atšķiras valsts uzņēmumu vadītāju atalgojums no to uzņēmumu vadītāju darba samaksas, kuros valstij pieder tikai daļa.
D. Auziņa – Melalksne norādīja, ka Latvijas valstij pieder ļoti nozīmīgi aktīvi – apmēram 142 uzņēmumi, kas, saskaņā ar 2009. gada konsolidēto pārskatu, ir apmēram 3,6 miljardu latu vērtībā. Kopumā šie uzņēmumi pēc apgrozījuma veido 18% no Latvijas iekšzemes kopprodukta.
Jau ziņots, ka premjerministrs uzdevis Satiksmes ministrijai un Ekonomikas ministrijai izvērtēt, cik pamatota bijusi to kapitālsabiedrību Latvijas Dzelzceļš un Latvenergo valdes locekļu atalgojuma palielināšana.
Sākot ar šo gadu, ievērojami pieaudzis AS Latvijas Dzelzceļš vadības atalgojums. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājam Uģim Magonim, kurš līdz šim saņēma aptuveni 2600 latus mēnesī, apstiprināts atalgojums 8500 lati - arī par prezidenta pienākumu pildīšanu. Trim valdes locekļiem - Aivaram Strakšam, Edvīnam Bērziņam un Ērikam Šmukstam -, kuriem valdē alga ir ap 2400 latiem, apstiprināts atalgojums par viceprezidenta pienākumiem - 6800 lati mēnesī.
Pats LDz vadītājs algas vairākkārtēju pieaugumu uzskata par pamatotu un taisnīgu. To bijis nepieciešams darīt, veidojot korektu algojuma piramīdu uzņēmumā, lai nebūtu jāsamazina algas pārējiem uzņēmuma darbiniekiem.