Darbaspēka resursu sarukums Latvijā liek meklēt dažādus risinājumus, kur līdzās viesstrādnieku importam ir arī bezdarbnieku armija, mobilitātes risinājumi, kā arī citi valsts politikas instrumenti, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Tāda aina tika uzburta Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē, kurā tika apspriests jautājums par darbaspēka nodrošinājumu tautsaimniecībā. Saeimas Analītiskais dienests prezentēja sagatavoto sintēzes ziņojumu, kurā tika izvērtēta Latvijas darba tirgus situācija, vienlaikus liekot uzsvaru tieši uz imigrāciju. Saeimas Analītiskā dienesta pētnieks Visvaldis Valtenbergs deputātiem norādīja, ka uzņēmēju rīcībā ir vairāki instrumenti darbaspēka deficīta slāpēšanai, taču tie ir atkarīgi no daudz dažādiem faktoriem. Vienlaikus V. Valtenbergs uzsvēra, ka statistikas dati rāda pretrunīgas tendences – bezdarbnieku skaits, lai gan sarūk, tomēr saglabājas ievērojami lielāks nekā brīvo vakanču skaits. Viens no risinājumiem ir darbaspēka imports. Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma uzsvēra, ka Saeimas Analītiskā dienesta sagatavotais ziņojums ļauj skatīties uz šiem jautājumiem nevis tikai no viena atsevišķa, bet gan no vairākiem skatupunktiem, kā rezultātā iegūstot pilnīgāku ainu, kas ļaušot arī pieņemt adekvātus lēmumus.
Saeimas deputāts Jānis Dombrava atzina, ka arvien vairāk priekšplānā tiek izvirzīti ar imigrāciju saistīti risinājumi, vietējo iedzīvotāju nodarbinātības veicināšanu atstājot ēnā. Sintēzes ziņojums rāda, ka nodarbinātības līmeņa paaugstināšana ir saistīta ar diviem lieliem problēmjautājumiem: potenciālo darbinieku zināšanu un kvalifikācijas neatbilstību darba tirgum un viņu dzīves vietas un potenciālās darba vietas nesakritību. Piemēram, vislielākais bezdarbnieku skaits ir Latgalē, un līdz ar to ir divas iespējas – vai nu piesaistīt uzņēmējus un radīt jaunas darba vietas tur, kur potenciālie darbinieki dzīvo, vai arī nodrošināt šajā reģionā dzīvojošo mobilitāti uz turieni, kur šīs darba rokas ir nepieciešamas. Te gan ir svarīgs jautājums – vai attiecīgie bezdarbnieki ir gatavi braukt strādāt citviet, vai viņi ir gatavi mācīties un iegūt jaunas zināšanas un kvalifikāciju.
Saeimas Analītiskā dienesta ziņojumā ir ietverti dati par darba tirgu, kas iegūti no Nodarbinātības valsts aģentūras veiktās 2682 Latvijas uzņēmumu un iestāžu aptaujas. Tas, ka visvairāk 2017. gadā jaunu darba vietu tika prognozētas Rīgā un Pierīgā, pārsteigumu neradīja, taču patīkams pārsteigums bija fakts, ka tieši pēc jaunu darba vietu radīšanas aiz minētajiem līderiem bija Latgale. Nedaudz pārsteidzoši, ka likvidējamo darba vietu skaita ziņā aiz Rīgas otro vietu ieņem Kurzeme. Lai arī bezdarbnieki tiek uzskatīti par iespējamu darbaspēka rezervi, tomēr Saeimas Analītiskā dienesta ziņojumā veiktais salīdzinājums starp brīvajām darba vietām profesijās un bezdarbnieku skaitu pēc darba iepriekšējā darba vietā nācās secināt, ka uz vienu darba vakanci ir četri līdz desmit bezdarbnieki. Izņēmums ir speciālisti, kur uz vienu brīvo darba vietu ir 1,6 bezdarbnieki. Zinātniski tehniskā progresa rezultātā notiekošā tehnoloģiju attīstība pakāpeniski samazina pieprasījumu pēc vienkāršām darba rokām daudzās jomās. Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens jau 2016. gada pavasarī Valmierā notiekošajās Vidzemes Uzņēmēju dienās izteica prognozi, ka tieši mazkvalificēto darba vietu skaits būtiski saruks, savukārt, kur šie cilvēki paliks, nav skaidrs. Loģiska šķiet datorprogrammēšanas nozares atrašanās līderu viesstrādnieku piesaistes virsotnē, taču pārsteidzošāka ir sauszemes transporta, būvniecības, ēdināšanas pakalpojumu nozaru iespraukšanās šajā topā.
Visu rakstu Bezdarbnieku pūlis Latgalē, darbinieku deficīts Rīgā lasiet ceturtdienas, 21.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!