Janvāri obligāciju tirgi noslēguši ar labākiem rezultātiem nekā akciju tirgi, raksta Bloomberg.
Tādējādi šis ir pirmais mēnesis kopš pērnā gada augusta, kad obligācijas pārspēj akcijas, un labākais gada sākums kopš 2008. gada.
Gada sākums finanšu tirgos aizvadīts negaidīti, jo fiksētā ienākuma aktīvi visā pasaulē uzrādīja labāko janvāra atdevi kopš 2008.gada, savukārt akciju cenas piedzīvoja straujāko kritumu kopš 2010. gada.
Ņemot vērā, ka ASV Federālo Rezervju sistēma mazina savu aktīvu iepirkšanas programmu un pasaules ekonomika uzņem izaugsmes tempu, gada sākumā drošs apgalvojums bija, ka jāizvairās no parādzīmju tirgus par labu akcijām. Tikai daži prognozēja jaunattīstības tirgus satricinājumus.
Rezultātā Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Index janvārī pieauga par 1,4%, bet MSCI All-Country World Index, kas apkopo akciju tirgus izmaiņas, zaudēja 4,1%.
Obligāciju tirgus kāpums sekoja pērnā gada 0,31% kritumam, kas bija pirmais kopš 1999.gada, liecina Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Index.
Pirmais šoks tirgiem bija 10. janvārī, kad ASV Darbaspēka departamenta dati uzrādīja jauno darbavietu pieaugumu par 74 tūkstošiem, kas bija ievērojami mazāk nekā Bloomberg aptaujāto ekonomistu prognozētie 197 tūkstoši.
Gandrīz divas nedēļas vēlāk HSBC Holdings un Markit Economics iepirkumu menedžeru aptauja liecināja, ka ražošana Ķīnā pirmo reizi sešu mēnešu laikā var sarukt. Tādējādi tas veicināja tirgus dalībnieku bažas, ka Āzijas valsts, kas iegādājas visu, sākot no Čīles vara līdz par Dienvidkorejas automašīnām, zaudē izaugsme tempu.
Tāpat vairākas jaunattīstību centrālās bankas pacēla bāzes procentu likmes, lai aizsargātu krītošos valūtu kursus.
Tas viss sekoja ASV Federālo Rezervju sistēmas decembra lēmumam samazināt ikmēneša aktīvu iepirkumus no 85 miljardiem dolāru līdz 75 miljardiem dolāru. Janvāra beigu sanāksmē programma tika samazināta vēl līdz 65 miljardiem dolāru.
«Šis ir neparasts janvāris,» saka U.S. Trust Bank of America Private Wealth Management.