Lai palīdzētu grūtībās nonākušiem kredītņēmējiem, kas aizdevumus vienlaicīgi saņēmuši pie vairākiem nebanku kredītdevējiem, bet nespēj pildīt uzņemtās saistības, Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija ir izstrādājusi kārtību, kādā kredītņēmējs un asociācijas biedri turpmāk varēs vienoties par pakāpenisku parāda atmaksu, ievērojot kredītņēmēja iespējas tos atdot.
Sīkāk par šo iespēju asociācija informēs piektdien, 22. martā.
Tāpat pasākuma laikā plānots informēt par panākto vienošanos starp asociācijas biedriem par savstarpēju informācijas apmaiņu par klientu saistībām, tādējādi radot mehānismu efektīvākai klientu maksātspējas pārbaudei pirms aizdevuma piešķiršanas.
«Nozares galvenā problēma šobrīd ir tie kredītņēmēji, kas, vieglprātīgi izturoties pret savām finansēm, vēlas saņemt kredītus pie vairākiem aizdevējiem vienlaicīgi, neizvērtējot savas iespējas tos atdot. Esam izstrādājuši gan risinājumus cīņai ar sekām, gan tam, lai nākotnē mazinātu riskus šādu finanšu piramīdu veidošanai,» norāda Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane.
LNKA iniciatīva vienoties par kopīgu kārtību, kādā asociācijas biedri vienosies par atbalstu tiem kredītņēmējiem, kas aizņēmušies no vairākiem kredītdevējiem un nespēj atdot kredītus, papildinās EM darba grupas priekšlikumus nozares darbības sakārtošanai, stingrākai uzraudzībai un vienlaikus arī tālākai darbībai, uzsver EM pārstāvji, piebilstot, ka vienlaikus ir svarīgi nodrošināt, lai stingrāks regulējums un labāka patērētāju tiesību aizsardzība notiktu arī gadījumos, kad kredīts tiek ņemts uzņēmumos, kas nav asociācijā,
EM darba grupas uzdevums un līdz šim apspriestie jautājumi ir plašāki nekā atsevišķās iniciatīvas, kas nākušas no nozares asociācijām, tāpēc darbs pie patērētāju kreditēšanas nozares sakārtošanas turpināsies, stāsta EM pārstāve Evita Urpena. Šobrīd darba grupas strādā pie priekšlikumiem normatīvo aktu pilnveidei saistībā ar kreditēšanas pakalpojumu reklāmas noteikumiem, maksimālo gada procentu likmju, līgumsodu un nokavējuma maksu regulēšanu, maksātspējas izvērtēšanas pienākumu, un uzraudzības iestādēm iesniedzamo datu apjomu. Papildus tam tiek diskutēts par uzraudzības funkciju realizēšanu no FKTK un PTAC puses.
Db.lv jau rakstīja, ka LNKA biedri ir vienojušies, ka līdz brīdim, kamēr valsts izveidos vienotu kredītreģistru, kā arī nodrošinās iespēju pārbaudīt personu ienākumu līmeni, asociācijas biedri neizsniegs kredītus 18 un 19 gadus veciem jauniešiem. Tāpat noteikts, ka līgumsoda apmērs nepārsniedz 100% no pamatparāda, kas ietver gan aizdevuma pamatsummu, gan komisijas maksu par tā izsniegšanu.
Pēdējo mēnešu laikā EM regulāri rīko darba grupas sanāksmes, lai ieviestu likumdošanu nozares sakārtošanai. «Lai izvairītos no situācijas, ka cilvēks, kurš sākotnēji paņem nelielu kredītu, pēc neilga laika attopas, ka viņa manta tiek izūtrupēta, ir jāregulē maksājumus abās grupās – gan tos, kas ir saistīti ar maksājumu apkalpošanu tad, kad kredīts tiek maksāts laikā, gan tad, kad tiek piemērotas sankcijas. Un diemžēl viss maksājumu spektrs ir jāiekļauj likumdošanā, jo Latvijā šajā jomā ir redzamas milzu pārmērības,» norāda ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.