Valstij nevajag glābt uzņēmumus, bet gan radīt apstākļus, lai uzņēmēji varētu strādāt. Bizness ir un būs saistīts ar risku, tostarp darbības izbeigšanu, intervijā Dienas Biznesam stāsta Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.
Viņš uzskata, ka Latvijas valsts ir īstenojusi daudzus labus pasākumus, piemēram, ar Altum instrumentiem ir panākts, lai uzņēmējiem ar finanšu sektoru varētu notikt civilizēta sadarbība. Arī OIK samazinājums nākamā gada elektrības rēķinos ir ļoti pozitīva ziņa. Vienlaikus ir vēl vairāki risinājumi, kuru pieņemšanai ir īstais laiks, lai Latvijā strādājošie uzņēmēji būtu tikpat konkurētspējīgi vai pat konkurētspējīgāki par Lietuvas un Igaunijas uzņēmējiem.
Latvijas valdība 2021. gada budžeta projektā paredz 5,1% IKP pieaugumu un arī nodokļu ieņēmumos plāno saņemt teju vai tikpat, cik pirms Covid-19 uzbrukuma.
Latvijā nav tik dziļa krīze, kāda tā bija 2008.–2010. gadā. Šobrīd esam salīdzinoši daudz labākā situācijā nekā pirms 11 gadiem. Turklāt Latvijā epidemioloģiskā situācija ir pat labāka nekā dažās citās ES dalībvalstīs. Valdības apstiprinātā 2021. gada budžeta ieņēmumu prognozes ir salīdzinoši konservatīvas – piesardzīgas. Ja situācija ar Covid-19 nekļūs sliktāka, tad 2021. gadā tiks ziņots, ka nodokļos tiek iekasēts vairāk naudas nekā 2020. gadā. Esmu pārlieku optimistisks? Paskatieties uz šo jautājumu no citas puses – ja nebūtu bijis Covid, 2021. gadā valsts budžeta ieņēmumi būtu par simtiem miljonu lielāki, nekā šobrīd plānotie. Šie neiegūtie simti miljonu ir cena, ko maksājam par Covid .
Kā vērtējat priekšlikumu pandēmijas laikā par minimālās algas palielināšanu no pašreizējiem 430 eiro līdz 500 eiro mēnesī?
Minimālās algas paaugstināšana no politiskā viedokļa ir pareizs lēmums, bet tajā pašā laikā tam būs maza ietekme uz 2021. gada reālo dzīvi. Produktīvus uzņēmumus iecerētā minimālās algas paaugstināšana neskar. Proti, vienam minimālās algas strādniekam uzņēmums gadā tērē mazāk par 7500 eiro (darba alga + darba devēja VSAOI), bet, piemēram, Latvijas Kokmateriālu ražotāju un eksportētāju asociācijas biedru vidē - jās darbaspēka izmaksas uz darbinieku ir 19 000–25 000 eiro. Minimālās algas celšana aktuālāka drīzāk būs publiskajā sektorā strādājošajiem. Tur ir amata kategorijas, kurās strādājošajiem pašlaik maksā, piemēram, 550 eiro, un viņi pēc iecerētās minimālās algas paaugstināšanas varētu izdarīt spiedienu uz darba devēju paaugstināt darba samaksu, jo psiholoģiski ir grūti izskaidrot, kādēļ tavs darbs tiek novērtēts gandrīz vai minimālās algas apmērā. Privātajā pusē esmu praksē saskāries tikai ar vienu tekstilindustrijas uzņēmumu, kur patiesi ticu, ka minimālā alga masveidā pilnai slodzei ir realitāte nevis fikcija. Manuprāt, privātā sektora dalībnieki, kas līdz šim ir maksājuši aplokšņu algas, noregulēs minimālās algas kāpumu ar oficiālās slodzes samazinājumu.
Visu rakstu lasiet 3.novembra žurnālā "Dienas Bizness"!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!