Eirozonas finanšu ministri piektdien norādījuši Portugālei, ka tai būs jāievieš jaunas ekonomikas reformas, kas pārsniedz tās, kuras ierosināja aizejošā valdība. Šāds nosacījums valstij izvirzīts, ja tā vēlas saņemt palīdzību no Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), ziņo Reuters.
Kā vēstīts, Portugāle pakļāvās spēcīgajam spiedienam no finanšu tirgu un tās Eiropas partneru puses un kļuva par trešo eirozonas valsti pēc Grieķijas un Īrijas, kas lūdza finansiālu palīdzību no ES un SVF.
Ministri no 17 vienotās valūtas zonas valstīm šodien tiekas Budapeštā, lai runātu par parāda krīzi, kas nomāc bloku jau vairāk nekā gadu, bet galvenā uzmanība šoreiz pievērsta Portugālei.
«Paketei jābūt patiešām stingrai, jo citādi nav nekāda jēga garantēt kādam aizdevumu,» sacījis Somijas finanšu ministrs Jirki Katainens (Jyrki Katainen). «Paketei jābūt smagākai un vispusīgākai nekā tai, pret kuru nobalsoja parlaments,» viņš piebildis.
Francijas ekonomikas ministre Kristīne Lagarde (Christine Lagarde) sacījusi, ka sagaida - Portugāle nāks klajā ar īpašiem pasākumiem, kas atjaunos uzticību ekonomikai, kas ir starp visnekonkurētspējīgākajām valūtas zonā.
Portugāles premjerministrs Žozē Sokratišs (Jose Socrates) pagājušā mēneša beigās atkāpās no amata, jo parlaments noraidīja jaunākos taupības pasākumus, kuru mērķis bija palīdzēt valstij sasniegt budžeta deficīta samazināšanas mērķus. Līdz vēlēšanām viņš turpina strādāt kā pagaidu premjers.
Galvenā opozīcijas partija ir atbalstījusi līgumu pēc palīdzības, bet sarunas par ekonomikas stabilizācijas programmu, kas ir priekšnosacījums palīdzībai, visticamāk, būs grūtas, jo būs nepieciešama daudzu partiju vienprātība, vē.
Tiek paredzēts, ka Lisabona prasīs atbalstu 80-85 miljardu eiro apmērā - aptuveni tādu pašu naudas apjomu, kāds bija nepieciešams Īrijai, bet mazāk nekā vajadzēja Grieķijai (110 miljardi eiro).
Ministri Budapeštā centušies radīt pārliecību, ka nedienas, kas piemeklējušas nu jau trīs bloka valstis, neskars Portugāles lielo kaimiņvalsti Spāniju, kas ir reformējusi darba tirgu, pensiju sistēmu un krājbankas, lai izvairītos no līdzīga likteņa.
Spānijas ekonomikas ministre Elena Salgado sacījusi, ka viņas valsts glābšana nav apspriežama. Arī Eiropas Ekonomikas un monetāro lietu komisārs Olli Rēns (Olli Rehn) reportieriem norādījis, ka ir pārliecināts - Spānijai nebūs vajadzīga palīdzība.
Pagaidām tirgi tam, šķiet, piekrītot.
Rēns sacījis - ministri pilnvaros Eiropas Komisiju, Eiropas Centrālo banku un SVF runāt par palīdzības paketi ar Portugāli.
Saskaņā ar ES noteikumiem šai trijotnei jānosūta misija uz valsti, kas lūdz palīdzību, lai izveidotu atbalsta programmas parametrus. Tie tiks iekļauti saprašanās memorandā.
Ministri arī varētu apspriest procentu likmi, ko Eiropas finanšu stabilitātes mehānisms (EFSF), bloka pagaidu glābšanas fonds, varētu noteikt aizdevumam.