Bankas uz brīdinājumiem par ekonomikas pārkaršanu reaģēja pārāk vēlu, laikrakstam Bizness & Baltija uzsver SEB banka valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols.
«Signāli par ekonomikas pārkaršanu tika pamanīti jau 2006. gadā, bet bankas nespēja atteikties no ātras klientūras un kredītu portfeļa palielināšanas,» norādīja A. Ozols.
«Toreiz likās, ka tas ir neiespējami - klienti atnāk, vēlas dabūt naudu, bet mēs viņus zaudējam. Kopš 2007. gada samazinājām kreditēšanu, kad reālais pieaugums sasniedza 50% līdz 60%, mēs noteicām, ka šis pieaugums nedrīkst pārsniegt 23%. Gadu pabeidzām ar 18% kredītportfeļa pieaugumu, tomēr patlaban redzams, ka tas jau bija par vēlu,» uzsver A. Ozols.
«Cilvēki skatās viens uz otru un ar entuziasmu novērtē savu nākotni. Uz šī viļņa viņi sāk arvien vairāk tērēt. Pēc tam savukārt notiek pretējs process - cilvēki skatās viens uz otru, tic arvien mazāk un mazāk, taisa pesimistiskas prognozes, un ātri samazina savus tēriņus,» norāda A. Ozols piebilstot, ka viens no galvenajiem krīzes iemesliem ir psiholoģija.