2012. gada valsts budžeta likums pieņemts galīgajā lasījumā. Budžeta apstiprināšana ļaus pabeigt Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Komisijas (EK) palīdzības programmu plānotajā laikā, tomēr izvirzītā 2,5% iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes prognoze ir pārāk optimistiska, tādēļ jau pavasarī budžetā būs nepieciešams vieikt konsolidāciju, uzskata Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Premjers Valdis Dombrovskis, uzrunājot Saeimas deputātus pirms balsojuma par budžeta likuma pieņemšanu galīgajā lasījumā, uzsvēra, ka tieši līdz ar 2012. gada budžeta pieņemšanu Latvija būs samazinājusi budžeta deficītu zem Māstrihtas kritērijos noteiktajiem 3 % no iekšzemes kopprodukta.
IKP 2,5% izaugsmes prognoze, uz kuras balstās 2012. gada budžets, ir pārlieku optimistiska. Izaugsme nākošajā gadābūs ievērojami lēnāka un, lai budžeta deficīts iekļautos zem 3% no IKP, pavasarī budžetā būs nepieciešams veikt papildu konsolidāciju, uzskata M. Kazāks.
Līdzīgs viedoklis ir arī Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam, kas ieteicis valdībai jau tagad sākt darbu pie 2012. gada budžeta grozījumiem, norādot, ka 2, 5 % iekšzemes kopprodukta pieaugums, uz kuru balstās aprēķini par budžeta ieņēmumiem, ir pārlieku optimistisks un jau pavasarī budžetā būs nepieciešama papildu konsolidācija, lai nodrošinātu, ka
2012.gadā valsts izdevumu pārsvars pār ieņēmumiem nepārsniedz 2,5 % no iekšzemes kopprodukta.
No spējas turpmāk ievērot fiskālo disciplīnu būs atkarīgs, cik liela būs procentu likmes par līdzekļiem, kurus Latvijai nāksies aizņemties starptautiskajos finanšu tirgos, lai nosegtu budžeta deficītu un atmaksātu starptautisko aizdevumu, atgādināja valdības vadītājs V. Dobmbrovskis.
«Tā kā vienkāršota izdevumu samazināšana un/ vai nodokļu palielināšana jau sen sevi ir izsmēlusi, vienīgais veids, kā padziļināt konsolidāciju un iegūt iedzīvotāju atbalstu, ir īstenot skaidras un konkrētas strukturālās reformas, kas uzlabos izaugsmi nākotnē.
Proti, iedzīvotājiem ir skaidri jāredz, kāds no tā visa būs labums. Kā vienu no reformām var minēt ātrāku un apjoma ziņā būtisku darbaspēka nodokļu samazināšanu apmaiņā pret augstāku nekustamā īpašuma nodokli. Lai šādas reformas varētu ieviest jau ar nākošā gada vidu, tām jau tuvāko pāris mēnešu laikā jātiek izstrādātām detaļu līmenī,» uzskata ekonomissts.
Saeimas atbalstītais 2012. gada budžets paredz izdevumus 4, 641 miljardu Ls apmērā un ieņēmumus 4, 516 miljardu Ls apmērā. Salīdzinājumā ar šo gadu, budžeta ieņēmumi plānoti par aptuveni 6 % lielāki.