Saeimas deputāti šodien Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora amatā iecēla bijušo ģenerālprokuroru Jāni Maizīti.
(Papildināta ar 5. 6. 7. un 8. rindkopu)
Par Maizīti balsoja 59 deputāti, pret bija 31. Pret balsoja tikai apvienības Saskaņas centrs pārstāvji un divi Zaļo un zemnieku frakcijas deputāti - Iveta Grigule un Jānis Vucāns.
Maizītis iepriekš norādījis, ka SAB direktora lēmumu par pielaides valsts noslēpumam nepiešķiršanu būtu jāļauj pārsūdzēt divreiz - abas reizes gan Ģenerālprokuratūras līmenī. Viņš arī uzskata, ka personas, kurām tiek atteikta pielaide valsts noslēpumam, vajadzētu kaut kādā mērā informēt par argumentiem, kamdēļ pieņemts šāds lēmums.
Jaunieceltais SAB vadītājs paudis viedokli - ja par kādu SAB darbinieku publiski parādās šaubas raisoša informācija, tad noteikti ir jāveic pārbaude. Gadījumā, ja pēc pārbaudes darbinieks turpina veikt darbu, tad iespēju robežās sabiedrībai ir jāpaskaidro, kāpēc viņam ir iespēja turpināt darbu.
Maizītis tāpat izteicis pieļāvumu, ka nepieciešams veidot jaunu operatīvās darbības regulējošu likumu.
Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Valdis Zatlers (Reformu partija), aicinot Saeimu atbalstīt bijušā ģenerālprokurora apstiprināšanu SAB direktora amatā, īpaši uzsvēra, ka viņam ir nevainojama reputācija un viņš ir politiski neitrāls.
Šim viedoklim īsti nepiekrīt opozīcijā esošais Saskaņas centrs, kura deputāti neatbalstīja J. Maizīša apstiprināšanu. Tā, piemēram, Saskaņas centra deputāts Valērijs Agešins norādīja: «Līdztekus kandidāta profesionalitātei ļoti svarīgs faktors ir politiskā neietekmējamība, jo SAB direktors ir amatpersona, kurš pēc būtības lemj par cilvēku likteņiem. Svarīgi, lai nevienam Saeimas deputātam nebūtu ne mazākās šaubas par kandidāta pietuvinātību kādai politiskai partijai. Mēs neesam oalīcijas sastāvdaļa un redzam, ka mūsu palīdzība šajā jautājumā nav nepieciešama parlamentam. Līdz ar to nevaram uzņemties politisko atbildību par Jāņa Maizīša kandidatūru, turklāt mēs nevaram garantēt saviem vēlētājiem to, ka viņš būs labākais SAB vadītājs.»
Savukārt otru opozīcijas partiju – Zaļo un zemnieku savienību – pārstāvošais Kārlis Seržants debatēs nāca klajā ar savdabīgu veiksmes novēlējumu J. Maizītim: «Gribu novēlēt noķert beidzot pašiem savu lielo spiegu, vismaz vienu, jo mēs gadu gadiem klausāmies par bīstamo kaimiņu, par viņa interesēm, par viņa spiegiem, kas mums mudž apkārt, bet tā īsti jau neviens vēl nav noķerts. Igaunijā ir bijuši vismaz 5 spiegu skandāli, Lietuvā ir bijuši kādi 3 šādi skandāli, bet kas tad ir mums?»
Jau vēstīts, ka 2010. gadā J. Maizītis trešo reizi tika izvirzīts ģenerālprokurora amatam, taču, pretēji politisko partiju publiski paustajam, tomēr neguva Saeimas vairākuma atbalstu. J. Maizīša «izgāšana» kļuva par vienu no iemesliem, kādēļ Saeima vēlāk nolēma mainīt ģenerālprokurora, SAB direktora un citu amatpersonu ievēlēšanas kārtību, nosakot, ka šīs amatpersonas ievēlamas atklātā balsojumā.
1961.gada 18.jūlijā dzimušais Maizītis 1984.gadā beidzis Latvijas Universitātes (LU) Juridisko fakultāti. No 1991. līdz 1994.gadam Maizītis strādāja par izmeklētāju Cēsu rajona prokuratūrā. 1994.gadā viņš kļuva par Cēsu rajona prokuratūras virsprokuroru.
Pēc ģenerālprokurora amata atstāšanas 2011.gada jūlijā Maizītis piekrita kļūt par Valsts prezidenta Andra Bērziņa padomnieku nacionālās drošības jautājumos.
Kopš 2009.gada Maizītis ir LU Juridiskās fakultātes doktorants. Viņa promocijas darbs ir par to, kā vienkāršot kriminālprocesu attiecībā uz atsevišķiem noziegumu veidiem, tostarp masu nekārtībām.
Maizīti virzīt par SAB direktoru nolēma Nacionālā drošības padome.
Pašreizējais SAB direktors Jānis Kažociņš biroju vada kopš 2003.gada 2.maija. Augstajā amatā viņš tika apstiprināts divus termiņus pēc kārtas. Šā gada 2.maijā Kažociņam beigsies pilnvaru termiņš.