Vakar, 5.jūnijā, Ilgtspējas indeksa ietvaros tika apbalvoti 40 Latvijas uzņēmumi, kuri demonstrējuši atbildīgu un tālredzīgu uzņēmējdarbības pieeju un bijuši pietiekami drosmīgi, lai veiktu publisku sava snieguma novērtējumu. Jau otro gadu pēc kārtas augstākos rezultātus sasniedza AS Aldaris un AS Latvenergo.
Šogad Ilgtspējas indeksā novērtējumu pilnībā veica 42 Latvijas uzņēmumi, kas novērtēja savu sniegumu attiecībā uz stratēģisko plānošanu, tirgus attiecībām, darba vidi, attieksmi pret vidi un vietējo kopienu. Dalībnieku vidū arī šogad bija mazs valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību īpatsvars.
«Lai gan indeksa rezultāti apliecina, ka privātā sektora uzņēmumi joprojām ir līderi attiecībā uz stratēģisku un atbildīgu biznesa vadību, tomēr tieši valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām ir svarīgi būt paraugam un demonstrēt atbildīgu pieeju. Mēs joprojām ceram, ka valsts sekmēs plašāku savu kapitālsabiedrību pārstāvniecību arī Ilgtspējas indeksā,» skaidro Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, norādot, ka šogad novērtējumu veica tikai 7 valsts kapitālsabiedrības.
Augstāko sniegumu uzņēmumi ir uzrādījuši sabiedrības sadaļā, sasniedzot 81,2%, savukārt zemākais sniegums ir palicis nemainīgs jau otro gadu pēc kārtas darba vides sadaļā – 69,0%. Zemais snieguma rādītājs darba vides sadaļā papildina pētījumu kompānijas TNS veiktās aptaujas datus, kurā 47% no Latvijas iedzīvotājiem darba apstākļus Latvijā novērtēja kā sliktus. 43% iedzīvotāju atzina, ka darba apstākļi ir saglabājušies tādi paši, bet 28% norādīja, ka tie ir pasliktinājušies.
«Patiess prieks, ka katru gadu uzņēmumi rāda arvien labāku sniegumu, tas nozīmē, ka Ilgtspējas indekss ir ne tikai novērtēšanas, bet arī izglītības un motivēšanas instruments,» uzsver Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane.
Ilgtspējas indeksa ietvaros īpaša uzmanība šogad tika veltīta sieviešu un vīriešu vienlīdzīgām iespējām uzņēmumos, kā vienam no labas pārvaldības elementiem, tāpēc Sabiedrības integrācijas fonds pasniedza balvas nominācijā Veiksmīgākā sieviete-uzņēmuma vadītāja - 2013 un Dzimumu līdztiesīgākais uzņēmums – 2013.
Titulu Veiksmīgākā sieviete-uzņēmuma vadītāja - 2013 ieguva AS Cēsu alus valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone-Zatlere, savukārt nominācijā Dzimumu līdztiesīgākais uzņēmums – 2013 laurus plūca SIA Neste Latvija.
Sabiedrības integrācijas fonda direktore Aija Bauere skaidro: «Pētījumi ES līmenī parāda, jo līdzvērtīgāka abu dzimumu pārstāvniecība uzņēmuma augstākā un vidējā līmeņa lēmumu pieņemšanā, jo labāki ir uzņēmuma organizatoriskie un finanšu rādītāji. Daudzās Eiropas valstīs viens no ilgtspējas stūrakmeņiem uzņēmumos ir vienādu iespēju nodrošināšana sievietēm un vīriešiem.»
Noslēguma ceremonijā tika pasniegtas arī LR vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas balva nominācijā Reģiona spēks, kuru šogad ieguva atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA ZAAO. Savukārt Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta balvu Ilgtspējas čempionam – uzņēmumam, kurš ir uzrādījis visstraujāko izaugsmi pēdējā gada laikā, saņēma SIA Ventspils nafta termināls.
Ilgtspējas indeksa bronzas kategorijai kvalificējās divi uzņēmumi, sudraba – 25, zelta – 11, savukārt augstāko novērtējumu un platīna godalgai kvalificējās 2 uzņēmumi.
Ilgtspējas indeksa 2014 rezultāti:
• Platīna kategorija: AS Aldaris, AS Latvenergo;
• Zelta kategorija: SIA ABB, SIA CEMEX, AS Cēsu alus, SIA GRIFS AG, AS Latvijas Loto, SIA Neste Latvija, SIA Olympic Casino Latvia, SIA Rimi Latvia, AS SEB banka, AS Swedbank, SIA Ventspils nafta termināls;
• Sudraba kategorija: AS 4Finance, VAS Ceļu satiksmes drošības direkcija, SIA Coca-Cola HBC Latvia, AS Danske Bank filiāle Latvijā, AS Daugavpils siltumtīkli, SIA DHL Latvia, SIA Exigen Services Latvia, SIA GlaxoSmithKline Latvia, SIA Konekesko Latvija, VAS Latvijas autoceļu uzturētājs, AS Latvijas balzams, VAS Latvijas Dzelzceļš, SIA Liepājas RAS, SIA Livonia Print, Nordea Bank Finland Plc Latvijas filiāle, SIA PriceWaterhouseCoopers, VAS Rīgas siltums, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola, Rīgas Tehniskā universitāte, AS Severstaļlat, AS Siguldas Būvmeistars, VAS Starptautiskā lidosta Rīga, SIA Ventspils reiss, SIA VTU Valmiera, SIA ZAAO;
• Bronzas kategorija: AS Baltic International Bank, SIA LatRosTrans.
Ilgtspējas indekss ir stratēģisks vadības instruments, kas balstīts uz starptautiski atzītu metodoloģiju, palīdzot uzņēmumiem novērtēt savas darbības ilgtspēju un korporatīvās atbildības līmeni piecās jomās – stratēģijā, tirgus attiecībās, darba vidē, vidē un sabiedrībā.
Iniciatīvas partneri ir Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts, Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS). Kopš 2010.gada, kad veiksmīgi tika aizsākts Ilgtspējas indeksa pilotprojekts, indeksa pašvērtējuma iespējas ir izmantojuši vairāk nekā 200 uzņēmumi.
Ilgtspējas indeksa ietvaros uzņēmumu iesniegto informāciju pārbauda un analizē Ekspertu padome, kuru veido dažādu jomu speciālisti no sekojošām organizācijām: BORENIUS, Estonian, Latvian & Lithuanian Environment (ELLE), Hauska & Partner, Latvijas Zaļais punkts, McCANN Consulting, McCANN Rīga, Spring Valley, TNS.