Līdz ar jaunā subsidētās enerģijas nodokļa ieviešanu OIK arī nākamgad un, iespējams, citos gados saglabātos pašreizējā līmenī – 1,89 sant./kWh, skaidro EM valsts sekretārs Juris Pūce. Viņš neslēpj, ka nepatīkamu efektu šīs izmaiņas nesīs centralizētās siltumapgādes klientiem vismaz 17 Latvijas pilsētās – apkures tarifi pieaugs vidēji 10–15% robežās.
Cīņā ar elektrības obligātā iepirkuma komponenti (OIK), no kuras galvenie ieguvēji ir dabasgāzes un atjaunojamo energoresursu (AER) īpašnieki, Ekonomikas ministrija (EM) nākusi klajā ar jaunu risinājumu, ar kuru nākotnē, iespējams, varētu iegrožot šīs komponentes straujo kāpumu. Tas ir subsidētās enerģijas nodoklis, kas būs jāmaksā elektrības ražotājiem no sava OIK ietvaros saņemtā bruto atbalsta. Pašlaik izrēķinātās nodokļa likmes ir 14% dabasgāzes koģenerācijas stacijām un 10% AER stacijām.
Savukārt problēmas var būt arī vairāku AER staciju īpašniekiem, kurus papildu nodoklis var novest pie maksātnespējas. DB jau rakstījis, ka sākotnēji OIK izmaksu pieaugumu bija iecerēts kompensēt uz a/s Latvenergo valstij maksājamo dividenžu rēķina, taču ķeršanos klāt valsts budžeta ieņēmumiem noraidīja premjers Valdis Dombrovskis.
Pašlaik lielākais rastais ietaupījums, ko sola EM, esot uz lielo dabasgāzes staciju rēķina – aptuveni 20 milj. Ls. Visvairāk naudas tikšot atņemts a/s Latvenergo TEC, kuram, kā DB jau rakstīja, līdzšinējās atbalsta formulas vietā varētu tikt piemērots jaudas maksājums. «Pašlaik TEC ir jāražo elektrība vismaz 3000 stundas gadā pie jebkuras dabasgāzes cenas, nākotnē TEC būs ekonomiski jāsaražo elektrība vien 1200 stundas gadā, kas nozīmē, ka TEC reāli strādās tikai dažus mēnešus gadā – janvāra beigās un februārī. Pārējā laikā tie veiks savu bāzes jaudu un rezervēšanas funkciju,» skaidro J. Pūce.
«Elektrības patērētājiem – ražotājiem – būtībā nav svarīgi, kā valdība iesaldē OIK tālāko pieaugumu – ar stingrākiem noteikumiem subsidētās elektrības ražotājiem vai kādu īpašu nodokli tiem,» tā situāciju vērtē Gulbenē strādājošās bērza izstrādājumu ražošanas SIA Konto valdes loceklis Agris Koris. Viņš atgādina, ka rūpnieki, it īpaši tie, kuri nodarbojas ar dziļākas pārstrādes produktu ražošanu, nonākuši lejupejošā spirālē, kur, pieaugot OIK cenai, šā gada aprīlī sarūk peļņa, jo nedz ārvalstu, nedz Latvijas pircēji nav gatavi paaugstināt iepirkuma cenu. Faktiski ir sarukusi pašmāju ražotāju konkurētspēja salīdzinājumā ar citu valstu konkurentiem.