Par pārrobežu tirdzniecības principiem ir oficiāla vienošanās starp trīs Baltijas valstu Pārvades sistēmu operatoriem, kuru ir apstiprinājuši arī nacionālie Regulatori, tāpēc, lai mainītu šos principus, ir jāvienojas visām iesaistītajām pusēm, par igauņu draudiem bloķēt elektroenerģijas plūsmu pāri Igaunijas un Latvijas robežai saka AS Augstsprieguma tīkls elektroenerģijas tirgus uzraudzības speciālists Aigars Sīlis.
Dienas Bizness (DB) šodien raksta, ka Latvijas Ekonomikas ministrija noraida Igaunijas Ekonomikas un sakaru ministrijas pārmetumus Latvijai un Lietuvai par to, ka kaimiņvalstis vilcinās atvērt elektrības tirgu. Šādu neapmierinātību Igaunijas ekonomikas ministrs Juhans Partss paudis vēstulē Latvijas un Lietuvas kolēģiem. Ja šādi ierobežojumi tiks noteikti, Latvija noteikti pieprasītu Igaunijai kompensēt visus zaudējumus, ko Latvijas patērētājiem šāds lēmums varētu radīt, uzsver Ekonomikas ministrija.
Par vēstulē minēto elektrības cenu lēcienu 104 eiro/MWh apmērā (trīs reizes vairāk nekā mājsaimniecību elektroenerģijas cena pirms gada), Baltijas un Ziemeļvalstu kopīgajā birža Nord Pool Spot (NPS) pēc Baltijas valstu Regulatoru pieprasījuma veic speciālu izmeklēšanu, lai noskaidrotu augstās cenas iemeslus, skaidro A. Sīlis. Tādēļ AS Augstsprieguma tīkls nevar komentēt šo situāciju, kamēr izmeklēšana nav beigusies. Pēc viņa teiktā, pārējā laikā, kopš NPS Latvijas tirdzniecības apgabala atvēršanas, cenas ir bijušas saprotamas, adekvātas elektrības ražošanai un patēriņam katrā reģionā.
Igaunijā ir elektrības ražošanas pārpalikums un Latvijā, Lietuvā ir elektroenerģijas deficīts, elektrības plūsmas virziens ir no Igaunijas uz Latviju, Lietuvu. Lielāka elektrības patēriņa stundās elektrības plūsma sasniedz maksimāli pieļaujamo pārvades tīkla caurlaides spēju starp Igauniju un Latviju, tāpēc sākas elektrības tirdzniecības ierobežojumi, kas rada cenu starpību starp Igauniju un Latviju, Lietuvu, norāda specilālists.
Igaunijā elektrības cena ir zemāka, bet Latvijā un Lietuvā augstāka (starp Latviju un Lietuvu pārvades tīkls ir ievērojami jaudīgāks un tirgus ierobežojumu nav), jo, lai nosegtu elektrības patēriņu, Latvijā un Lietuvā jāiedarbina elektrostacijas, kuru ražotā elektrība ir dārgāka nekā Igaunijā, tāpēc ir objektīvi, ka Latvijā un Lietuvā vidēji elektrības cena ir augstāka nekā Igaunijā, piebilst A. Sīlis.
DB jau rakstīja, ka pēc Latvijas pievienošanās Nord Pool biržai šā gada jūnijā jau bija novērojami pēkšņi elektrības cenu lēcieni, Baltijas reģionā tiem sasniedzot pat 200 eiro/MWh. Jau tobrīd starp Igaunijas un Latvijas pusi sāka plūst savstarpēji apvainojumi, kurš pie šī cenu kāpuma ir vainīgs. Igauņi pārmeta Latvenergo, ka tas nepārdod visu saražoto elektroenerģiju biržā un pēc tam pats to neatpērk atpakaļ, jo tādējādi augot cena biržā.Tajā pašā laikā arī igauņi slēdza vairākus Narvas spēkstacijas blokus, tādējādi samazinot reģionā pieejamās elektroenerģijas apjomus. Kā norādījuši vairāki enerģētikas eksperti – vasarās Latvijā un Lietuvā tradicionāli ir novērojams elektroenerģijas deficīts un līdz ar to pieaug elektroenerģijas cenas. Šī situācija varētu mainīties tajā brīdī, kad tiks izbūvēti pietiekami jaudīgi starpvalstu savienojumi.