Latvijas lielākajās komercbankās šā gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada 1. ceturksni, būtiski pieaudzis zvērinātu tiesu izpildītāju rīkojumu skaits par privātpersonu kontu bloķēšanu vai ierobežošanu, kam pamatā ir tiesas lēmums saistībā ar parādu piedziņu. 2015. gadā Swedbank 81 178 privātpersonām ir tiesas noteikti ierobežojumi kontu lietošanā vai arī bloķēti konti, bet SEB bankā tādu privātpersonu ir 60 000, trešdien raksta laikraksts Diena.
Saskaņā ar Swedbank informāciju, ja salīdzina 2014. gada 4. ceturksni ar šā gada 1. ceturksni, tad saņemto rīkojumu no zvērinātiem tiesu izpildītājiem par kontu bloķēšanu vai ierobežošanu pieaugums ir nepilni 30%. Ja salīdzina 2014. gada 1. ceturksni ar šā gada 1. ceturksni, tad saņemto rīkojumu skaits gandrīz divkāršojies. Līdzīga situācija ir SEB bankā – 2014. gada 1. ceturksnī tika saņemti vidēji 10–11 tūkstoši rīkojumu mēnesī, šā gada 1. ceturksnī tie ir jau aptuveni 20 tūkstoši.
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Andris Spore stāsta, ka vairums šo rīkojumu attiecas uz tādiem privātpersonu parādiem, kas jau pirms vairākiem gadiem ar tiesas lēmumu nonākuši pie tiesu izpildītājiem. «Mēs nevaram apgalvot, ka šā gada rīkojumu skaita par kontu bloķēšanu pieaugums būtu radies jaunu tiesas lēmumu rezultātā. Tie ir senāki parādi, saistībā ar kuriem tikai tagad zvērināti tiesu izpildītāji devuši rīkojumu par kontu bloķēšanu. Šāds rīkojumu skaita pieaugums liecina, ka tiesu izpildītāji sākuši aktīvāk strādāt. Jāuzsver, ka parādiem, kas nonākuši pie zvērināta tiesu izpildītāja, nav noilguma, un tie pāriet arī pie mantiniekiem,» skaidro A. Spore.
Faktiski tas nozīmē, ja parādnieks, kurš vēl pirms pāris gadiem bija bez darba un tādiem finanšu līdzekļiem, no kuriem varētu piedzīt parādu, pērn vai šogad iekārtojies darbā, tad ar tiesu izpildītāja rīkojumu viņa algas kontam var noteikt ierobežojumus vai bloķēt, kamēr parāds tiek nomaksāts. Jāpiebilst, ka bloķēta konta gadījumā klientam tiek liegta piekļuve tam, savukārt ierobežojumu gadījumā, ja klienta konta atlikums pārsniedz tiesu izpildītāja rīkojumā pieprasīto summu, klients var turpināt lietot savu kontu un darboties ar atlikušajiem līdzekļiem. Taču, ja pieprasījuma summa pārsniedz konta atlikumu, tad klients ar šiem līdzekļiem rīkoties nevar.
Jāteic, ka noteikt, kam tad iedzīvotāji visvairāk parādā, ir sarežģīti, jo šādu uzskaiti neveic nedz komerbankas, nedz tiesu izpildītāji. A. Spore gan norāda, ka viņa praksē esošie parādnieki visbiežāk ir parādā aizdevējiem – līzinga kompānijām, bankām un ātro kredītu firmām. Daudz ir arī tā saukto alimentu nemaksātāju. «Mums salīdzinoši neliels ir to parādnieku skaits, kas ir parādā komunālo pakalpojumu sniedzējiem un telekomunikāciju uzņēmumiem, jo, piemēram, parādu gadījumā Latvenergo cilvēkam tiek atslēgta elektrība, un neviens taču nevēlas dzīvot bez elektrības, gāzes, vai telefona,» norāda A. Spore.
SEB bankas pārstāvis Mārtiņš Panke bilst, ka liela daļa tiesu izpildītāju rīkojumu par kontu bloķēšanu vai ierobežošanu attiecas uz nenokārtotām ātro kredītu saistībām. Samērā liela daļa šo rīkojumu saistīti arī ar prasījumiem no valsts un pašvaldību iestādēm (administratīvie sodi par labu pašvaldībām, Valsts policijai un tamlīdzīgi), kā arī uzturlīdzekļu prasījumiem. Jāpiebilst, ka saskaņā ar Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes statistiku uz 2014. gadu kopumā ir 48 194 aktuālas lietas par uzturlīdzekļu piedziņu.
Plašāk lasiet rakstā Pieaudzis bloķēto kontu skaits trešdienas, 17.jūnija laikrakstā Diena (8.lpp)!