Pagājušajā gadā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Valmieras filiālē tika reģistrētas 1367 vakances, kas ir 44% no visām Vidzemes reģionā kopumā piereģistrētajām vakancēm. 2014.gadā darbā iekārtojās 1747 bezdarbnieki, vidēji mēnesī – 146 bezdarbnieki, informē Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Moča.
Valmierā pieprasīti ir dažādu jomu speciālisti, sākot ar strādniekiem un beidzot ar augsti kvalificētiem inženieriem un medicīnas darbiniekiem. Liels pieprasījums visa gada garumā ir pēc darbiniekiem tirdzniecības jomā, kā arī savas jomas profesionāļiem - metinātājiem, būvinženieriem, autoatslēdzniekiem u.c. Kā apliecināja NVA Valmieras filiāles vadītāja Agra Spurdziņa, Valmiera ir ekonomiski aktīva pilsēta, uz kurieni strādāt un meklēt darbu brauc cilvēki no visas Vidzemes. Tā kā pilsēta nepārtraukti domā par attīstību, ražošanas teritoriju paplašināšanu, investoru un uzņēmumu piesaisti, arī darbavietu skaits turpina pieaugt.
Valmierā bezdarba līmenis šī gada janvāra beigās bija 7,2%, kas ir ceturtais zemākais rādītājs starp Republikas nozīmes pilsētām.
Kā liecina NVA apkopotā informācija, 2014.gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, Valmieras pilsētā nedaudz mainījies bezdarbnieku skaits un profils. Nedaudz pieaudzis cilvēku skaits, kas bez darba bijuši mazāk kā vienu gadu (85% 2014.gada 31.decembrī), savukārt samazinājies ilgstošo bezdarbnieku skaits, kas bez darba ir vairāk nekā vienu gadu (15% 2014.gada 31.decembrī). Cilvēku skaits, kas bez darba ir vairāk nekā trīs gadus, saglabājas nemainīgs jau vairākus gadus – tie ir 3% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Kā norādīja NVA Valmieras filiāles vadītāja Agra Spurdziņa, sadarbībā ar Valmieras Sociālo dienestu nopietni tiek strādāts pie ilgstošo bezdarbnieku aktivizēšanas un konkurētspējas celšanas.
No bezdarbniekiem, kas reģistrēti NVA 2014.gada 31.decembrī, 60% bijušas sievietes, 40% – vīrieši. Runājot par izglītības līmeni, 18,5% no reģistrētajiem bezdarbniekiem ir iegūta augstākā izglītība, 36% – profesionālā izglītība, 30% – vispārējā vidējā izglītība, 13,5% – pamatizglītība un 2% nav iegūta pat pamatizglītība. Tā kā vairāk nekā pusei reģistrēto bezdarbnieku ir augstākā vai profesionālā izglītība, uzņēmumiem ar NVA starpniecību ir iespēja atrast spējīgus darbiniekus.
10,2% (67 cilvēki) no pagājušā gada decembra beigās Valmierā reģistrētajiem bezdarbniekiem bijuši jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem, 15% bezdarbnieku bijuši vecumā no 25 līdz 29 gadiem, bet 31% – vecumā no 50 līdz pensijas vecumam.
Jaunieši bezdarbnieki salīdzinoši reti kļūst par ilgstošiem bezdarbniekiem, bezdarba periods ir salīdzinoši īss – līdz sešiem mēneši. Galvenie bezdarba iemesli jauniešu vidū ir profesionālās kvalifikācijas trūkums, jauniešiem trūkst darba pieredzes vai pieredze ir mazāk kvalificētā profesijā, kā arī daļa jaunietes ir bezdarbnieces pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma. Tāpat jaunieši nepārzina darba tiesiskos aspektus, un tas ir augstāks risks nedeklarētajai nodarbinātībai.