Valdība otrdien nolēma atcelt finansējuma ierobežojumus energoefektivitātes projektiem uzņēmējdarbībā.
Ekonomikas ministrija (EM) skaidro, ka tādējādi tiks nodrošināts, ka finansējums ir pieejams, vadoties no pieprasījuma. Tiks paredzēts viens kopīgs finansējums visām atbalstāmām aktivitātēm - energoefektivitātes paaugstināšana, atjaunojam energoresursu tehnoloģiju izmantošanas, bezemisiju transporta iegāde - attiecīgi neizdalot katrai aktivitātei atsevišķu finansējumu.
"Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") pieejamais finansējums atbalsta sniegšanai kombinētā finanšu instrumenta veidā komersantu energoefektivitātes paaugstināšanai, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanai un bezemisiju transporta iegādei ir 75,75 miljoni eiro, tostarp energoefektivitātes paaugstināšanai - līdz 25,75 miljoniem eiro, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai - līdz 45 miljoniem eiro, bet bezemisiju transporta iegādei - līdz pieciem miljoniem eiro.
Līdz šim brīdim "Altum" ir organizējusi sešas projektu atlases, kurās energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju atbalsta sniegšanai ir noslēgti 133 aizdevuma līgumi. No 133 aizdevuma līgumiem 99 līgumi ir īstenošanas stadijā, šo līgumu kopējā rezervētā kapitāla atlaide ir 11,7 miljoni eiro. Savukārt 34 aizdevumi līgumu ir pabeiguši projektā paredzētās darbības, šajos pabeigtajos projektos kapitāla atlaide kopā ir 2,4 miljonu eiro apmērā.
Bezemisiju transporta iegādei ir izsniegtas sešas garantiju vēstules par kapitāla atlaidēm 32 390 eiro apmērā.
Ar noslēgtajiem aizdevumu līgumiem un izsniegtajām garantijām ir nodrošināts aprēķinātais plānotais siltumnīcefekta gāzu emisiju ietaupījums 5698 CO2 ekvivalenta tonnas gadā (97% no sasniedzamā uzraudzības rādītāja), kā arī apstiprināto projektu kopsumma 56 013 570 eiro apmērā (77% no sasniedzamā uzraudzības rādītāja).
Vēl 90 pieteikumi ar rezervētām kapitāla atlaidēm 10,6 miljonu eiro apmērā, kas apstiprināti atlasē gatavo aizdevuma, garantijas pieteikumus, 57 aizdevuma pieteikumi ar kopējo kapitāla atlaidi 6,2 miljonu eiro apmērā ir vērtēšanā, savukārt par septiņiem aizdevuma pieteikumiem un vienu garantijas pieteikumu (kopējā kapitāla atlaide 437 000 eiro) ir pieņemts pozitīvs lēmums, bet vēl nav noslēgts līgums.
Kopumā programmā šobrīd ja ir rezervēti 44 miljoni eiro no pieejamā finansējuma.
"Altum" programmā vislielākais finansējums 84% apmērā ir rezervēts energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem. Atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai rezervēts finansējums 48% apmērā, savukārt bezemisiju auto iegādei rezervēts finansējums vien 10% apmērā.
EM skaidro, ka programmas ceturtajā, piektajā un sestajā atlasēs, kas tika organizētas pēc pēdējiem Ministru kabineta noteikumu grozījumiem, ar kuriem tika atcelti būtiski nozaru ierobežojumi, pieprasījums pēc atbalsta atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju atbalstam būtiski kritās, pieprasījums pēc energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem nedaudz samazinājies, tomēr ir ar stabilu pieprasījumu. Savukārt bezemisiju auto iegādei pieprasījums nedaudz pieaudzis, tomēr saglabājies kritiski zems.
Ņemot vērā, ka šobrīd energoefektivitātes paaugstināšanai rezervēts finansējums 22,12 miljonu eiro apmērā, "Altum" aplēš, ka ar septīto atlasi viss energoefektivitātes paaugstināšanai pieejamais finansējums tiks rezervēts. Neskatoties uz mēreno, bet stabilo pieprasījumu, finansējuma nepietiekamības dēļ atlases šajā komponentē būs jāpārtrauc.
Vidējais pieprasītais atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju atbalsta apmērs vienā atlasē ir 1,6 miljoni eiro. Ņemot vērā, ka šobrīd šim atbalstam neizmantots finansējums 23,57 miljonu eiro apmērā, lai nodrošinātu atbalsta piešķiršanu šādā apmērā, "Altum" būtu jāorganizē vēl vismaz vairāk nekā 10 atlases. Atlašu skaits pat varētu būt lielāks, jo pieprasītais finansējums piektajā un sestajā atlasē ir vēl zemāks. Ņemot vērā, ka pieprasījums tik būtiski samazinājies elektroenerģijas cenu krituma dēļ, šobrīd nav indikāciju, ka tuvākajā laikā vajadzība pēc atbalsta atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju atbalsta varētu pieaugt.
Vidējais pieprasītais bezemisiju transportam atbalsta apmērs vienā atlasē ir 168 tūkst. eiro. Ņemot vērā, ka šobrīd šim atbalstam neizmantots finansējums 4.49 milj. eiro apmērā, lai nodrošinātu atbalsta piešķiršanu šādā apmērā, "Altum" būtu jāorganizē vēl vismaz vairāk kā 20 atlases. Ņemot vērā, ka Klimata un enerģētikas ministrija drīzumā apstiprinās savu atbalsta programmu bezemisiju auto iegādei, kur atbalsts tiks sniegts granta veidā, prognozējams, ka "Altum" īstenotajā programmā pieprasījums tikai kritīsies vai nebūs vispār.
Zemā pieprasījuma atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un bezemisiju transporta atbalstam dēļ pastāv risks par Atveseļošanas fonda finansējuma ieguldīšanu pietiekami tuvā laika periodā, kā arī piešķirtā finansējuma neizmantošanu tiem instrumentiem, kur ir pieprasījums.
Ņemot vērā iepriekš minēto, EM rosina svītrot izmantojamā finansējuma ierobežojumus pasākumu (energoefektivitātes paaugstināšana, atjaunojam energoresursu tehnoloģiju izmantošanas, bezemisiju transporta iegāde) ietvaros, nosakot, ka kopumā "Altum" jānodrošina atbalsta sniegšana 75,75 miljonu eiro apmērā.
EM ieskatā šāda pieeja nodrošinās iespēju turpināt atbalsta sniegšanu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem, nodrošināt raitāku Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējuma ieguldīšanu, kā arī sniegs lielāku ieguldījumu programmas uzraudzības rādītāju sasniegšanā, jo energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu kopējās projektu izmaksas ir augstākas nekā atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju un bezemisiju transporta pasākumos. Ja energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu vidējās projekta izmaksas ir virs 700 000 eiro, tad atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju gadījumā kopējās projekta izmaksas ir virs 300 000 eiro, savukārt bezemsiju auto gadījumā tie ir 48 000 eiro.