Septembrī koalīcija apstiprināja nākamā gada budžeta metu, un ir notikušas neskaitāmas diskusijas par dažādiem nodokļiem. Viens no lielākajiem budžeta palielināšanas mehānismiem ir minimālās algas celšana līdz 500 eiro, kas palikusi ārpus diskusijām.
Iecerētā minimālās algas palielināšana darba devējiem, kuriem ir šādas algas saņēmējs, ik mēnesi liks rēķināties ar 84,36 eiro lielu izmaksu pieaugumu, bet valstij tas radīs papildu ieņēmumus sociālajās iemaksās.
Minimālās algas palielināšana no 2021. gada kardināli mainīs situāciju aptuveni 140 tūkstošiem cilvēku un valsts budžetā, iespējams, ienesīs teju 100 miljonus eiro.
Patlaban tiek plānota vērienīgākā minimālās algas celšana Latvijas vēsturē – par 70 eiro, tādēļ arī iespējamās sekas būtu vērtējamas kā visiespaidīgākās. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem, Latvijā ir teju 18 tūkstoši minimālās algas saņēmēju un 118 tūkstoši cilvēku, kuru ienākumi 2020. gada septembrī bijuši mazāki par 430 eiro pirms nodokļu nomaksas.
Politisks lēmums
Darba ņēmējs neatkarīgi no tā, vai strādā valsts sektorā vai privātā uzņēmumā, priecājas par jebkuru algas palielinājumu, neskatoties uz to, vai algas palielinājums radies efektīvāka darba rezultātā, vai arī tas ir politisks lēmums. Taču valsts tautsaimniecība kopumā piedzīvo birokrātisku šoku, kad administratīvā piespiedu ceļā darba vērtība tiek mākslīgi palielināta. Piemēram, 2015. gadā minimālā alga valstī no 320 eiro palielinājās līdz 360 eiro. Sekojošos divos gados, atbilstoši Latvijas Bankas ekonomista Oļega Krasnopjorova analīzēm, saruka darbavietu skaita pieauguma temps, jo sevišķi skarbi tas izpaudās Latgales reģionā, 2016. gada nogalē sasniedzot -3,3%. 2013. gada 2. ceturksnī Latgalē darbavietu skaita izaugsmes temps bija virs 4%, gluži tāds pats kā Rīgas reģionā. Izmaiņas notika īsā laikā posmā – nepilnos divos gados. Nākamajā minimālās algas paaugstināšanas posmā pieaugums bija par 50 eiro lielāks, proti, 2018. gadā minimālā alga tika palielināta no 380 līdz 430 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Šī paaugstinājuma ievadā Latvijas Bankas ekonomisti Ludmila Fadejeva un Oļegs Krasnopjorovs savā pētījumā Minimālā alga: brīnumnūjiņa vai bremze tautsaimniecībai? runā tieši: “...algas celšana nav nekāda brīnumnūjiņa, kas ar vienu mājienu mazinās ienākumu nevienlīdzību, tuvinās Latvijas algas Rietumeiropas līmenim un piepildīs valsts budžetu. Tieši otrādi – ja minimālo algu ceļ par daudz, tas nodara vairāk kaitējuma nekā labuma, jo tās celšana mazina uzņēmumu konkurētspēju un nodarbinātību, it īpaši nozarēs un reģionos ar zemiem ienākumiem.”
Visu rakstu lasiet 17.novembra žurnālā "Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!