Parlaments galīgajā lasījumā atbalstījis pretrunīgi vērtētās normas, kas ļaus investoriem saņemt uzturēšanās atļaujas, ieguldot līdzekļus uzņēmumos, kredītiestādēs vai nekustamajā īpašumā.
Likumprojekts izraisīja ilgas deputātu debates Saeimā. Bet pirms sēdes sākuma parlamentāriešus sagaidīja vairāki desmiti protestētāju, kas aicināja neatbalstīt normu par uzturēšanās atļauju izsniegšanu investoriem.
Deputātu iebildumi pret šo priekšlikumu galvenokārt saistīti ar nacionāliem jautājumiem, iespējamu «kolonizāciju». Daļa deputātu atzina, ka norma ir atbalstāma, bet investīciju slieksnis ir pārāk zems.
Grozījumi Imigrācijas likumā paredz, ka uzturēšanās atļauju uz pieciem gadiem varēs saņemt investori, kas ieguldīs uzņēmumu pamatkapitālā vismaz 25 tūkstošus latu, nodarbinās vismaz piecus darbiniekus, no kuriem vismaz pusei jābūt Latijas pilsoņiem vai patstāvīgajiem iedzīvotājiem, un nodokļos samaksās ne mazāk kā 10 tūkstošus latu.
Tāpat uzturēšanās atļauju uz pieciem gadiem varēs saņemt trešo valstu pilsoņi, kas Rīgā vai tās tuvumā iegādāsies nekustamos īpašumus, kuru kadastrālā vērtība ir vismaz 100 tūkstoši latu, vai arī 50 tūkstošus vērtus īpašumus citviet Latvijā.
Atļauju varēs lūgt arī cilvēki, kas Latvijas kredītiestāžu subordinētajā kapitālā būs ieguldījuši vismaz 200 tūkstošus latu.
Likumprojekts stāsies spēkā šī gada 1.jūlijā un termiņatļaujas varēs lūgt tie, kas investīcijas veiks pēc šī paša datuma.
Grozījumus attiecībā pret atļauju piešķiršanu tiem, kas investējuši uzņēmumos un kredītiestādēs, atbalstīja deputāti no Saskaņas centra, Jaunā laika, LPP/LC, Tautas partijas un apvienības Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā. Pret to balsoja Pilsonisko savienību, TB/LNNK un vairums Zaļo un zemnieku savienību pārstāvošo parlamentāriešu. Atbalsts priekšlikumam par atļauju piešķiršanu arī nekustamā īpašuma pircējiem bija ievērojami mazāks – to neatbalstīja arī gandrīz visi Jaunā laika pārstāvji.
Db jau rakstījis, ka jau pašlaik Latvijā reģistrētu uzņēmumu amatpersonas var saņemt uzturēšanās atļauju, tādēļ Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes speciālisti pārliecināti, ka atļauju pieprasījumu skaits nepieaugs, pieņemot grozījumus Imigrācijas likumā.
Aizvadītajā gadā termiņuzturēšanās atļaujas izsniegtas 190 uzņēmumu padomes vai valdes locekļiem ārzemniekiem. Gadu iepriekš izsniegto atļauju skaits bija 233, bet 2007. gadā — 323.