Finanses

Ātrie kreditētāji: EM lobē bankas; ministrija apvainojumus noraida

Žanete Hāka,10.04.2013

Jaunākais izdevums

Ātro kredītu devēji uzskata, ka Ekonomikas ministrijas priekšlikumi nebanku kreditētāju tirgus sakārtošanai lobē bankas un var iznīcināt tirgu. Ministrija gan noraida ātro kreditētāju bažas, ka gada procentu likmes ierobežošana varētu iznīcināt nozari.

Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijai (LNKA) ir aizdomas, ka ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts lobē komercbanku intereses, piedāvājot konkrētus risinājumus nebanku kreditētāju izslēgšanas no finanšu tirgus Latvijā, norāda LNKA vadītāja Baiba Fromane.

Viņa uzsver, ka nebanku kredītdevējiem nav skaidra Ekonomikas ministrijas (EM) motivācija regulēt pakalpojuma cenu tirgus apstākļos, kur darbojas 50 uzņēmumi un ir sīva konkurence.

EM šos apgalvojumus noraida, uzsverot, ka, sagatavojot priekšlikumu gada procentu likmes (GPL) maksimālo griestu noteikšanai, EM ir konsultējusies ar Lietuvas Centrālās bankas speciālistiem un Somijas Tieslietu ministrijas pārstāvjiem, kā arī pētījusi citu valstu pieredzi procentu ierobežojumu noteikšanā. Lietuvā jau darbojas GPL ierobežojums (200%), Igaunijā tas ir aptuveni 100% robežās, bet Somijā to plānots ieviest 50% apmērā šā gada vasarā.

GPL ierobežojumam nebanku kreditēšanas pakalpojumiem ir divi galvenie mērķi, norāda EM, stimulēt patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējus izvērtēt patērētāju maksātspēju, un nodrošināt, lai patērētāju kreditēšanas tirgū netiktu piemērotas nesamērīgi augstas maksas par patērētāju kredītu pakalpojumu izmantošanu.

Līdz šim nozares spēlētāji nav bijuši gatavi atklāt pilnīgu informāciju par savu rentabilitāti un darbības rādītājiem, tāpēc ir teju neiespējami prognozēt, cik būtiski komersanti varētu mainīt savu darbību šajā tirgus segmentā, kad būs stingrāka nozares uzraudzība un tiks ierobežotas arī ātras un vieglas peļņas iespējas uz kredītņēmēju rēķina, saka EM.

«Vienlaikus straujais tirgus pieaugums, kredītos izsniegtās summas un masveida reklāmu apjoms liecina, ka pie esošā regulējuma tirgus dalībniekiem ir augstas ekspektācijas par ātrās kreditēšanas pakalpojumu ienesīgumu. Tāpēc, mūsuprāt, ir pilnīgi nepamatoti apgalvojumi, ka GPL ierobežojumi varētu pilnībā iznīcināt nozari,» uzskata ministrija.

LNKA savukārt skaidro, ka, pieņemot priekšlikumu noteikt salikto gada procentu likmi 100% apmērā, ja kredīts 20 latu apmērā tiek piešķirts uz divām nedēļām, tad maksimālā komisijas maksa, ko nebanku kredītdevēji varēs saņemt, būs 54 santīmi, kas nesedz izmaksas ne darbinieku algām, ne nodokļu nomaksai, ne maksātspējas vērtēšanai, kā arī citus ar pakalpojuma nodrošināšanu saistītos izdevumus, skaidro B. Fromane, uzsverot, ka klienta maksātspējas vērtēšana dažādās datu bāzēs vien izmaksā gandrīz 2 latus.

Saliktā gada procentu likme, ko izmanto EM, vēsturiski tika radīta komercbanku izsniegto kredītu salīdzināšanai, kuru atdošanas termiņš ir virs viena gada. Ja to izmanto īstermiņa kredītu salīdzināšanai, tā rada maldinošu priekšstatu un nav korekti pielietojama, saka B. Fromane.

«Ja darba grupa kopā sanāk tikai trīs reizes, tad kvalitatīvu redzējumu par nozares attīstību vidējā termiņā vai ekonomisko pamatojumu konkrētiem priekšlikumiem nav iespējams sagatavot. Nozares uzņēmumus mulsina fakts, ka darba grupas gala ziņojums būtiski neatšķiras no pozīcijas, ko ministrs pauda vēl pirms darba grupa uzsāka savu darbu. Tas savukārt rada nopietnas aizdomas, ka nozares iesaiste bija tikai formāla, lai imitētu sabiedrības līdzdalību lēmumu pieņemšanā,» bilst LNKA.

Asociācija uzskata, ka nozarei ir nepieciešams atsevišķs likums, kas būtu pārdomāti izstrādāts un ļautu uzņēmumiem būt drošiem par spēles noteikumiem vidējā termiņā.

Tādēļ trešdien EM darba grupā LNKA atkārtoti sniegs savu redzējumu, norādot uz riskiem, kas saistīti ar nozares iznīcināšanu, skaidro LNKA pārstāvji.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Ļoti liela daļa klientu, kuri dzīvo ārpus Rīgas, ātros kredītus vairs nevarēs paņemt

Kredītu salīdzināšanas platformas Altero.lv vadītājs Artūrs Kostins,05.10.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

4. oktobrī Saeima 3. lasījumā pieņēma negaidītus grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), kas kredītu devējiem plāno noteikt vērienīgus ierobežojumus attiecībā uz kopējo kredītu izmaksu, atmaksas kartību un to reklamēšanu.

Saeimas dalībnieki šajos grozījumos saskata pozitīvu ievirzi, jo būtībā tiek ierobežotas maksimālās procentu likmes nebanku un ātro kredītu jomas aizdevējiem. Pašlaik PTAL nosaka kredītu kopējo izmaksu griestus līdz 0,25%, tātad efektīvās gada procentu likmesgriesti ir robežās ir 149% (termiņiem virs mēneša). Šobrīd tika nolemts par samazinājumu līdz 0,07% dienā, kas attiecīgi ir 25,55%. Taču šādiem likuma grozījumiem diemžēl būs arī pretējs efekts un cietīs patērētāji.

Grozījumu pieņemšana jāskatās daudz plašākā mērogā, jo izmaiņas skars ne vien pašus klientus un aizdevējus, bet arī citus uzņēmumus un, iespējams, pat pašvaldības. Lielu ietekmi uz pārmaiņām jutīs mazie kredītdevēji, kuri finansēja augstas riska grupas klientus, jo viņi paši piesaista finansējumu par gana lieliem procentiem. Tas nozīmē, ka, samazinot procentu likmes, daži no uzņēmumiem vienkārši izbeigs savu darbību un nespēs apkalpot klientus. Vēl daļa aizdevēju, iespējams, turpinās darbību, taču viņiem nāksies krietni pārskatīt savu piedāvājumu. Piemēram, klientiem piedāvājot iespēju aizņemties ar mazākām procentu likmēm uz ilgāku termiņu. Šādos apstākļos aizdevēji varēs apkalpot krietni mazāku klientu skaitu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mūsu dzīves ir piepildītas ar nebeidzamām kārdinājumu un iespēju jūrām, kurās mēs bieži atrodamies iekšējā cīņā ar to daļu no sevis, ko varētu nosaukt par "iekšējo kāmīti". Šis neapmierinātais grauzējs mūsu prātos nepārtraukti meklē vairāk — jaunāko tehnoloģiju, lielāku mājokli, augstāku stāvokli darbā. Šāda nebeidzama ilgošanās var viegli novirzīt mūsu uzmanību un enerģiju no pašreizējā brīža un tā, kas mums jau ir, tādējādi radot apburto loku, kurā mēs esam pastāvīgā neapmierinātības un meklējumu stāvoklī. Bet kā mēs varam apmācīt sevi atbrīvoties no šīs iekšējās balss, kas mudina mūs nepārtraukti gribēt vairāk un vairāk? Apzināšanās un mērķtiecīga pieeja savu vēlmju pārvaldīšanai var būt atslēga, kā panākt iekšējo mieru un apmierinātību ar to, kas mums jau ir. Izpētot dažādas stratēģijas, kā apmācīt un nomierināt savu iekšējo "kāmīti", mēs varam atklāt ceļu uz dzīvi, kas piepildīta ar lielāku apmierinātību, mazāk materiālām vajadzībām un dziļāku pateicību par ikdienas dzīves brīnumiem.

Atrodiet pamata cēloni

Pirmais solis, lai apturētu savu iekšējo "kāmīti", ir saprast, kāpēc tas vispār pastāv. Bieži vien mūsu vēlmes izriet no dziļākām emocionālām vajadzībām vai sabiedrības spiediena. Varbūt jūs meklējat atzinību, cenšaties turēt līdzi saviem vienaudžiem vai mēģināt aizpildīt emocionālu tukšumu? Pārdomājot šos jautājumus, tas var palīdzēt atklāt jūsu sajūtu pamatcēloņus.

Praktizējiet apzinātību un pateicību

Apzinātība māca mums dzīvot tagadnē un novērtēt to, kas mums pašlaik ir. Praktizējot apzinātību, jūs varat novērot savas domas un vēlmes, saprotot, ka tās ir īslaicīgas un nenosaka jūsu būtību. Pateicība iet roku rokā ar apzinātību. Sāciet rakstīt pateicības žurnālu un regulāri pierakstiet lietas, par kurām jūtaties pateicīgs. Šī prakse pārorientē jūsu uzmanību no tā, kas trūkst, uz jau esošo pārpilnību jūsu dzīvē.

Komentāri

Pievienot komentāru