Atlīdzībās par zaudējumiem, ko Latvijā nodarīja jūlija beigu vētra, apdrošinātāji jau ir izmaksājuši 17 miljonus eiro, kas ir lielākais apdrošināšanas atlīdzību apjoms Latvijā par vienas dabas katastrofas nodarītajiem postījumiem, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) apkopotie dati par situāciju 2. oktobrī.
Trīs nedēļu laikā izmaksāto atlīdzību summa ir palielinājusies par 4 miljoniem eiro.
Līdz 11. septembrim apdrošinātāji bija saņēmuši 9578 atlīdzību pieteikumus par kopējo summu 23,7 miljoni eiro. Izmaksājot atlīdzībās 17 miljonus eiro, ir jau noregulēti 7,8 tūkstoši apdrošināšanas gadījumu jeb 81% no visiem pieteikumiem.
Iepriekšējais lielākais izmaksu apjoms par vienu dabas kataklizmu Latvijā bija pērn, kad Zemgales pusē plosījās negaiss un krusa – apdrošināšanas atlīdzībās tika izmaksāti 16,6 miljoni eiro. Dabas katastrofu radītie zaudējumi pasaulē un arī Latvijā pieaug ar katru gadu – ja 2022. gadā Latvijas apdrošinātāji par dabas stihiju nodarītajiem zaudējumiem kopumā atlīdzībās izmaksāja 5,4 miljonus eiro, tad 2023. gadā jau tikai vienas augusta vētras nodarīto zaudējumu summa pārsniedza 16 miljonus, un šogad ir sasniegts nākamais rekords.
Turklāt paredzams, ka šogad izmaksāto atlīdzību skaits un apjoms naudas izteiksmē vēl pieaugs, jo sarežģītākos un lielākos postījumu gadījumos zaudējumu noteikšana un lēmuma pieņemšana var prasīt ilgāku laiku. Pašlaik ir noregulēts 81% no visiem zaudējumu segšanas pieteikumiem, un apdrošinātāji aktīvi strādā katrā pieteikumā lietā.
Klimata pārmaiņas kopumā pasaulē ik gadu palielina dabas katastrofu riskus un to radītos zaudējumus, attiecīgi arī izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības. Uzskatāms nesens piemērs ir arī Centrāleiropas plūdi. Tādējādi sagaidāms, un to apliecina gan meteorologu, gan ekonomistu prognozes, ka dabas kataklizmu radītie zaudējumi Latvijā ir un būs ar pieaugošu tendenci.
2023. gadā pasaulē apdrošinātāju izmaksātās atlīdzības par dabas katastrofu radītajiem zaudējumiem pārsniedza 118 miljardus dolāru, bet globālās ekonomikas kopējie zaudējumi pērn sasniedza 380 miljardus dolāru, kas ir 22% virs 21. gadsimta vidējā rādītāja.