Darbaspēka apsekojuma dati liecina, ka ir reģistrēts līdz šim mazākais to cilvēku skaits, kuriem nav vēlēšanās vai nepieciešamības strādāt. «Zīmīgi, ka tūlīt pēc nekustamā īpašuma buma kulminācijas sliņķu bija astoņas reizes vairāk. Varbūt tiešām no krīzes bijis arī kāds labums,» norāda DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
«Strādājošo skaita pieaugums Latvijā par 18,9 tūkstošiem jeb 2,2% kopš pērnā gada otrā ceturkšņa ir tuvs tam, ko varēja gaidīt,» bezdarba rādītāja izmaiņas komentē P. Strautiņš, vienlaikus atgādinot, ka Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētais pašnodarbināto skaits ir samazinājies par 4,3 tūkstošiem, salīdzinot ar 2011. gada sākumu.
Ekonomists skaidro, ka līdz ar to reģistrēto jeb «balto» darbavietu kopskaita izmaiņas ir ļoti līdzīgas Darbaspēka apsekojumā (DA) aprēķinātajām strādājošo skaita izmaiņām, taču pēdējie skaitļi parasti uzrāda svārstības plašākā diapazonā, jo arī kopējie skaitļi DA ir lielāki. «Acīmredzot te izpaužas mērena ēnu ekonomikas īpatsvara samazināšanās, ko netieši parāda arī citi makro dati,» norāda ekonomists.
Tā kā pieaugošas cerības iegūt darbu stimulē diezgan strauju ekonomiski aktīvo iedzīvotāju īpatsvara kāpumu, darba meklētāju īpatsvars gada laikā mainījies pavisam nedaudz - par 1%, gadu iepriekš izmaiņu temps bija gandrīz trīsreiz straujāks, kaut ekonomika auga līdzīgā tempā, norāda ekonomists.
Db.lv jau vēstīja, ka jūlijā bezdarba līmenis Latvijā samazinājies līdz 11,6%, kas, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir 0,3 procentpunktu kritums.
«Cilvēku skaits, kuri zaudējuši cerības atrast darbu, šogad samazinājies no 33,7 līdz 25,4 tūkstošiem. 2007-2008. gadā šādu cilvēku bija vēl mazāk, taču 2010. gada otrajā ceturksnī cerības atmetušo cilvēku skaits sasniedza 44,1 tūkstoti,» norāda ekonomists.
Viņš stāsta, ka vēl nepubliskotajos datos par 2012. gada jūliju darba izredžu vērtējuma indekss sasniedzis augstāko līmeni kopš 2008. gada beigām.
«Tas joprojām ir zems, taču gada laikā pieaudzis no -61 līdz -48 punktiem. Jāatzīmē arī, ka to cilvēku skaits, kuriem darbs ir, bet kuri meklē labāku (viņi netiek definēti kā darba meklētāji), pieaudzis par vienu sesto daļu jeb 4,2 tūkstošiem,» tā P. Strautiņš.
Ekonomists atgādina, ka arī iepriekšējos divos gados pārejā no pirmā ceturkšņa uz otro ceturksni darba meklētāju īpatsvars strauji nesamazinājās, visstraujākais kritums bija starp otro un trešo ceturksni. «To varētu gaidīt arī šogad, arī ievērojot, ka šogad turpinājusi augt aktivitāte celtniecībā, veiksmīgs ir gads arī lauksaimniecībā. Darba vietu radīšanu trešajā ceturksnī it kā varētu ietekmēt runas par eirozonas krīzes gaidāmo ietekmi, taču vismaz jūlijā uzņēmēju noskaņojums vēl nebija būtiski pasliktinājies,» norāda DNB bankas ekonomists.
Viņš skaidro, ka, līdzīgi kā iepriekšējos ceturkšņos, arī šoreiz var redzēt krasu darba meklētāju noslāņošanos pēc izredzēm atrast darbu. Var redzēt, ka ekonomikas atgūšanās palīdz tiem cilvēkiem ar darba stāžu, kuri ir bez darba salīdzinoši neilgu laiku - līdz diviem gadiem, viņu skaits gada laikā samazinājies par 19,8 tūkstošiem. Turpretim ilgāku laiku nestrādājošo skaits pat pieaug, jo īpaši to, kuri bez darba ir vairāk nekā astoņus gadus.