Kanādas pētnieki demonstrējuši jaunu tehniku, kā iespējams «zagt» lietotāju datus no sociālā tīkla Facebook, vēsta BBC.
Zinātniekiem no University of British Columbia izdevās nozagt lielu daudzumu privāto datu no Facebook, izmantojot programmas, kas atdarina īstus Facebook profilus, dēvētas par socialbots. Socialbots izmanto arvien vairāk interneta noziedznieku, turklāt šo programmu internetā var iegādāties par 29 ASV dolāriem.
Facebook paziņojis, ka šis pētījums ir bijis pārspīlēts un neētisks.
Programmatūra izmanto viltotu sociālā tīkla lietotāja profilu, atjauno savu statusu un sūta draudzības uzaicinājumus. Četri zinātnieki no Vankūveras izveidoja 102 socialbots, kas darbojās astoņas nedēļas. Šajā laikā viltus profili mēģināja izveidot virtuālo draudzību ar vairāk nekā 8,5 tūkstošiem Facebook lietotāju, saņemot vairāk nekā trīs tūkstošus draudzības uzaicinājumu apstiprinājumu. Tika novērots – jo lietotājam ir vairāk draugu sociālajā tīklā, jo lielāka ir varbūtība, ka tiks apstiprināts arī viltus profila draudzības uzaicinājums.
Lai Facebook neatklātu profilu neīstumu, vienā dienā no katra viltotā profila tika izsūtīti 25 draudzības uzaicinājumi.
No lietotāju profiliem, kas apstiprināja draudzību ar zinātnieku radīto neīsto lietotāju, kopumā tika «nozagti» 46,5 tūkstoši e-pasta adrešu un 14,5 tūkstoši mājas adrešu.
Sociālais tīkls Facebook paziņojis, ka šāds pētījums ir «nereālistisks», jo IP adreses, kas tika izmantotas pētijuma veikšanā, bija uzticamas universitātes adreses, savukārt tādas IP adreses, ko lieto «reāli noziedznieki», nekavējoties iedarbinātu signāltrauksmi.
«Mums ir vairākas sistēmas, kas radītas, lai identificētu viltus profilus un pasargātu no tā, ka informācija varētu tikt nozagta. Mēs regulāri šīs sistēmas atjauninām, lai uzlabotu to efektivitāti,» pavēstīja Facebook runasvīrs, piebilstot, ka Facebook ir bažas par šī pētījuma metodiku.
Savukārt drošības firmas Sophos Graham Cluley konsultants savā blogā rakstīja, ka pētījums esot bijis «interesants». «Droši var apgalvot, ka šis pētījums ir īsta mācībstunda sociālā tīkla lietotājiem – ir jābūt atlasei, kuru lietotāju draudzības uzaicinājumus apstiprināt un kādu informāciju padarīt publiski pieejamu,» viņš norādīja. Viņš norādīja arī – Facebook noteikumi neļauj veidot viltus profilus, tādēļ šī pētījuma ētiskā puse nav viennozīmīga.