Vidējā termiņā pārkvalifikācija būs nepieciešama aptuveni 20% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju ar pamatizglītību vai zemāku izglītības līmeni, secinājusi Ekonomikas ministrija (EM).
Ziņojumā par darba tirgus vidēja un ilgtermiņa prognozēm, kas šodien izskatīts valdībā, teikts, ka pārkvalifikācija līdz 2020. gadam būs nepieciešama arī aptuveni 10% humanitāro un sociālo jomu speciālistu, ap 10% tirdzniecības un komercpakalpojumu speciālistu, kā arī aptuveni 3% izglītības iestāžu speciālistu ar augstāko izglītību un atsevišķu vidējās profesionālās izglītības jomu speciālistu.
Lai pielāgotu darbaspēka piedāvājumu tirgus pieprasījumam, EM rosina turpināt budžeta studiju vietu pārdali par labu dabas, eksaktajiem un inženieru zinātņu virzieniem. Ministrijas ieskatā augstākajā izglītībā jāpalielina piedāvājums inženierzinātnēs, informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, veselības aprūpē, kā arī sociālā labklājībā, farmācijā un lauksaimniecībā. Tāpat jāmaina izglītojamo skaita proporciju vidējā izglītībā par labu vidējai profesionālajai izglītībai.
«Vidējā profesionālajā izglītībā jāpalielina piedāvājums metālapstrādes, mašīnbūves un tām radniecīgu jomu speciālistu sagatavošanā, rūpniecisko iekārtu un mašīnu operatoru sagatavošanā, atsevišķu pakalpojumu nozaru speciālistu sagatavošanā (informācijas apstrādē, viesnīcu, restorānu un tūrisma jomā, u.c.), lauksaimniecības speciālistu sagatavošanā,» klāstīts ziņojumā.
Plānots, ka Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar EM līdz šā gada 30. oktobrim sagatavos vidēja termiņa rīcības virzienus par eksakto un dabas zinātņu priekšmetu lomas palielināšanu pamata un vidējā vispārējā izglītībā, izglītojamo skaita proporcijas maiņu vidējā vispārējā izglītībā par labu vidējai profesionālajai izglītībai, kā arī budžeta studiju vietu pārdali u.c.