Tā dēvēto sms aizdevumu dzimtenē Somijā, līdzīgi, kā Latvijā, cilvēki pārvērtē savas spējas un iedzīvojas milzīgos parādos. Taču Somijā kredītu parādos iestigušajiem palīdz pašvaldības, baznīcas un nevalstiskās organizācijas, vēsta LTV1 raidījums DeFacto.
Somijā darbojas aptuveni simts ātrās kreditēšanas uzņēmumu, un 2011. gadā tika izsniegts pusotrs miljons ātro aizdevumu, un tiem, kas savus parādus nespēj atmaksāt, palīdz Helsinku pilsētas pašvaldība.
«Jūs nevarat iedomāties, cik daudz cilvēku šajā istabā ir raudājuši! Bieži esmu pirmais, ar kuru parādos nonākušie izrunā savu situāciju,» stāsta Helsinku pašvaldības palīdzības dienesta konsultants.
«Mans uzdevums ir paskaidrot, ka kopīgi varam atrast risinājumu. Nesen biju palīdzējis 18 gadus vecai skolniecei, kura vēlējas sarīkot dzimšanas dienas ballīti un kopumā aizņēmās 64 dažādus ātrus kredītus, desmit tūkstošu eiro vērtībā. Paies vēl 15 gadi līdz viņa spēs pilnībā norēķināties – šādā veidā mēs zaudējam aktīvus pilsoņus – cilvēki vienkārši neredz jēgu pelnīt, jo tik un tā lielu daļu algas atņems piedzinēji,» skaidro konsultants.
Tajā pašā laikā viņš atzīst, ka lielākā daļa ātro kredītu ņēmēju ir vidusšķiras pārstāvji, nevis pusaudži.
Somijas Nacionālā politikas pētniecības institūta pētniecības direktore Kati Rantala atzīst, ka nezina, cik ir to cilvēku, kuriem ir problēmas ar parādu atdošanu. «Bet es esmu pārliecināta, ka problēma ir ļoti dziļi iesakņojusies Somijas sabiedrībā,» norāda K. Rantala.
Kopš sms aizdevumu rašanās, parādu piedziņas tiesas parāvu skaits ir palielinājies 27 reizes. Pieaugot ātro kredītu ņēmēju skaitam, palielinās arī pašvaldību konsultantu darbs, palīdzību nodrošina arī, piemēram, nevalstiskā organizācija Guarantee Foundation un vietējās baznīcas.
«Galvenokārt mēs piedāvājam nodrošinājumu bankai, ja kāds vēlās paņemt vienu lielo kredītu, lai atmaksāt visus parējos parādus. Bieži vien cilvēkiem nav neviena, kas kļūtu par galvotāju vai īpašuma, ko ieķīlāt. Mēs arī sarunājam ar banku un izstrādājam ikmēneša maksājumu plānu un pārliecināmies, ka klientam atliek naudas īrei, ēdienam un citām nepieciešamām lietām. Līdzīgi darbojas arī pašvaldības, tikai tās uzreiz sedz klienta saistības, neiesaistot banku. Tad cilvēks paliek parādā pašvaldībai, gada likme šajā gadījumā ir tikai viens procents. To pašu dara arī baznīcas,» stāsta Guarantee Foundation vadītājs.
Lai ierobežotu ātro kredītu izsniegšanu, 2011. gadā politiķi pieņēma likumu aizliegt izsniegt kredītus naktī. Ātro aizdevumu reklāmās ir jānorāda procentu gada likme, bet līgumsods nevar pārsniegt astoņus procentus no aizņēmuma summas.
Šā gada pavasarī stāsies spēkā vēl virkne ierobežojumu. Galvenais ir gada likmes griesti - 50 procenti no kredīta summas. «Ferratum» vadība atzīst, ka tas būtībā nozīmē viņu biznesa beigas. «Ar jauno regulējumu mēs nespēsim nopelnīt. Tagad, ja kāds aizņemsies 100 eiro uz vienu mēnesi, mūsu peļņa būs tikai divi eiro,» uzskata Ferratum kreditēšanas nodaļas vadītājs Saku Timonens.
Ideju par ātrā laikā gūstamiem aizdevumiem par augstām procentu likmēm no ASV atvedis soms Jorma Jokela, taču, atšķirībā no ASV, ieviesa šo pakalpojumu tiešsaistē un, izmantojot mobilos sakaru, dibinot uzņēmumu Ferratum. Drīzumā Ferrratum guva tik lielus panākumus, ka uzņēmumā sāka trūkt resursu, lai pakalpotu visus pieteikumus. Pašlaik Ferratum ir viens no trim lielākajiem ātro kredītu sniedzējiem Somijā, un uzņēmumam ir arī 20 meitassabiedrības, tostarp Latvijā.