Uz tādu labklājību, kādu bauda šodienas pensionāri Vācijā, nākamajām paaudzēm vairs nav cerību, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.
Mēs, pēckara paaudze, – esam tie, kuriem jaunībā gājis visgrūtāk. Mums vajadzēja smagi strādāt un taupīt katru marku. Bet tagad mums klājas tik labi, kā vēl nekad nav klājies nevienai pensionāru paaudzei Vācijā, laikrakstam atzinuši vācu pensionāri Vera Būhnere (72), Vera Groca (72) un Jurgens Grocs (73).
Septiņpadsmit gadu laikā, kopš viņi ir pensijā, dzīve uz augšu gan sevišķi neesot gājusi. Drīzāk otrādi. Lai arī naudas ir tikpat, cik agrāk, viss kļuvis dārgāks, arī atlaižu pensionāriem vairs nav gandrīz nekur: «Tomēr, ja salīdzina ar laikiem, kad mēs vēl bijām jauni, jāteic godīgi: šodien pensionāri Vācijā ir patiešām bagāti. Nākamajai paaudzei uz tādu dzīvi vairs nav ko cerēt.»
Labklājības krituma cēlonis pagaidām gan vēl nebūs izdaudzinātā «sabiedrības novecošanās», bet gan pašu topošo pensionāru vaina. Proti, arvien vairāk vāciešu paši sev gatavo nabadzīgas vecumdienas, strādājot zemu apmaksātos minidarbus, izvēloties pašnodarbinātā statusu vai nestrādājot nemaz un pārtiekot tikai no pabalstiem, norāda laikraksts. Tajā pašā laikā, ja vien cilvēks ir ar mieru vecumā dzīvot pieticīgi, tad daudz strādāt un uzkrāt pensijas kapitālu nemaz īsti nav jēgas.
Savu darba mūžu Jurgens Grocs aizvadījis, strādājot par apdrošināšanas aģentu, viņa sieva Vera Groca pēc profesijas ir grāmatvede, bet Verai Būhnerei, pirms devusies pensijā, piederējusi frizētava. Visi trīs pensionējušies jau piecdesmit piecu gadu vecumā. «Laimīgā kārtā,» sacījis J. Grocs. «Un tāpēc mums klājas nudien labi.» Lielākā izdevumu pozīcija ir dzīvokļa īre – tai aiziet apmēram trešdaļa pensijas. Taču pāri paliek pietiekami, lai atlicinātu ceļojumiem divas reizes gadā. Garāžā viņiem stāv auto, varot ar finansēm palīdzēt arī dēlam. «Iekrājumiem klāt nav jāķeras,» uzsvērusi V. Groca. Tiesa, apmierināti ar to, kas ir, Groci esot bijuši vienmēr – pat smagajos pēckara gados: «Mēs neesam no tiem cilvēkiem, kas skatītos citu kabatās un salīdzinātu: šim ir vairāk nekā mums, bet tam – mazāk. Ja es gribu ko vairāk, tad man arī vairāk jāstrādā.» Viņš vienmēr esot domājis par nākotni, rēķinādams, cik liela varētu sanākt viņa pensija un cik daudz vajag papildus sakrāt, lai nodrošinātu labklājīgākas vecumdienas.
Tādu pensionāru, kuriem klājas nosacīti slikti, Vācijā ik gadus kļūst arvien vairāk. Kā novērtējusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), zemu atalgoto darbinieku vecuma apdrošināšanas ziņā Vācija «starptautiskajā līmenī pieder pie atpalicējiem». Lai arī vidējā pensija pēdējos gados būtiski nav mainījusies (patlaban vīriešiem – 1042, bet sievietēm – 750 eiro mēnesī), palielinās plaisa starp bagātajiem un nabagajiem. Katrā nākamajā pensionāru «iesaukumā» parādās arvien vairāk cilvēku, kuru pensija ir kritiski zema, piemēram, tikai pārsimt eiro mēnesī. Šīs tendences galvenie iemesli ir bezdarba līmeņa pieaugums un tā saucamo minidarbu izplatība. Minidarbs jeb darbs uz 400 eiro bāzes ir nodarbinātības forma, kas Vācijā tika ieviesta, lai integrētu darba tirgū ilgstošos bezdarbniekus un motivētu darba devējus krīzes laikā darbiniekus nevis atlaist, bet gan nodarbināt mazāku stundu skaitu. Ja atalgojums minidarbā nepārsniedz 400 eiro mēnesī, darbinieks ir atbrīvots no pienākuma veikt sociālās iemaksas – tas nozīmē, ka ienākumi bruto ir arī ienākumi neto, skaidro laikraksts.
Tas norāda - ir gan robeža, par kuru zemāk nevar nokrist neviena pensionāra ienākumi. Jebkurš pensionārs, kura pensija nesasniedz 742 eiro mēnesī, var pretendēt uz valsts sociālo palīdzību jeb pamata apdrošināšanu (Grundsicherung). Tas nozīmē, ka valsts sociālās palīdzības veidā palīdz segt pensionāra īres, apkures un veselības apdrošināšanas izdevumus, kā arī piemaksā skaidrā naudā tādā apmērā, lai pārējiem tēriņiem «uz rokas» pensionāram vientuļniekam paliktu 364 eiro, bet pāriem – 656 eiro mēnesī uz abiem. Šādu sociālo palīdzību pašlaik saņem ap 2,4 procentiem jeb apmēram 460 tūkstoši no visiem pensionāriem.