Izvērtējot jaunos noteikumus, ko šobrīd Ministru Kabinetā (MK) virza Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) nolēma lūgt Ministru prezidentu Valdi Dombrovski apturēt atkritumu apsaimniekošanas noteikumu tālāko virzību, norādot, ka, pieņemot piedāvāto noteikumu projektu, var tikt sagrauta labi funkcionējoša sistēma un ievērojami sadārdzināties pakalpojuma cena iedzīvotājiem.
Proti, 20.augusta MK komitejas sēdē, tika atbalstīts MK noteikumu projekts «Noteikumi par kritērijiem sadzīves atkritumu radītājam, kurš atbrīvots no dabas resursu nodokļa samaksas un kuram ir tiesības slēgt līgumu ar sadzīves atkritumu apsaimniekošanas komersantu, kuru tas ir pats izvēlējies». LLPA biedri uzskata, ka noteikumu projekts ir izstrādāts faktiski lielveikalu lobija rezultātā un nodrošina gan lielveikalu ķēdēm, gan citiem komersantiem, kas jau bauda priekšrocības nemaksājot dabas resursu nodokli, iespēju izvairīties arī no iesaistīšanās pašvaldības organizētajā atkritumu apsaimniekošanas sistēmā.
«Šādu noteikumu spēkā stāšanās rezultātā ir sagaidāms, ka salīdzinoši īsā laika periodā faktiskie maksājumi par atkritumu apsaimniekošanu iedzīvotājiem, it īpaši lauku teritorijās, pieaugs, jo pašvaldības izvēlētie komersanti, kas, piedaloties publiskos iepirkumos vai iesniedzot pašvaldībai maksas aprēķinu, ir rēķinājušies ar noteiktu atkritumu apjomu, nespēs segt savas izmaksas, kas saistītas ar iedzīvotāju radīto atkritumu apsaimniekošanu,» DB norāda LLPA izpilddirektora vietnieks Māris Kučinskis.
Viņu pārsteidz tas, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs pilnībā ignorē Latvijas Pašvaldību savienības, LLPA un vairāku desmitu pašvaldību dibinātu organizāciju viedokli par šāda regulējuma negatīvajām sekām, kuru rezultātā ievērojamus zaudējumus var nākties ciest sākotnēji pašvaldībām, kas ieguldījušas lielus līdzekļus atkritumu apsaimniekošanas sistēmas izveidošanā, un vēlāk arī valstij kopumā, jo pastāv būtisks risks neizpildīt ES prasības attiecībā uz atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību.
«Tā vietā ministrs atklātā veidā atbalsta tirgotāju centienus nodrošināt tiem vēl lielākas peļņas iespējas uz lauku iedzīvotāju rēķina un atsevišķu atkritumu apsaimniekotāju, kuru īpašnieku atrodas ārpus Latvijas, centienus iegūt lielāku tirgus daļu, kas nav izdevies ne pārāk sekmīgas sadarbības ar pašvaldībām rezultātā,» turpināja M.Kučinskis.
LLPA atgādina, ka no lielveikaliem tiek savākts salīdzinoši liels sadzīves atkritumu daudzums, turklāt veikali parasti atrodas pilsētas blīvi apdzīvotās daļās, kas nozīmē, ka šo atkritumu apsaimniekošana ir saistīta ar mazākām izmaksām, turklāt šajos veikalos radītie un dalīti savāktie atkritumi ir ar pozitīvu vērtību. Tajā pašā laikā atkritumu savākšana no iedzīvotājiem attālākos lauku pagastos nekad nav bijusi ekonomiski izdevīga, taču, lai nodrošinātu samērīgu maksu par atkritumu apsaimniekošanu viena novada teritorijā, apsaimniekotāji līdz šim varēja daļēji segt izmaksas, pateicoties kopējam savāktajam atkritumu daudzumam pašvaldības teritorijā.
«Pēc noteikumu projekta spēkā stāšanās sagaidāms, ka lielveikalu īpašniekiem būs iespējams ietaupīt uz maksas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu rēķina, savukārt iedzīvotājiem atliek cerēt, ka tas atstās būtisku iespaidu uz preču cenām veikalu plauktos,» brīdina M. Kučinskis.
LLPA biedri ir deviņas lielās Latvijas pilsētas – Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera un Ventspils.