Iecerētais minimālās darba algas palielinājums spiedīs daļu uzņēmēju celt darba samaksu, līdz ar to tiek pieļauts cenu pieaugums.
Tādu iespēju pieļauj vairāki aptaujātie uzņēmēji. Minimālās algas ļoti straujo palielināšanu var vērtēt no diviem atšķirīgiem un pat pretējiem skatupunktiem. Daļa uzņēmēju nonāks situācijā, kurā darba algu fondu nevar palielināt un tāpēc būs jāmeklē papildu iespējas, kā un uz kā rēķina ietaupīt, piemēram, samazināt strādājošo skaitu vai arī palielināt savu izstrādājumu un pakalpojumu cenas. Šī problēma esot aktuāla jomās, kur darbaspēka izmaksas ir vislielākais no izmaksu posteņiem. Pēc Mazo un vidējo uzņēmumu sadarbības padomes locekles Silvijas Grestes domām, lielajiem uzņēmumiem minimālās algas pacelšana neko būtiski neietekmēšot, kamēr daudziem mazajiem tas esot būtiski.
Runā vienu, dara citu
Šķidrā metāla maisītāju ražotāja SIA MHDSKB komercdirektors Andris Strautmanis norāda, ka valsts pēc būtības izraisa jaunu darba samaksas pieauguma vilni, jo algas jāceļ ne tikai minimālās algas saņēmējiem, bet arī daudz labāk atalgotajiem darbiniekiem, kas atspoguļosies inflācijas paaugstināšanā, jo ne vienam vien ražotājam un pakalpojumu sniedzējam vienīgā izeja būs sava ražojuma vai pakalpojuma cenas pieaugumā. "Ja jau cīnāmies pret inflāciju, tad to naudu, kuru tagad bizness tērēs algu paaugstināšanai, vajadzēja novirzīt ieguldījumiem uzņēmumu attīstībā, faktiski valsts ar savu rīcību mazina šo pašu nopelnīto ieguldījumu apmēru, jo daļu liek apēst," norāda A. Strautmanis. Viņaprāt, valstij minimālā alga bija jāpalielina mazākā apmērā un rūpniekiem jāpiešķir kādas nodokļu atlaides vai kādi citi atbrīvojumi, kas ļautu izvērst ražošanu.
Labāk pa druskai
"Labāk būtu, ka minimālo algu celtu pēc agrāk nosprausta plāna par 7-10 % ik gadu," secina mēbeļu ražošanas uzņēmuma SIA Kurmales mēbeles valdes priekšsēdētājs Mareks Astičs. Viņš atzīst, ka šobrīd par minimālo algu strādājot tikai sargi. Tiesa, ar minimālās darba algas palielinājumu uzņēmums pārskata strādājošo darba samaksu. Viņš un vairāki citi aptaujātie uzskata, ka minimālās algas palielināšana tikai vēl vairāk aktualizē jautājumu par darba ražīguma palielināšanas iespējām.
Liks pārskatīt algas
"Par 120 Ls mēnesī jau, manuprāt, nav neviena strādājošā uzņēmumā, taču nāksies celt to algas, kuri strādā par 160-170 Ls mēnesī," secina SIA Ekju valdes priekšsēdētājs Uldis Nāzars. Viņš norāda, ka pērn algas paaugstinātas apmēram par 9 % un arī šogad ir signāli, ka darba samaksa ir jāpalielina. "Mazākā alga ir kādi 160-170 Ls, un tā būs jāpārskata ne tikai tāpēc, ka ar 2008. gadu plānots palielināt minimālo algu, bet arī tādēļ, ka darbaspēks ir kļuvis par problēmu," norāda a/s Talsu MR valdes loceklis Gatis Štāks.
Saruks aplokšņu daļa
"Minimālās algas būtisks palielinājums ir solis uz sabiedrības labklājības līmeņa celšanu un godīgas konkurences veicināšanu," uzsvēra Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Vitālijs Gavrilovs. Viņš vēlas panākt neapliekamā minimuma palielināšanu līdz 60% no minimālās darba algas, šobrīd esošie 50% ir būtisks ieguvums darbiniekiem, kam reālie ienākumi pēc nodokļu nomaksas palielināsies. Toties darba devējiem, kas nelegāli nodarbina darbiniekus, maksājot algas aploksnēs, kļūs arvien neizdevīgāk nemaksāt nodokļus, izvērtējot riskus un ieguvumus. Ienākumu pieaugums veicinās efektīvu ienākuma nodokļa likmes samazinājumu mazo algu saņēmējiem, nelegālās nodarbinātības apkarošanu, sociālo iemaksu pieaugumu, secina V. Gavrilovs. Viņš gan atzīst, ka nākotnē tik straujš minimālās algas palielinājums varētu būt riskants, ja proporcionāli algu paaugstināšanai nepieaugs darba produktivitāte. Līdzsvara neesamība radīs draudus Latvijas ekonomikas konkurētspējai, salīdzinot ar pārējām ES dalībvalstīm, tāpēc, viņaprāt, ir nepieciešams straujāks neapliekamā minimuma pieaugums.
Daži aptaujātie uzņēmēji atzina, ka būtu interesanti papētīt, kas tie tādi 70 tūkstoši ir, kuri saņem šo minimālo algu, un pieļāva iespēju, ka daļa papildus saņem vēl kaut ko aploksnē. Šī iemesla dēļ viņi arī atbalsta minimālās algas paaugstināšanu, jo tādējādi mazinātos aploksnēs izmaksājamā algu daļa un izlīdzinātos konkurence.
Būtisks atspaids
Aptaujātie uzskatīja, ka būtiskāka ir ar ienākuma nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšana, jo tas garantē lielākus ienākumus cilvēkam nekā minimālās algas paaugstināšana. Uzņēmēji pieļāva, ka darbinieku noturēšanai, lai nedotos peļņā uz vecajām ES dalībvalstīm, nāksies krietni papūlēties, jo ne jau tikai ar minimālās algas vai neapliekamā minimuma pacelšanu varēšot noturēt darbiniekus. Ja visas darbaspēka problēmas tiks uzveltas uz uzņēmēju pleciem, tad daudzi to nebūs spējīgi panest.
Minimālai algai - rekordpieaugums
Minimālā mēnešalga tiks palielināta no pašreizējiem 120 Ls līdz 160 Ls mēnesī, bet neapliekamais minimums - no 50 Ls līdz 80 Ls mēnesī.
Par to vienojusies Nacionālā Trīspusējās sadarbības padome, kurā darbojas valdība, Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS).
Augs arī atvieglojumi
Darba grupā, kura izvērtēja iespējamo minimālās mēnešalgas un ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamā minimuma paaugstināšanas iespējas, ir izvērtēti trīs varianti. Divi no tiem paredzēja minimālo algu no 2008. gada 1. janvāra paaugstināt līdz 150 Ls mēnesī, bet trešais, kurš guvis gan darba grupas, gan sociālo partneru atbalstu - algas pieaugumu par 40 Ls, proti, no pašreizējiem 120 Ls mēnesī līdz 160 Ls mēnesī.
Saskaņā ar panākto vienošanos ar IIN neapliekamais minimums nākamgad sasniegs 50 % no minimālās mēnešalgas jeb 80 Ls mēnesī, bet IIN atvieglojumi par apgādībā esošām personām - 56 Ls mēnesī par katru apgādībā esošo. Tādējādi IIN atvieglojumi par apgādībā esošām personām no nākamā gada tiks palielināti par 21 Ls mēnesī.
"Tik straujš minimālās algas un neapliekamā minimuma pieaugums vēl nav bijis un turpmāk nebūs iespējams. Minimālās algas un neapliekamā minimuma paaugstināšana 2009. un 2010. gadā būs rūpīgi jāizvērtē," uzsver finanšu ministrs Oskars Spurdziņš.
Latvija ar jauno minimālo algu ir pietuvojusies Igaunijai (162 Ls) un apsteigusi Lietuvu (122 Ls). LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs prognoz, ka darba devēju prioritāte arī nākamajos gados būs straujāks ar IIN neapliekamā minimuma pieaugums.
Jākompensē 78 milj. Ls
Ministrs norādīja, ka saskaņā ar ministrijas speciālistu veiktajām aplēsēm, minimālās mēnešalgas un neapliekamā minimuma pieaugums valsts un pašvaldību budžetu ieņēmumus no IIN samazinās par aptuveni 78 milj.Ls, tādēļ valdībai nāksies meklēt veidus, kā kompensēt ieņēmumu samazinājumu pašvaldībām, kurām lauvastiesu ieņēmumu veido IIN.
Ministru prezidents Aigars Kalvītis gan uzsver, ka, ņemot vērā pēdējos gados vērojamo straujo IIN ieņēmumu pieaugumu, pašvaldībām nav pamata prasīt kādas kompensācijas, turklāt līdz ar minimālās mēnešalgas pieaugumu ievērojami pieaugs arī IIN ieņēmumi. Līdzīgās domās ir arī LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, kurš prognozē, ka minimālās algas un neapliekamā minimuma palielināšana samazinās aplokšņu algas.