Nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi visiem maksātājiem ik gadu nedrīkstēs pieaugt vairāk nekā par 25 % pret iepriekšējo gadu.
Par to otrdien, izskatot ilgstoši tapušos Finanšu ministrijas ierosinājumus nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pilnveidošanai, lai novērstu būtisku nodokļa sloga pieaugumu, ir vienojusies valdība. Likums gan ir jāpieņem Saeimai. NĪN pieauguma ierobežojums 25 % apmērā pret iepriekšējo gadu varētu pastāvēt vismaz turpmākos 3 gadus - tā NĪN maksājumu apmērs tiktu pārskatīts katru gadu, pakāpeniski to palielinot. Atbilstoši tieslietu ministra Gaida Bērziņa priekšlikumam, valdība pēc pāris gadiem varētu lemt, vai uzsākt dzīvojamo māju aplikšanu ar NĪN no 2011. gada, vienlaikus samazinot NĪN likmi un ieviešot ar šo nodokli neapliekamo minimumu par deklarēto dzīvesvietu.
Maksimāli vienkārši
Db (23.04.) jau vēstīja, ka, saskaņā ar Valsts kadastra likumu, no nākamā gada 1. janvāra visā Latvijā stāsies spēkā aktualizētās nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības bāzes un Valsts zemes dienesta (VZD) veiktie aprēķini liecina, ka zemes kadastrālā vērtība pieaugs visā Latvijā. Tā, piem., lauksaimniecības zemes vērtība, kas tiek izmantota, aprēķinot NĪN, vidēji valstī pieaugtu 2 reizes, individuālo dzīvojamo māju apbūves zemes vērtība - 5.6 reizes, komercdarbības objektu apbūves zemes vērtība pieaugtu vidēji 5.5 reizes, bet ražošanas objektu apbūves zemes vērtība - 5.1 reizi. Attiecīgi pieaugtu arī NĪN maksājumi. Finanšu ministrs Oskars Spurdziņš skaidro, ka ministrija ir centusies izveidot maksimāli vienkāršu nodokļa administrēšanas sistēmu, proti, samazināt tikai NĪN likmi, tomēr aprēķini liecinot, ka, arī samazinot likmi līdz 1 %, NĪN maksājumi Rīgā nākamgad pieaugtu 4.9, bet Jūrmalā - 4.6 reizes. "Šeit ir grūti noteikt kādu vidējo temperatūru slimnīcā," tā viņš.
Pašvaldības šaubās
Tādēļ nolemts ieviest arī NĪN pieauguma griestus 25 % apmērā pret iepriekšējo gadu. Tas nozīmē, ka NĪN maksājums par 1500 m2 lielu individuālās dzīvojamās mājas apbūves zemesgabalu Rīgā nākamgad pieaugtu no pašreizējiem aptuveni 200 Ls līdz 250 Ls nākamgad. Tiesa, Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) vēlas, lai Finanšu ministrija vēl analizētu to, kādu efektu NĪN likmes samazināšana un maksājumu pieauguma ierobežošana atstās uz katras konkrētas pašvaldības budžetu. Turklāt LPS arī apšauba metodiku, atbilstoši kurai VZD ir noteicis aktualizētās zemes kadastrālo vērtību bāzes, norāda LPS padomniece Sanita Šķiltere. Savukārt O. Spurdziņš uzskata, ka šoreiz ar NĪN izmaiņām jātiek galā pašām pašvaldībām, norādot, ka šī gada valsts budžetā pašvaldībām piešķirti teju 4 milj. Ls, lai tās brīvāk varētu piešķirt NĪN atlaides uzņēmējiem, kam būtiski pieauguši nodokļa maksājumi saistībā ar pāreju uz NĪN aprēķināšanu saimnieciskajā darbībā izmantojamajām ēkām pēc to kadastrālās vērtības. Pašvaldības naudu gan saņēmušas, tomēr no uzņēmējiem saņemtas sūdzības, ka nodokļu atlaides piešķirtas netiek, norāda ministrs.
Aktuālā problēma - bez risinājuma
Likmes samazināšana līdz 1 % nelīdzēs tiem vairākiem tūkstošiem uzņēmēju, kas ar strauju nodokļa maksājumu pieaugumu saskārās jau šogad.
Uzņēmēji uzskata, ka valdībai būtu jāpieņem lēmums par šogad aprēķināto NĪN maksājumu pārrēķināšanu, piemērojot tiem zemāku likmi.
Ar atpakaļejošu spēku!
"Samazināto nodokļa likmi šoreiz vajadzētu piemērot arī ar atpakaļejošu spēku, attiecīgi pārrēķinot NĪN maksājumus uzņēmumiem, kam šogad tie būtiski pieauga," uzskata Vija Bērziņa,nekustamo īpašumu apsaimniekotāja SIA Solo Rīga direktore. Ar līdzīgu ierosinājumu jau iepriekš - maijā - nāca klajā Darba devēju konfederācija, kas aicināja NĪN samazināt no 0.2 % līdz 0.5 %.
Tas ir cirks!
"Tas ir cirks! Man šogad nodoklis pieauga astoņas reizes, dažiem citiem - pat vairāk nekā 40 reizes, bet tagad valdība pasaka, ka nodokļa likmi samazinās no 1.5 % līdz 1 %," tā Jelgavas mašīnbūves rūpnīcas valdes priekšsēdētājs Pēteris Bila. Viņš uzsver, ka par tiem līdzekļiem, kas jāiztērē, lai samaksātu šogad strauji pieaugušo NĪN par saimnieciskajā darbībā izmantojamajām ēkām, viņa vadītā uzņēmuma darbinieku algas varētu palielināt par 30 %. "Mēs esam eksportējošs uzņēmums, bet valsts nav gatava piešķirt nekādas nodokļu atlaides. Acīmredzot valstij nepietiek prāta, lai izdomātu, kā ar nodokļiem aplikt nekustamā īpašuma spekulantus, nevis pieņemtu likumus, lai izdzītu pensionārus no viņu mājām. Esošā nodokļu politika ir padarījusi Latviju par investīcijām nepievilcīgu zemi," ir pārliecināts P. Bila.
Var aiziet ražotāji
Arī SIA Solo Rīga direktore V. Bērziņa, kuras vadītajam uzņēmumam saistībā ar pāreju uz ēku aplikšanu pēc to kadastrālās vērtības NĪN maksājumi šogad pieauguši par 380 %, ir nobažījusies, ka jau piedzīvotā NĪN maksājumu pieauguma rezultātā no Latvijas aizies daļa ražotāju. Solo Rīga, paklausot Valsts zemes dienesta amatpersonu mudinājumiem, bija vērsusies Rīgas domē ar lūgumu piešķirt uzņēmumam NĪN atlaidi, taču, saņemot atteikumu, bija spiesta informēt nomniekus par nomas maksu palielināšanu. "Rezultāts ir tāds, ka daļa nomnieku paziņo, ka vēlas samazināt nomājamo platību. Lielie ražotāji jau ir teikuši, ka atlaidīs darbiniekus un pārcels ražošanu uz Baltkrieviju," norāda viņa. Pēc V. Bērziņas domām, arī NĪN likme 1 % apmērā būtu samērā augsta, bet priekšlikums noteikt nodokļa maksājuma pieaugumu ierobežojumu 25 % apmērā būtu pieņemams. Db jau vēstījis (piem., 02.03.2007.), ka šogad saistībā ar pāreju uz NĪN aprēķināšanu saimnieciskajā darbībā izmantojamām ēkām pēc to kadastrālās vērtības NĪN maksājumi visstraujāk pieauga tiem uzņēmumiem, kas apsaimnieko salīdzinoši vecas ēkas ar zemu bilances vērtību.