Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) biedri ir vienojušies ierobežot līgumsoda apmēru, paredzot, ka tas nepārsniegs 100% no izsniegtā parāda - kas ietver gan aizdevuma pamatsummu, gan komisijas maksu par tā izsniegšanu, liecina LNKA paziņojums. Šādu paziņojumu gan varētu vērtēt arī kā sabiedrisko attiecību gājienu, jo šādu praksi daudzi īstenojuši jau pirms tam.
(Ziņa papildināta ar PTAC viedokli.)
Līgumsoda ierobežojumu asociācijas biedri piemēros tiem kredītiem, kas tiks izsniegti sākot ar 1. martu un turpmāk.
«Asociācijas biedri iestājas par samērīgu līgumsoda noteikšanu, jo tā mērķis ir panākt, lai pakalpojuma ņēmējs apzinīgi pildītu savas saistības, nevis peļņas gūšanai. Katrs izsniegtais kredīts, kas netiek atdots, rada uzņēmumiem zaudējumus,» norāda asociācijas vadītāja Baiba Fromane.
Tāpat asociācijas biedri lēma pilnveidot savus klientu līgumus, skaidri un saprotami iestrādājot informāciju par piemērotajiem saistību pastiprināšanas līdzekļiem (nokavējuma procentiem vai līgumsodiem), kas tiek piemēroti gadījumos, ja klients neveic savlaicīgu aizdevuma atmaksu.
Asociācijas biedru dati parāda, ka šobrīd maksimālais līgumsods biedru pakalpojumiem nepārsniedz 200% no pamatparāda, kas ietver pamatsummu un komisijas maksu. Vidējais līgumsods dienā asociācijas biedru pakalpojumiem ir no 0,75% līdz 1%.
LNKA pārstāv uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās nozares tirgus daļas.
Savukārt, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Ilze Žunde biznesa portālam db.lv, komentējot šādu asociācijas biedru paziņojumu, norādīja, ka, «kopumā vērtējot situāciju tirgū, jau pēdējo divu gadu laikā PTAC ir strādājis ar nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem par līgumsodu samērīgumu. Līgumu izvērtēšanas ietvaros un sarunu rezultātā lielākā daļa licencēto patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju praksē jau tagad iekļāvuši ierobežojumus līgumsodiem, kas nepārsniedz 100% no pamatparāda apmēra».
«Līdz ar to, šis ir tikai loģisks un nepieciešams solis līgumsodu ierobežošanā,» viņa sacīja. Jautāta, vai šo asociācijas paziņojumu varētu vērtēt kā sabiedrisko attiecību gājienu, I. Žunde atbildēja - gan jā, gan nē. Tas nozīmē, ka asociācijas biedri beidzot ir panākuši savstarpēju vienošanos, kuru ievēros visi. Vienlaikus PTAC pārstāve atzina, ka tas, protams, bija jāizdara jau daudz agrāk.
Līdz šim Db.lv jau ziņoja, ka ka Ekonomikas ministrija (EM) strauji augošajā ātrās kreditēšanas nozarē saskata jauna burbuļa risku, tāpēc izveidojusi darba grupu, kas strādās arī pie kritēriju izstrādes nozares reklāmas aktivitātēm. Arī lielākie ātro kredītu devēji apvienojās organizācijā, lai piedalītos darba grupas sanāksmēs un uzlabotu situāciju nozarē.
LNKA patlaban apvieno 12 nebanku kredītdevējus, pārstāvot uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās tirgus daļas Open Credit, SMS Credit, Vivus LV, VIA SMS, Icredit.lv, Kredīts 7, Kredīts 365, Crediton.lv, Finanza, Green credit, E-finance.lv, Iespēju kredīts, Latvijas Ātro kredītu devēju asociācijaun Ātrais.lv.
22. janvārī izskatīšanai Saeimā jau tika iesniegti grozījumi Civillikumā, kuros paredzēts noteikt darījumu, tostarp tā dēvēto «ātro kredītu» sankciju ierobežojumus, turpmāk liedzot kredītu iesniedzējiem prasīt no klientiem nesamērīgi lielas parāda atmaksas summas.
Līdz šim gadījumos, kad kredītņēmējam rodas problēmas izpildīt saistības, pret viņu vērstās soda sankcijas var ievērojami pārsniegt sākotnējā aizņēmuma summu. Saeimā iesniegtajos grozījumos noteikts, ka līgumsodam jābūt vienreizējam maksājumam, to nedrīkst noteikt vairākkārtīgu vai procentuāli pieaugošu maksājumu veidā, tam jābūt samērīgam un atbilstošam godīgai darījumu praksei. Tāpat paredzēts noteikt par prettiesiskiem nesamērīgus un godīgai darījumu praksei neatbilstošus procentus.
14. februārī Saeima konceptuāli atbalstīja šos grozījumus. Šādi Saeima vēlas ierobežot tā dēvēto ātro kredītu izsniedzēju iespējas prasīt milzīgus līgumsodus no kredītņēmējiem, kas nespēj savlaicīgi izpildīt savas saistības pret kredītu izsniedzējiem. «Līgumsods nevar būt augļošanas instruments,» uzstājoties debatēs norādīja deputāts Andrejs Judins (Vienotība), uzsverot, ka augļošana, saskaņā ar likumu, ir krimināli sodāma nodarbe.
Savukārt bijušais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība) norādīja, ka pārmērīgie līgumsodi sagādā galvassāpes arī tiesām: «Pašlaik tiesu cīņa par pārmērīgiem līgumsodiem atgādina cīņu ar ļaunu slimību, kurā ārsti nocērt vienu, otru metastāzi, bet nenovērš pašu slimību.»
Civillikuma grozījumi, kuri varētu ierobežot tā dēvēto ātro kredītu izsniedzēju iespējas prasīt simtos procentu mērāmus līgumsodus, stāsies spēkā pēc to akceptēšanas 2. un 3. lasījumā.