Saeimas Preses dienests sadarbībā ar Saeimas komisiju priekšsēdētājiem un konsultantiem apkopojis informāciju par 8.Saeimas komisiju veikumu 8.Saeimas sasaukuma laikā (no 2002.gada 5.novembra līdz 2006.gada 7.novembrim).
Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija
Komisijas priekšsēdētājs - Pāvels Maksimovs (LPP)
8.Saeimas pilnvaru laikā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā aktuālākais jautājums bija deputātu ētikas kodeksa izstrāde un ar ētiku saistītu jautājumu izskatīšana, kā arī deputātu pilnvaru apstiprināšana un lietu izskatīšana par deputātu saukšanu pie administratīvās atbildības.
8.Saeimas pilnvaru laikā ir mainījies komisijas nosaukums un uzdevumi. Saeima apstiprināja komisijas izveidotās Deputātu ētikas kodeksa izstrādes apakškomisijas sagatavoto Saeimas deputātu ētikas kodeksu. Komisija ierosināja veikt grozījumus Saeimas Kārtības rullī, lai nodrošinātu kodeksa darbību un statusu, kā arī paplašinātu komisijas pilnvaras un nosaukuma maiņu - "Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija".
2004.gada 3.februārī notika pirmā Mandātu un iesniegumu komisijas Deputātu ētikas kodeksa projekta izstrādes apakškomisijas sēde. Par apakškomisijas priekšsēdētāju tika ievēlts 8.Saeimas deputāts Jānis Strazdiņš. 12 apakškomisijas deputāti izstrādāja Saeimas deputātu ētikas kodeksu ar mērķi, lai tas kalpotu par pozitīvas rīcības veicinātāju politiskajā darbībā. 8.Saeimas sagatavotais Deputātu ētikas kodekss tika izstrādāts atbilstoši Latvijas Republikas Saeimas darbības specifikai un funkcijām.
Likumprojekta izstrādē komisija konsultējās ar ASV Kongresa ētikas komisijas vadītāju K.E.Kelneru, Juridiskā biroja vadītāju G.Kusiņu, Latvijas Universitātes Praktiskās filozofijas katedras profesori S.Lasmani, Sabiedriskā politikas centra "Providus" pētnieku V.Kalniņu un 6.Saeimas deputātu I.Bišeru. Deputāti iepazinās ar Vācijas ētikas kodeksu, ASV ētikas kodeksu, V.Kalniņa pārskatu par ētikas kodeksiem Eiropā un citiem materiāliem.
Saeimas deputātu ētikas kodekss tika pieņemts 2006.gada 2.marta Saeimas sēdē, 67 deputātiem balsojot "par", 6 deputātiem balsojot "pret" un 13 deputātiem atturoties. "Pret" balsoja frakcijas Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā deputāti, savukārt atturējās apvienības SC/LSD frakcijas deputāti.
Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli viens no komisijas pirmajiem uzdevumiem ir vēlēšanu rezultātu pārbaude un deputātu pilnvaru apstiprināšana. Komisija ziņojumā pirmajā Saeimas sēdē iekļāva Centrālajā vēlēšanu komisijā saņemto informāciju no Satversmes aizsardzības biroja Totalitārisma seku dokumentēšanas centra, ka 8.Saeimā ievēlētais deputāta kandidāts Arvīds Ulme varētu būt bijis LPSR Valsts drošības komitejas aģents. Uz A.Ulmi nekādi ierobežojumi neattiecās, jo sadarbības fakts tiesas ceļā nebija konstatēts.
Komisija sagatavoja lēmuma projektus par deputātu mandātu apstiprināšanu, to apstiprināšanu un laiku, kā arī ziņoja par deputātu mandātu atjaunošanu.
Komisija ierosināja grozījumus Saeimas kārtības ruļļa 4. un 5.pantā, kas nosaka, ka deputātam ir tiesības uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, atvaļinājumu bērna tēvam, atvaļinājumu adoptētājam, kā arī bērna kopšanas atvaļinājumu un ka deputātam iepriekš minētajos gadījumos ir tiesības uz laiku nolikt deputāta mandātu un to atjaunot.
8.Saeimas pilnvaru laikā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izskatīja 33 administratīvās lietas:
1) 2003.gadā izskatīja 8 administratīvās lietas, no kurām viena deputāta saukšanu pie administratīvās atbildības neatbalstīja;
2) 2004.gadā - 9 lietas, no tām vienu neatbalstīja, viens pieprasījums tika atsaukts, vienā gadījumā deputāts zaudēja mandātu un Saeimas piekrišana viņa saukšanai pie administratīvās atbildības nebija vajadzīga;
3) 2005.gadā - 10 lietas, no kurām divu deputātu sodīšanu komisija neatbalstīja un viena lieta netika virzīta likumā noteikto termiņu neievērošanas dēļ;
4) 2006.gadā - 6 lietas, no kurām viena deputāta saukšana pie administratīvās atbildības netika atbalstīta.
Salīdzinājumam - 7.Saeimas pilnvaru laikā komisija izskatīja 41 administratīvo lietu un divas krimināllietas.
Uz komisijas sēdēm tika uzaicināti policijas pārstāvji saistībā ar frakcijas PCTVL deputātu pārkāpumiem, rīkojot sapulces, gājienus un piketus.
Komisija aicināja pārstāvjus no Pašvaldības policijas sniegt skaidrojumu par policijas darbību saistībā ar 4.maija protestu pie Brīvības pieminekļa.
Komisija izskatīja un sagatavoja atbildes uz iedzīvotāju un juridisko personu iesniegumiem.
Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli komisija izskatīja Saeimas Prezidija sagatavoto informāciju par 8.Saeimas deputātu kavējumiem Saeimas plenārsēdēs. 8.Saeimas pilnvaru laikā neviens deputāts vienas kārtjās sesijas laikā neattaisnoti nebija kavējis vairāk nekā pusi no Saeimas sēdēm.
Mandātu un iesniegumu komisija apstiprināja Iesniegumu biroja sagatavotos pārskatus par saņemtajiem iesniegumiem, jauno Iesniegumu biroja nolikumu un darbinieku amatu aprakstus.
Komisijas deputāti tikās ar Vācijas Bundestāga Lūgumrakstu komisijas pārstāvjiem un Čehijas Republikas parlamenta Deputātu palātas Iesniegumu komisijas pārstāvjiem.
Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas un Korupcijas, kontrabandas un organizētās noziedzības novēršanas un apkarošanas uzraudzības komisijas deputāti apvienotā sēdē tikās ar Lielbritānijas profesoru Alanu Doigu projekta "Korupcijas apkarošanā iesaistīto institūciju stiprināšana" ietvaros.
Līdz ar Latvijas Republikas likumdošanas pilnveidošanu, citu valstu pieredzes apgūšanu, valsts institūciju darba sakārtošanu, elektroniskās lietvedības sistēmas ieviešanu (2005.gadā) pilnveidojies arī Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas darbs.
8.Saeimā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā tika ievēlēti 6 deputāti. Laika gaitā mainījās gan komisijas sastāvs, gan deputātu skaits tajā. Komisija darbu beidza 8 deputātu sastāvā. Komisijas priekšsēdētāji: Ingrīda Labucka, Ainārs Baštiks un Pāvels Maksimovs.