«Diemžēl lielās Rietumu kompānijas uztver Latvijas teritoriju kā potenciālo kara zonu,»
Tā DB intervijā saka Ventspils mērs Aivars Lembergs.
Pēc darījuma ar Ventspils naftas akcijām izskanēja arī tāds viedoklis, ka tā varētu būt daļa no kāda «miera plāna» starp ilgos konfliktos iesaistītajiem uzņēmējiem. Vai Ventspilī ir iestājies miers?
Vispirms par pašu darījumu. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteiktā obligātā vienas akcijas atpirkšanas cena ir 4,56 eiro. Ņemiet vērā, ka ir pārdota ne tikai kontrolpakete virs 50%, bet pakete, kas nodrošina pircējam akcijas virs 75% – faktiski dod iespēju darīt ar kompāniju jebko. Vēl ņemiet vērā, ka Vitol grupā ietilpstošajai kompānijai Euromin Holdings Limited (Euromin) tūlīt vajadzēja maksāt par Ventspils naftas terminālu, kas viņiem bija atliktais maksājums uz 10 gadiem. Tas nozīmē, ka Euromin varēs nesamaksāt šo atlikto maksājumu par Ventspils naftas terminālu. Savulaik Euromin nopirka 50% no Ventspils naftas termināla par 160 miljoniem, bet, izmantojot atlikto maksājumu uz 10 gadiem, neko nesamaksāja. Tagad maksāšanas laiks ir pienācis. Ja Euromin samaksā Ventspils naftai šos 160 miljonus, tad ir grūti izskaidrot, kāpēc tos nesadala dividendēs. Tātad, ņemot vērā absolūtas kontrolpaketes iegūšanu un šo faktu, minimālais koeficients, par kādu saprātīgs pārdevējs pārdotu vairāk nekā 43% akciju, būtu 4,56 eiro, kas jāreizina ar 1,3 līdz 1,5. Ja pareizinām ar minimālo koeficientu (1,3), tādā gadījumā vienas akcijas cena būtu apmēram 6 eiro. Taču akcijas nepārdeva par 6 eiro, bet par 1,77 eiro. Tātad katras akcijas cena ir apmēram 4,30 eiro zem tirgus cenas. Ja to pareizina ar vairāk nekā 45 miljoniem akciju, redzams, ka darījums ir par minimums 190–200 miljoniem eiro lētāks nekā tirgus cena.
Kurš pieņēma šādu lēmumu?
Visu darījumu organizēja, vadīja Rūdolfs Meroni, kuram pieder pilnīga kontrolpakete Latvijas naftas tranzītā. Akcijas bija jāpārdod par 270 līdz 300 miljoniem eiro, bet faktiski pārdeva par 80. Teikt, ka Rūdolfs Meroni ir palicis traks, nevar. Jo, kā izriet no krimināllietas materiāliem, visas šāda veida darbības viņš saskaņo ar Ģenerālprokuratūru un Satversmes aizsardzības biroju (SAB). Tātad visas viņa darbības piesedz Ģenerālprokuratūra un SAB. Pēdējā no minētajām strādā tāds Sparāns, kas ir biznesa jautājumu kārtotājs, sava veida biznesmenis. Tas, ka ir gaidāms šāds darījums un ka tas var būt zem tirgus cenas, bija zināms jau iepriekš. To zināja gan SAB, gan Ģenerālprokuratūra. Tāpēc var teikt, ka SAB vadība piesedz šo darījumu, kurā manta tiek pārdota tik būtiski lētāk. Arī Ģenerālprokuratūras vadība. Protams, ir iespējams, ka kaut kādu iemeslu dēļ pastāv divas cenas – oficiālā cena un faktiskā cena. Es neizslēdzu, ka starpība, kas ir 190 miljoni, ir samaksāta kaut kā savādāk. Vai nu savstarpējās ieskaitēs, piemēram, cits aktīvs, kas maksātu 100 miljonus, tiek pārdots par 10 miljoniem. Savstarpējā ieskaitē, lai izvairītos no nodokļiem. Var gadīties, ka daļu no šiem 190 miljoniem kāds saņem kā komisiju, piemēram, pusi summas – 95 miljonus. Iespējams, ka komisiju saņem Maizītis, Ģenerālprokuratūras vadība. Ja tādas blēdības piesedz, tad bez komisijas to parasti nedara, jo agri vai vēlu – ja ne šie, tad citi – sāks interesēties, kā tur bija. Par šādiem darījumiem noilgums neiestājas tik ātri.
Kā jūs vērtējat to, ka Latvijas valdība un ministri bieži vien ieņem pozīciju, kas ir tuvāka nevis ES, bet ASV pozīcijai?
Ja Latvijai un ASV sakrīt intereses, kāpēc lai neieņemtu līdzīgu pozīciju? Tā nav problēma. Ja Latvijai un Vācijai sakrīt intereses, lai tā būtu! Sliktāk ir, ja Latvija vispār nesaprot, kādas tai ir intereses, un skatās tikai, kam pieslieties, piemēram, bēgļu jautājumā. Mana pozīcija bija – nesteidzamies. Nesakām ne jā, ne nē. Nekas nav noticis. Tādu pozīciju ieņēma Somija. Aizbrauca un atturējās. Vienmēr no jebkuras situācijas jāmēģina iegūt labumu savai valstij. Ko mums ir devusi tā skriešana visiem pa priekšu? Mums ir jābūt elastīgiem. Diemžēl nevaram būt politikas veidotāji. Mēs esam kā ielasmeita. Tas, ka jāatdodas, ir skaidrs. Jautājums – kam un par kādu naudu? Diemžēl ļoti bieži atdodamies par velti.
Varbūt aiz mīlestības?
Tad vajag laulāties, ja aiz mīlestības. Tad skaidri un gaiši – ASV štats vai Vācijas zeme. Ar Vāciju pie vienas jūras – viņi te jau ir bijuši! Bet, redziet, ASV un viņu pakļautībā esošā Eiropas Savienība aizvien vairāk aizspēlējas. Terora vilnis, islāma fundamentālisms, bēgļu straume, kas plūst pār Eiropu, ir ar tendenci no kvantitātes pāraugt kvalitātē. Džins ir ārā no pudeles, viņi to radīja, izlaida ārā. Bet, lai to iedabūtu atpakaļ, ir nepieciešama gadu desmitiem ilga saprātīga politika, uz kuru ne ASV, ne Eiropas Savienība, ne NATO nav gatavi. Šobrīd Eiropas Savienības līderi ir satraukušies ne jau par savām valstīm. Viņi baidās, ka viņu sabiedrība strauji radikalizēsies pretējā virzienā. Tas ir sabiedrības pašsaglabāšanās instinkts. Un tagadējo politisko eliti aizslaucīs prom. Nav zināms, kas nāks vietā, bet tie nebūs Merkelei līdzīgie. Britu premjers ir noreaģējis ātrāk par visiem. Lai saglabātu sevi un savu partiju pie varas, viņš ir gatavs sagraut Eiropas Savienību, nav gatavs uzņemt bēgļus utt. Turklāt netika taču pat mazais pirkstiņš pakustināts, lai samazinātu bēgļu straumi Eiropas Savienības virzienā.
Tātad 2017. gads var būt ļoti izšķirīgs visu mūsu nākotnei?
2016./2017.gads – tuvākais laiks. Var nepatikt Huseins vai Kadafi. Taču jāveic situācijas iekšējās un ārējās vides analīze (SVID), pirms rīkojaties politiski. Vai tāda analīze ir veikta? Protams, nē. Sadams bija slikts, jo kāds gribēja viņa naftu, bet ne tikai... Un tā tālāk. Protams, visi šie politiķi ir lelles. ASV prezidents ir lelle, kuru rausta ļoti šaura miljardieru grupa. Un šiem miljardieriem ir cita domāšana. Viņiem cilvēki labākajā gadījumā ir darbaspēks, tie, kas ceļ piramīdas. Bērni ir nākotnes darbaspēks, pieaugušie ir tagadējais darbaspēks, un tie, kas vairs nestrādā, ir bijušais darbaspēks. Vēl viņiem ir svarīgas izpriecas un masu kultūra. Nekāda individualitāte nav vajadzīga. Ir vajadzīgs tas, kas rada pievienoto vērtību viņu interesēs. Kaut kādas valodas, kaut kādas kultūras, tradīcijas – tas viss ir atavisms un to sauc par globalizāciju.
Miljardieri liek uz Āziju un tāpēc Eiropa vairs nav vajadzīga?
Eiropa ir muzejs, kuras eksponātos ir iegrauzušies ķirmji. Un pagaidām tā neparāda spēju izdzīvot.
Tomēr mūsu politiķos ir tāds uzskats – ja mēs viņiem visā nepiekrītam, tad ar mums ir cauri, jo neviens mūs neaizstāvēs.
Kādas muļķības! Somija visaukstākā kara laikos bija neatkarīga, nepievienojusies valsts. Tā ir tāda vienkāršota izpratne par drošību. Šveice, Zviedrija. Ar ko mēs esam sliktāki nekā viņi? Kāpēc mēs nevaram darīt tāpat? Varbūt problēma ir tā, ka mūsu politiķim tā karjera ir īsa. Kur viņš pēc tam strādās? Par vēstnieku. Vajadzēs pielaidi valsts noslēpumiem. Amerikāņi noteiks – kam dot, kam nedot! Neiedos. Bez tās taču nevar strādāt par ministru. Nav tālu laiks, kad nevarēs būt par parlamentārieti bez pielaides. Latvijā faktiski veidojas totalitāra valsts, kad cilvēkam karjeras iespēju nosaka specdienesti. Tā ir absurda situācija. Nevis valdība nosaka, kā SAB strādāt, bet SAB nosaka, kā valdībai strādāt. Tāda situācija bija Staļina laikā 1937.gadā, kad NKVD visu noteica.
Visu interviju Eiropa ir muzejs, kurā graužas ķirmji lasiet 4. novembra laikrakstā Dienas Bizness.