Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP) ir izmeklēšanas lieta par «sms kredītu» izkrāpšanu organizētā grupā - tiek izmeklētas vismaz četras epizodes par ātro kredītu izkrāpšanu. Tikmēr Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija norāda, ka nav apkopojusi informāciju par to, kā šādās situācijās rīkojas katrs «ātro kredītu» devējs, tomēr dažu uzņēmumu prakse ir šādus kredītus «upuriem» ļaut neatmaksāt.
Saistībā ar «sms kredītu» izkrāpšanu ENAP izmeklēšanā esošo lietu, patlaban kriminālprocesā notiek pirmstiesas izmeklēšana un tiek vākti pierādījumi vainīgo personu saukšanai pie kriminālatbildības, stāstīja VP pārstāve Lita Juberte. Zināms, ka organizētajā grupā darbojās vismaz četras personas un katrai bijusi sava loma kredītu izkrāpšanā, norādīja L. Juberte. Vairāk informācijas policija pašlaik neatklāj.
Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane norāda, ka nozarē ir uzņēmumi, kas neliek atmaksāt kredītu, ja tas paņemts krāpnieciskā veidā, izmantojot svešu vārdu, un nonācis krāpnieku rokās. Pieeja šī jautājuma risināšanā ir individuāla - atbilstoši katra uzņēmuma iekšējai politikai.
Piemēram, 4Finance, kas darbojas ar zīmoliem SMSCredit.lv un Vivus.lv, norāda, ka «upurim» kredīts nebūs jāatmaksā, tomēr pirms tam apkrāptajam jāveic noteiktas darbības:
* Klients uzraksta iesniegumu Valsts policijā;
* Valsts policija pieņem lēmumu par Kriminālprocesa ierosināšanu (rakstiski paziņo klientam);
* Izziņa par kriminālprocesa uzsākšanu tiek nosūtīta 4Finance (pamatojums krāpšanas gadījumam);
* Tiek fiksēta informācija par krāpšanas procesa uzsākšanu;
* Tiek saņemts rakstisks pieprasījums no Valsts policijas;
* Tiek realizēts cietušās personas pārstāvja nopratināšanas process, lai apstiprinātu faktu, ka krāpšanas rezultātā 4finance ir nodarīts mantisks zaudējums;
* Tiek uzsākts izmeklēšanas process pret apsūdzēto personu, kura veikusi šīs noziedzīgās darbības, lai šo personu varētu saukt pie Kriminālatbildības, ja tāda ir noskaidrota;
* Kad iespējamā vainīgā persona atrasta un realizēts pirmstiesas izmeklēšanas process, lieta tiek nosūtīta prokuratūrai Kriminālvajāšanas uzsākšanai un apsūdzības izvirzīšanai;
* Prokurors izskata lietu, izvirza apsūdzību aizdomās turamai personai, un tālāk lieta tiek virzīta uz tiesu;
* Tiek uzsākts Krimināllietas iztiesāšanas process;
* Pēc tiesas lēmumu apmierināt pieteikto kaitējuma kompensāciju un piedzīt no apsūdzētās personas kaitējuma kompensāciju, desmit dienu laikā spriedums stājas spēkā un finanšu līdzekļi tiek piedzīti no vainīgās personas.
Tikmēr Valsts policija iesaka nekādā gadījumā svešiniekiem nedot savus personīgos datus, interneta bankas pieslēgšanās datus, jo, ja tiek prasīta šāda informācija, lielākajā daļā gadījumu tas saistāms ar krāpnieciskiem nolūkiem.
Db.lv jau vēstīja, ka krāpšanās gadījumi, kuros, izkrāpjot personīgos datus un uz upura kontu «pasūtot» sms aizdevumu, Rīgā notiek diezgan regulāri. Latvijas Nebanku asociācija stigrākus līgumu slēgšanas noteikumus gan neplāno ieviest.