Vairāki ārvalstu, tajā skaitā Skandināvijas investori šobrīd izvērtē, vai turpināt darbību Latvijā. Uz šādu jaunu tendenci Db.lv norādīja Superia partneris Mārtiņš Krūtainis, kurš vienlaikus atklāja arī citas aktualitātes investoru piesaistes ziņā.
Diskusijās ar investoriem ir redzams, ka Latviju arvien vairāk sāk uzskatīt jau par nobriedušu tirgu, kur 10% izaugsme, kā tas bija 2000 – 2006. gados, ir daudz retāk sastopama, norādīja M.Krūtainis. Pēc viņa teiktā, starptautiskie investori pastāvīgi meklē izaugsmes iespējas un šobrīd šajā ziņā interesantāki ir tirgi Āzijā, Latīņamerikā un Āfrikā. Attiecīgi vairāki investori apsver iespēju fokusēt savu biznesu tieši uz šiem tirgiem, ja nepieciešams, pārdodot savu līdzdalību mazākos, lēnāk augošos tirgos, piemēram, Latvijā.
Tomēr vienlaikus jau aptuveni gadu vai divus novērots, ka šobrīd investori, kuriem savukārt interesē investēt Latvijā, kļuvuši «kvalitatīvāki».
«Labajos laikos uz darījumiem pieteicās 10 – 15 investori, tagad piesakās 2-4 investori, bet tiem parasti ir laba izpratne par to, kāpēc to dara, kāda ir stratēģiskā saderība ar viņu esošo biznesu. Arī investoru loks kļuvis plašāks – ja kādreiz skatījāmies uz skandināviem kā galvenajiem pircējiem, tad šobrīd skatāmies plašākā pasaules mērogā. Par to liecina nesenais darījums ar Rīgas universālais termināls, kura kapitālā ienāca japāņu investori. Ir arī citi gadījumi. Tajā skaitā ir viens darījums procesā, kur ASV bāzēta kompānija interesējas par uzņēmumu Latvijā,» tā M.Krūtainis. Viņš arī piebilda, ka šie investori neskatās uz Latviju kā valsti, bet gan meklē konkrētus uzņēmumus, vadības komandas. Plašāks investoru loks ar mazākām zināšanām par Latviju rada lielāku nepieciešamību pēc skaidrojošā darba un investoru uzrunāšanas. Šie apsvērumi palielina investīciju baņķieru lomu un pievienoto vērtību šādos darījumos, bet tai pašā laikā ir arī daudz darbietilpīgāki.
Arī riska kapitāla jomā Latvija ir atguvusi zināmu pievilcību, pagaidām gan vairāk pateicoties sliktām prognozēm citās Eiropas valstīs. Virkne Skandināvijas investīciju fondu novērsās no Baltijas valstīm krīzes laikā, ko daļēji šobrīd sāk aizvietot vietējais riska kapitāls, tieši pateicoties valsts atbalstam caur Latvijas Garantiju aģentūru.
«Kopumā tendences uzņēmumu pirkšanas darījumos apliecina, ka Latvija patiešām sāk kļūt jau par nobriedušu tirgu. Agrīnais kapitālisma cikls un darījumi, kur paši dibinātāji pārdod sev piederošos uzņēmumus, pamazām kļūst diversificētāks un sarežģītāks. Labā ziņa, ka Latvijā ir daudz interesantu uzņēmumu un investoriem ir interese,» rezumē M.Krūtainis.