ANO amatpersonas un dalībvalstis pirmdien uzteica visu dalībvalstu apstiprināto dokumentu, kas paredz līdz 2030.gadam izskaust nabadzību un badu.
Pēc trīs gadus ilgušām pārrunām visas 193 ANO dalībvalstis svētdienas vakarā apstiprināja globālos attīstības mērķus nākamajiem 15 gadiem. Pasaules līderiem vēl tie formāli jāapstiprina ANO samitā septembrī.
Dokuments, izvirzot 17 vispārējus mērķus un 169 mērķus specifiskās pozīcijās, paredz izbeigt nabadzību un badu, nodrošināt sociālo vienlīdzību, aizsargāt vidi un veicināt līdzsvarotu attīstību visā pasaulē.
Daļa no attīstības plāna būs arī vispārējā vienošanās par klimata izmaiņām, kuru paredzēts pieņemt decembrī Parīzē. Tajā aicināts steidzami rīkoties, lai novērstu klimata izmaiņas.
ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns atzina, ka pasaules sabiedrība veido vēsturi, apstiprinot drosmīgu, ambiciozu un pārveidojošu plānu, kas tiek dēvēts par līdzsvarotās attīstības mērķi pēc 2015.gada.
Mēs varam būt pirmā paaudze, kas izskauž nabadzību pasaulē un pēdējā paaudze, kas var novērst ļaunāko globālās sasilšanas ietekmi, pirms ir par vēlu, Bans sacīja žurnālistiem.
Kenijas vēstnieks ANO Maharija Kamau, kas vadīja sarunas kopā ar Īrijas vēstnieku Deividu Donohi, atzina, ka mērķu izvirzīšana bijusi viens no politiski, intelektuāli un tehniski kompleksākajiem procesiem, kādā viņš jebkad piedalījies.
Pasaules nācijām vajadzētu lepoties ar sevi par to, ka katra valsts un pilsoniskā sabiedrība bija vienā telpā trīs gadus, lai strādātu pie līdzsvarotas attīstības mērķiem, sacīja Kamau.
Viņš atgādināja, ka mērķu īstenošanai būs nepieciešami 3,5 līdz pieci triljoni ASV dolāru gadā.
Mēs esam iesaistījušies plānā, kas cenšas pievērsties ekonomiskām, sociālām un vides pārmaiņām," teica Kamau, "tas, protams, ir ambiciozi, bet nav nesasniedzami.