Lai arī pērn Latvijas bankas strādājušas ar peļņu, kredītportfeļu kritums ir rimies un likviditāte ir augstā līmenī, vēl arvien pastāv sistēmiski riski, kas var apdraudēt Latvijas finanšu sektoru.
To, uzstājoties Saeimā ar ikgadējo ziņojumu par nacionālo drošību, ceturtdien norādīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (Vienotība).
Ārējie riski, pēc viņa teiktā, saistās ar iespējamu parādu krīzes padziļināšanos eirozonā. «Ārējās vides negatīvā ietekme uz Latvijas finanšu sistēmu var galvenokārt izpausties caur ārējo pieprasījumu un ekonomisko izaugsmi,»skaidroja premjers.
«Aizņēmēju kredītrisks saglabājas augsts, it īpaši mājsaimniecību segmentā, ņemot vērā joprojām salīdzinoši augsto bezdarba līmeni valstī. Ja ārējo faktoru ietekmē tautsaimniecība piedzīvotu recesiju, aizņēmēju rezerves absorbēt papildu finanšu sarežģījumus būtu ierobežotas un kredītiestāžu kredītu, īpaši pārstrukturizēto kredītu, portfeļa kvalitāte, pelnītspēja un turpmākās kreditēšanas izredzes pasliktinātos. Tādējādi nav izslēgta papildu uzkrājumu nedrošiem kredītiem veidošanas nepieciešamība, kas, savukārt, varētu negatīvi ietekmēt banku darbības rādītājus. Banku sektora kredītportfelī joprojām saglabājas ievērojams pārstrukturēto kredītu īpatsvars, kas ir nozīmīgs riska avots bankām,» uzrunājot Saeimas deputātus, norādīja V. Dombrovskis.
Tāpat viņš atzīmēja, ka pastāv arī reputācijas riski, kas saistīti ar nerezidentu apkalpošanu, kas vēsturiski ir būtiska Latvijā strādājošo banku darbības sastāvdaļa. «Kā risku mazinošs faktors ir minams fakts, ka Latvijā ieviestā normatīvo aktu bāze atbilst starptautiskajiem standartiem, par ko liecina Eiropas Padomes ekspertu veiktais novērtējums pēc klātienes vizītes 2011.gada maijā,» sacīja premjers, piebilstot, ka Eiropas Padomes eksperti nav konstatējuši būtiskus trūkumus nedz Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, nedz finanšu sektora darbībā.