Ņemot vērā, ka Ekonomikas ministrija, izstrādājot priekšlikumus patērētāju kreditēšanas normatīvā regulējuma pilnveidei, nav ņēmusi vērā nozares viedokli, nebanku kredītdevēji atkārtoti sniegs savu redzējumu Ekonomikas ministrijai par sagatavotajām izmaiņām, informēja Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) vadītāja Baiba Fromane.
«Piemērs politiskajam populismam ir ierosinājums nebanku kredītiem noteikt gada procentu likmi 100% apmērā. Ja šis priekšlikums tiks atbalstīts, tad pilnībā tiks iznīcināta nozare, jo tam nav nekāda ekonomiskā pamatojuma,» norāda LNKA, piebilstot, ka EM sagatavotie priekšlikumi paredz, ja kredīts 20 latu apmērā tiek piešķirts uz divām nedēļām, tad maksimālā komisijas maksa, ko nebanku kredītdevēji varēs saņemt, būs 54 santīmi, kas nesedz izmaksas ne darbinieku algām, ne nodokļu nomaksai, ne maksātspējas vērtēšanai, kā arī citus ar pakalpojuma nodrošināšanu saistītos izdevumus. Tādēļ LNKA aicina EM sniegt detalizētu skaidrojumu likmes ekonomiskajam pamatojumam.
Tirgus ekonomikā lētāku pakalpojumu cenu nosaka tieši konkurence, norāda B. Fromane, uzsverot, ka, salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā nebanku kredīti ir vieni no lētākajiem, tāpēc mākslīgi mēģināt iejaukties tirgus regulācijā ir bīstami. Tas var izraisīt tieši pretēju efektu, ka pakalpojumi kļūs nepieejamāki vai dārgāki. Asociācija uzskata, ka maksimālās likmes ierobežošana var iznīcināt nebanku kreditēšanas nozari, kā arī veicināt pelēkās ekonomikas attīstību. Tieši šī iemesla dēļ neviena valsts, arī tās, kurās šis pakalpojums ir pat līdz trīs reizēm dārgāks, piemēram, Lielbritānijā, Igaunijā, Zviedrijā vai Dānijā, nemēģina noteikt cenu, norāda B. Fromane.
«Asociācijas biedriem ir aizdomas, ka ar gaidāmajām izmaiņām politiskā līmenī tiek lobētas citu finanšu tirgus dalībnieku intereses, izslēdzot nebanku kredītdevējus no finanšu tirgus Latvijā,» norāda B. Fromane, piebilstot, ka brīvā tirgus apstākļos pakalpojuma cenu var noteikt vienīgi monopolstāvoklī esošajām nozarēm. Tāpat asociācijai nav skaidrs, kāpēc EM piedāvā priekšlikumu par līgumsodiem, kas tieši veicina bezatblidīgu aizņemšanos, jo piedāvātajā redakcijā ir zudusi līgumsoda jēga - mudināt abas puses ievērot savas apņemšanās. «Jau šobrīd maksimālais līgumsoda apmērs nepārsniedz 100% no pamatparāda. Tas nozīmē - ja klients ir aizņēmies 50 latus un komisijas maksa par to ir 5 lati, tad maksimālā kopējā parāda summa, ja klients vairākus mēnešus par to nebūs licies ne zinis un tiks uzkrāts maksimālais līgumsods, būs ne lielāka kā 110 lati. Ir mīts, ka šī summa var izaugt līdz pat pieciem un desmit tūkstošiem latu, paņemot 100 latu kredītu. Asociācija prognozē, ka pieaugs to klientu skaits, kas apzināti neatmaksās kredītus,» uzsver LNKA vadītāja.
Db.lv jau rakstīja, ka EM, izanalizējot starptautisko pieredzi un Latvijas specifisko situāciju, izstrādājusi un apspriedusi priekšlikumus patērētāju kreditēšanas normatīvā regulējuma pilnveidei, kas nodrošinātu stingrāku ātro kredītu regulējumu.
Kā informēja EM, priekšlikumi paredz aizliegt bezatbildīgu aizņemšanos veicinošu reklāmu, ierobežo gada procentu likmi (GPL) līdz 100% un nosaka nokavējuma procentu apmēra robežu, kā arī stigrākas prasības pārbaudīt kredītņēmēja maksātspēju.