Baltijas valstīm tiešo investīciju piesaistes ziņā 2014. gads bijis veiksmīgs – piesaistīts par 9% vairāk jaunu investīciju projektu nekā gadu iepriekš, kas radījuši par 31% vairāk jaunu darba vietu, liecina jaunākais EY (agrāk Ernst & Young) pētījums European Attractiveness Survey 2015, kas analizē tiešo investīciju piesaisti Eiropā.
Latvijai pagājušais gads ir bijis īpaši veiksmīgs – piesaistīts par 24% vairāk investīciju projektu, kamēr Lietuvā bijis par 18% vairāk jaunu projektu nekā gadu iepriekš. Igaunijā, savukārt, 2014. gadā jaunu investīciju projektu ir bijis par 17% mazāk nekā 2013. gadā.
EY pētījums parāda, ka no visiem jaunajiem investīciju projektiem Baltijā 2014. gadā lielākais īpatsvars joprojām ir Lietuvai – 39%, kam seko Latvija ar 36% un Igaunija ar 26%. EY pētnieki atzīmē, ka gadu iepriekš Latvijai bija mazākais jauno investīciju projektu īpatsvars Baltijā – 31%, kas sekoja Igaunijas 33% un Lietuvas 35% proporcijai.
«Latvija investīciju jomā ir uzņēmusi labu ātrumu un pērn jau apsteidza Igauniju pēc jaunu investīciju projektu pieauguma. Jāņem vērā, ka mūsu reģionā valdošā ģeopolitiskā nestabilitāte un ar to saistīta atsevišķu nozaru attīstības nenoteiktība noteikti mazina investoru gatavību pieņemt investīciju lēmumus. Šajā kontekstā Latvijas rezultāti ir jo vairāk apsveicami,» saka Guntars Krols, EY partneris Baltijā.
EY atzīmē, ka arī Eiropā kopumā pagājušais gads ir bijis veiksmīgs investīciju jomā – pērn piesaistīts par 10% vairāk investīciju projektu nekā 2013. gadā, kas radījuši par 12% vairāk darba vietu nekā gadu iepriekš. Kopumā Eiropā 2014. gadā sasniegts vēsturiski lielākais jaunu tiešo investīciju projektu un jaunradīto darba vietu skaits.
Centrālās un Austrumeiropas jauno investīciju projektu īpatsvars kopējā piesaistīto investīciju portfelī Eiropā palicis nemainīgs – šajā reģionā uzsākti 20% no visiem Eiropā pērn piesaistītajiem jaunajiem investīciju projektiem.
«Baltijas valstu lielākais konkurents Centrālajā un Austrumeiropā investīciju piesaistē ir Polija. Redzam, ka Polija ir visa reģiona līderis pēc jauna investīciju projektu skaita, piemēram, automašīnu ražošanas nozarē, kamēr Baltijas valstis ir līderi investīcijās programmatūras un pārtikas rūpniecības nozarēs, kurās mums uz papēžiem min tieši Polija. Skaidrs, ka mēs nevaram sacensties ar Poliju nozarēs, kurās vajadzīgs liels vietējais tirgus, taču Baltijas valstis var veiksmīgi konkurēt jomās, kas balstās uz zināšanām un zināmā mērā arī efektīvu loģistiku,» saka Guntars Krols, EY partneris Baltijā.
EY pētnieki atzīmē arī, ka tiešo investīciju jomā lielāko skaitu jauno investīciju projektu uzsāk iekšējā tirgus, tas ir, Eiropas, investori, kuru īpatsvars kopējā projektu apjomā pērn bija 52% un šī proporcija pēdējo piecu gadu laikā palikusi faktiski nemainīga. Nākamais lielākais investīciju apjoms radies no ASV ar tās 25% īpatsvaru, kam seko Ķīna un Japāna ar 5% katra.
Eiropā kopumā visvairāk investīciju piesaistīts programmatūras jomā, kam seko uzņēmējdarbības pakalpojumi, mašīnbūves un iekārtu ražošana, automašīnu ražošana un pārtikas rūpniecība.