Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) biedri ir vienojušies, ka, sākot ar pirmdienu, 11. februāri, neizsniegs aizdevumus 18 un 19 gadus veciem jauniešiem, informēja asociācijas pārstāvji.
Šāds ierobežojums būs spēkā līdz brīdim, kamēr valsts izveidos vienotu kredītreģistru, kā arī nodrošinās iespēju pārbaudīt personu ienākumu līmeni.
Kopējais īpatsvars starp kredītņēmējiem, kas ir 18 un 19 gadus veci, ir neliels, tie veido tikai 5% no kopējā skaita, turklāt arī atmaksas radītāji ir labi, stāsta LNKA vadītāja Baiba Fromane. Tomēr, ņemot vērā, ka atsevišķi precedenti var radīt negatīvu ietekmi uz sabiedrību kopumā un šī ir sociāli jūtīga grupa, asociācijas biedri lēma par aizdevuma ierobežojuma noteikšanu.
B. Fromane uzsver, ka ierobežojums saņemt kredītu 18 un 19 gadus veciem jauniešiem tika noteikts, jo šajā grupā liels īpatsvars ir to jauniešu, kas vēl mācās skolā un kam nav stabili un regulāri ienākumi. Ņemot vērā, ka nav kredītreģistra, kas dotu iespēju pārbaudīt maksātspēju, tika pieņemts šāds lēmums. Asociācijas biedri vairākkārt ir norādījuši, ka uzņēmumiem ir svarīgi, lai klients spētu atmaksāt aizdevumu, jo pretējā gadījumā veidojas zaudējumi.
LNKA apvieno 12 nebanku kredītdevējus, pārstāvot uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās tirgus daļas Open Credit, SMS Credit, Vivus LV, VIA SMS, Icredit.lv, Kredīts 7, Kredīts 365, Crediton.lv, Finanza, Green credit, E-finance.lv, Iespēju kredīts, Latvijas Ātro kredītu devēju asociācija un Ātrais.lv.
Dienas Bizness jau vēstīja, ka tieši jaunieši ir tie, kas bieži iekrīt ātro kredītu devēju valgos un vecākiem vēlāk nākas izpirkt bērnus no šī parādu jūga.
Lai arī ātro kredītu devēju iniciatīva vērtējama atzinīgi, tomēr ar šo ierobežojumu varētu nebūt pietiekami. «Vairāki pētījumi apstiprina faktu, ka jauniešiem trūkst zināšanas finanšu jautājumos un arī prasmes reāli dzīvē lietot atsevišķus finanšu pakalpojumus, tostarp kredītus, ir ļoti vājas,» uzsver Swedbank Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use-Cimmermane. Tādējādi viņa ir pārliecināta, ka vecuma sliekšņa noteikšana nebūs pietiekams risinājums, lai izbēgtu no situācijas, ka jaunietis aizņemas nepārdomāti un neatbilstoši savai maksātspējai, tādējādi radot finansiālas sekas ar vēlāku ietekmi uz paša jaunieša un arī viņu tuvinieku finansēm. Diemžēl arī vecāku pieredze aizņemoties bieži jaunietim nav veiksmīgākais piemērs rīcībā ar naudu, norāda eksperte. Pirms kāda laika Swedbank Privātpersonu finanšu institūta testā par saprātīgu aizņemšanos liela daļa vidusskolēnu uzdevumā aprēķināja, ka ģimene kredītu maksājumiem var brīvi novirzīt pat 50% no saviem ienākumiem. Ja jaunietis savas iespējas ātri aizņemties un pēc tam aizdevumu atdot neizvērtē atbilstoši, tad neatkarīgi no jaunieša vecuma, risks iekļūt parādos, ir ļoti augsts, uzsver eksperte.
Kreditēšanas nozarē viens no galvenajiem aspektiem ir tieši klienta kredītspējas novērtējums jeb tas,
vai klients spēs kredītu atmaksāt, uzsver Ekonomikas ministrijas pārstāvji. Līdz ar to pašas nozares vēlme un iniciatīvas risināt problēmjautājumus ir vērtējama atzinīgi, jo tas ir solis ētiskas komercdarbības virzienā. Vienlaikus ministrijas pārstāvji uzsver, ka adekvāts un rūpīgs maksātspējas novērtējums būtu jāveic ikvienam kredītņēmējam neatkarīgi no vecuma.