Atalgojuma norādīšana darba sludinājumā nesniedz pilnu priekšstatu par darba samaksu konkrētā amatā
Atalgojums
Turklāt šāda norma nevajadzīgi iejaucas pušu līgumu slēgšanas brīvībā. Nav pierādījumu, ka normas leģitīmais mērķis – reemigrācijas veicināšana – būtu attaisnojies. Praksē ir redzams, ka darba sludinājumos norma tiek apieta, norādot atalgojumu plašā amplitūdā. Latvijā vērojams būtisks darbaspēka trūkums un speciālistu pārvilināšana kļūst arvien aktuālāka, kā rezultātā dati par darbiniekam izmaksājamo atalgojumu ir komercnoslēpumu saturoša informācija, tik strikts ir Latvijas Darba devēju konfederācijas viedoklis, ko DB pauž organizācijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sana Stūre.
Saņem aizrādījumus
Jau nepilnu gadu jāievēro Saeimā pieņemtās izmaiņas Darba likumā, kas paredz darba sludinājumos norādīt arī attiecīgā amata algas amplitūda. Vēl joprojām šajā jautājumā var runāt par viedokļu sadursmi. Savukārt uzraudzīt Darba likumā pieminēto normu ievērošanu, tostarp arī sludinājumos norādāmo informāciju, pienākums ir Valsts darba inspekcijai (VDI), kas līdz augusta vidum, kopš jaunā regulējuma spēkā stāšanās brīža, bija saņēmusi desmit iesniegumu par atalgojuma nenorādīšanu darba sludinājumos. Lielākā daļa šo pārkāpumu apstiprinājās vai tika konstatēta daļēji. Par pārkāpumiem VDI izteica darba devējiem mutvārdu aizrādījumu, stāsta iestādes Darba tiesību nodaļas vadītāja Mārīte Noriņa. Viņa piebilst, ka VDI nav saņēmusi negatīvas atsauksmes par jauno likuma normu, bet laikā, kad jaunie grozījumi tikko stājās spēkā, uzņēmumi vērsās VDI pēc konsultācijas, lai precizētu jaunās tiesību normas piemērošanas prasības.
VDI nav kompetenta vērtēt jauno Darba likuma grozījumu nepieciešamību, kā arī neveic darba sludinājumu izpēti un analīzi. Normas monitoringu tā nopietni pašlaik nav uzņēmies neviens, taču, papētot darba sludinājumus, regulējums tiek ievērots. Protams, nevar zināt, cik tas korekti tiek pildīts un cik precīzi ataino reālo situāciju.
Robeža var atturēt
Gluži precīzi spriest par iespējamo atalgojumu pēc norādes darba sludinājumā vien nevar. Tas secināms arī no bankas Citadele Mārketinga un korporatīvās komunikācijas daļas vadītājas Aigas Volksones komentāra. Proti, kā likums paredz, arī šī kredītiestāde sludinājumos norāda atalgojuma līmeni aktuālajām vakancēm. «Lai objektīvi novērtētu nodarbināto darbinieku atalgojuma nemainīgās daļas līmeni darba tirgū, banka un koncerna uzņēmumi regulāri piedalās gan nozares, gan starpnozaru atalgojuma pētījumos. Darba algas nemainīgā daļa katram strādājošajam tiek noteikta individuāli, atbilstoši viņa kompetencēm un pieredzei, ievērojot darbinieka amata grupas atalgojuma līmeni. Potenciālajiem kandidātiem daudz vieglāk ir orientēties darba tirgū, ir iespēja izvēlēties sev atbilstošu darba piedāvājumu gan pēc satura, gan saprotams, kāds būs aptuvenais atalgojums. Darba devējam ir iespēja saņemt CV no potenciālajiem darba ņēmējiem, kas, izvērtējot pieejamo informāciju, ir gatavi tālākām sarunām un darba iespējām konkrētajā uzņēmumā. Tajā pat laikā uzņēmums noteikti arī zaudē lieliskus kandidātus, ja sludinājumā norādītais atalgojums nav interesants, nedod iespēju uzņēmumam izvērtēt un varbūt piedāvāt atalgojumu ārpus norādītajām robežām. Sākotnējais atalgojums, protams, ir svarīgs, tomēr, kad potenciālais kandidāts izdara savu izvēli, ļoti liela nozīme ir pašam uzņēmumam, tā reputācijai darba tirgū, iekšējai kultūrai, attieksmei pret darbinieku, izaugsmes un attīstības iespējām, arī atsauksmēm no bijušajiem un esošajiem darbiniekiem,» klāsta A. Volksone.
Visu rakstu lasiet 11. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!