Dažādu faktoru kopums raisījis plākšņu pārbīdi obligāciju tirgū, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Eiropas obligāciju tirgū pēdējo nedēļu laikā cenu un ienesīguma svārstības uzņēmušas sen neredzētus apmērus. Vācijas 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums šonedēļ pirmo reizi vairāku mēnešu laikā atzīmējies virs 0,7% līmeņa, lai gan vēl aprīļa vidū tas noslīdēja līdz 0,05% atzīmei. Pieaug arī daudzu citu eirozonas valdību parāda vērtspapīru ienesīgums un pašlaik izskatās, ka, piemēram, Itālijas 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums ir ceļā uz 2% atzīmes sasniegšanu. Līdz sen neredzēti augstiem līmeņiem pie 2,3% atzīmes pieaudzis arī ASV garāka termiņa obligāciju ienesīgums.
Ja obligāciju ienesīgums tik strauji aug, tad attiecīgi ļoti strauji sarūk šo vērtspapīru cena. Līdz ar šādu situāciju tiek spriests par to, vai šobrīd šis tirgus nav burbuļa plīšanas stadijā. Lielākā daļa ekspertu gan pauž pārliecību, ka šī ir bijusi vien īslaicīga un vajadzīga cenu korekcija Eiropas obligāciju tirgū un drīzumā atkal vajadzētu atsākties vecajai spēlei uz šo vērtspapīru cenu palielināšanos. Galu galā reģiona obligāciju ienesīgums gandrīz bez pārtraukuma pazeminājies kopš pagājušā gada sākuma.
Kopējā situācija, neskatoties uz šādām prognozēm, gan ir visai neskaidra. Pašlaik aktuālajam obligāciju cenu kritumam vienota skaidrojuma nav. Daži notikušo pamato ar neseno naftas cenu palielināšanos, kas liek pārskatīt inflācijas prognozes nākotnē. Tāpat pēdējo nedēļu laikā priecējuši eirozonas ekonomikas dati, kas arī liek spekulēt par augstāku inflāciju nākotnē un to, ka Eiropas Centrālā banka (ECB) varētu ātrāk izbeigt savus eiro drukāšanas pasākumus (kvantitatīvo mīkstināšanu jeb QE), kuru ietvaros iestāde milzu apjomos otrreizējā tirgū solījusi izpirkt (un jau izpērk) reģiona valdību parāda vērtspapīrus. Jāteic, ka šobrīd ECB faktiski ir palikusi par vienīgo agresīvo reģiona obligāciju uzpircēju. Valdot šādam fonam, ieguldījumi ļoti dārgās ļoti zema ienesīguma obligācijās ir arvien nepievilcīgāki.
Tirgi atskurbst
«Eirozonas valsts obligāciju cenu straujais kritums 7% – 10% robežās dažādu valstu desmitgadīgajām obligācijām, visticamāk, ir atskurbšana no eiforijas. Vēl 17. aprīlī vācu desmit gadīgos vērtspapīrus tirgoja ar ienesīgumu 0,05% un vairums analītiķu strīdējās tikai par to, pēc cik dienām arī šo vērtspapīru ienesīgums kļūs negatīvs. Tomēr 12. maijā šis vērtspapīrs tirgū tika pārdots ar ienesīgumu 0,73%, bet vēl 9. martā, kad ECB uzsāka valsts obligāciju iepirkšanu tirgū, tā ienesīgums bija 0,4%. Tādējādi šobrīd efekts no QE programmas Vācijas (un citu valstu) valsts obligāciju tirgū ir bijis pat negatīvs. Eirozonas valsts obligāciju pirkšanas eiforija ar strauju ienesīguma krišanos sākās 2014. gada beigās, kad tika paziņots par ECB nodomu tās iepirkt. Tomēr tā bija psiholoģiska eiforija, jo nekāda reāla atbalsta tirgum no ECB puses līdz martam nebija,» notikušo skaidro ABLV Bank galvenais ekonomists Leonīds Aļšanskis.
Visu rakstu Atskurbst no eiforijas lasiet 14. maija laikrakstā Dienas Bizness.