Jautājums par referendumu par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem jāizlemj juridiski, taču Krievijas puses partneri var vērtēt arī politiķu retoriku.
Līdz ar to var rasties situācija, ka Latvijas uzņēmējiem nāksies ciest par politiķu izteikumiem, izriet no Saeimā pārstāvēto partiju frakciju vadītāju teiktā DB.
«Sliktais piemērs mums ir Igaunija, kas ir pamatīgi cietusi padomju karavīriem veltītā pieminekļa (bronzas Aļoša) pārvietošanas dēļ no Tallinas centra,» atzīst Vienotības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis. To, ka Krievija ir valsts, kurā bizness un vara ir ļoti cieši saistīti, atgādina arī Reformu partijas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Vjačeslavs Dombrovskis, piebilstot, ka vara var dot uzdevumus biznesam neslēgt līgumu ar kādas valsts pārstāvjiem.
«Rudenī, kad kaimiņvalsts politiķi, uzņēmēji atgriezīsies aktīvā darbā, viņi izliks atzīmes citu valstu politiķiem un uzņēmējiem, izvērtējot savas iekšpolitiskās intereses,» DB min Saskaņas centra Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs. Opozīcija valdošo politiķu paziņojumus par nacionāliem jautājumiem skaidro ar vēlmi nerunāt par citām problēmām, kas būtu svarīgākas, piemēram, dzīves kvalitāte. «Skaidrs, ka efekts būs negatīvs, bet, ja valdība pati runā, paši arī lemj,» par izteikumiem par nepilsoņu referendumu un Uzvaras pieminekļa nojaukšanu saka Zaļo un zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.
Dz. Zaķis stāsta piemēru no Baltijas Asamblejas, kur sarrunās par Krievijas dzelzceļa kravu pārvadājumiem varēja saprast, ka Igaunija krievu plānos neietilst. «Politiķiem jābūt ļoti gudriem, runājot par lietām, ko Krievija uztver jūtīgi,» norāda Dz. Zaķis, uzsverot, ka ir gudri jārīkojas, nevis jāizmanto asa retorika.
Referenduma rīkošanai par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem parakstījušies vairāk nekā 10 tūkstoši balstiesīgo Latvijas pilsoņu (pēdējie dati - vairāk nekā 12 tūkstoši), līdz ar to tagad Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) jāvērtē, vai likumprojekts virzāms otrajai parakstu vākšanai kārtai. Tajā jāsavāc 1/10 daļas vēlētāju atbalstu. Koalīcijā nepilsoņu referendums raisījis asas diskusijas ar savstarpējiem pārmetumiem Nacionālās apvienības un Vienotības vidū.