Pēdējās kampaņas laikā Latvijas Zinātniskā Ekspedīcija, kas jau vairākus gadus strādā Sakaras Pakāpju Piramīdā (Ēģiptē), sadarbībā ar Ēģiptes Senlietu Augstākā Senāta Padomi, Dr. Zahi Havasa (Zahi Hawass) vadībā, veiksmīgi paveica būtisku zinātnisku darbu, kura mērķis bija saglabāt un atjaunot pasaules vecāko akmens celtni.
Š.g. aprīlī Latvijas Zinātniskā Ekspedīcija sadarbībā ar Latvijas būvfirmu RE&RE turpināja jau iepriekš uzsāktos un veica jaunus izpētes un uzmērīšanas, kā arī nostiprināšanas darbus. Kopumā izpētē ieguva apjomīgu informāciju, ko apstrādājot tika veikti vairāki unikāli atklājumi un tika pierādīta pilnīgi jauna teorija. Tā apgāž visus līdzšinējos pieņēmumus un pasaulē atzītās teorijas par pasaules vecākās celtnes celtniecības hronoloģiju, tās tiešo nozīmi un funkcijām.
Šai ekspedīcijai tika piesaistīti 15 dažādi zinātnieki un speciālisti, tai skaitā veido valsts vēsturē lielāko zinātnisko komandu, kas jebkad ir bijusi mobilizēta ārzemēs.
Darbi tika veikti 5 pamata kategorijās:
1- Detalizētu 3D skanējumu un fotogrammetrijas dokumentēšanas darbu turpinājums atlikušajās Piramīdas fasādēs un 7 km garās pazemes galeriju sistēmās. Īpaši tika pievērsta uzmanība zilgani flīzētām telpām, kas pieder pie faraona Džosera apartamentiem, ar īpašām nišām, kurās viņš attēlots Heb-Sed rituāla laikā. Tāpat tika iegūti svarīgi dati, kas tika savietoti ar vairāku Berlīnes Ēģiptoloģijas Muzejā esošo artefaktu informāciju un tur iegūtajiem datiem.
2- Ārkārtas galeriju nostiprināšanas darbi avārijas stāvoklī esošajās 5 - tajā un 6 - tajā galerijās 40 m dziļumā, kurās vēl joprojām ir saglabājušies divi karaliskās ģimenes alabastra sarkofāgi, ar mērķi nofiksēt šīs galerijas un atslogot sarkofāgu. Nostiprināšanas darbos RE&RE inženieri izmantoja no Latvijas transportētus materiālus - īpaši nestspējīgas polimēra sijas un ģeosietu, kādus izmanto objektos grunts nestspējas paaugstināšanai. Darbi noritēja veiksmīgi un gan projektu, gan realizētos nostiprinājumus tiekoties ar ekspedīciju piramīdā atzinīgi novērtēja arī Ēģiptes Senlietu Padomes vadītājs Dr.Zahi Havass.
3- Tika turpināta detalizēta arhitektūras un konstrukciju izpēte, kā rezultāti kontekstā ar radioaktīvā oglekļa C14 analīžu datēšanas rezultātiem, būtiski palīdzēja izprast šīs celtnes, datētas ar 2660.g. p.m.ē., celtniecības hronoloģiju, kā arī par būtiskākām konstrukcijas izmaiņām, kas veiktas vēlākos vēsturiskos periodos, tādos kā Saītu vai Romiešu.
4- Pirmoreiz tika veikta detalizēta arheoloģiskā inventarizācija, un iegūtā informācija tika savietota ar ģeodēzijas mērījumu rezultātā iegūto Ģeogrāfiskās Informācijas Sistēmu (G.I.S.).
5- Precīzai pazemes konstrukciju, oriģinālā pazemes līmeņa reljefa un piramīdas pamatu formu izpētei tika veikta radiolokācija (Ground Penetrating Radar - G.P.R.), kam tika izmantotas Latvijā radītas iekārtas un iegūto datu apstrādes programmas, kas tika īpaši piemērota šai ekspedīcijai. Rezultātā tika iegūti ļoti kvalitatīvi GPR signāli dziļumos līdz pat -50m, kas no zinātniskā viedokļa uzstāda pasaules rekordu. Un šie rekord-dziļie GPR mērījumi uzrādīja vairākus zemes dzīlēs esošus tukšumus un ejas.
Apstrādājot un savietojot lielā apjoma iegūto informāciju, tika iegūta ļoti precīzu izpratne par Piramīdu gan no konstruktīvā, gan no arhitektūras viedokļa, kas būs nepieciešama, lai pienācīgi veiktu atjaunošanas darbus.
Bet, kas svarīgākais - iegūtā informācija un fakti paver pilnīgi jaunas interpretācijas iespējas par pasaules vecākās celtnes celtniecības hronoloģiju, tās tiešo nozīmi un funkcijām.
Latvijas Zinātniskā Ekspedīcija ir pierādījusi, ka Džosera piramīdai ir vairākas galvenās piekļuves un lejupejošas ejas, kurām ir konstatēta īpaši attīstīta savstarpējā hierarhiskā un simboliskā sistēma.
Ekspedīcija jau 2006.gadā ziņoja par jaunatklāto iespējamo ziemeļu ieeju, kas aizsākas Ziemeļu templī.
Šajā ekspedīcijā veiktie ģeofizikas izmeklējumi šo faktu skaidri apliecina un pierāda, ka ir vismaz vēl viena galvenā ieeja austrumos. Šis līdz šim neatklātais austrumu lejupejošs koridors aptuveni 100 m garumā sākas Piramīdas kompleksa sienas perimetra gravā un sniedzas līdz 3-jai galerijai, kas pieder pie 11 galerijām, ko līdz šim uzskatīja par valdnieka ģimenes galerijām piramīdas dziļākajā apakšzemes līmenī -40 m dziļumā. Šo informāciju apstiprina arī 3D skanēšanas, kā arī konstrukciju pētījumi, kas veikti Piramīdas iekšpusē.
Šīs jaunatklātās ejas apgāž līdz šim izvirzītās teorijas, ka visvecākā Piramīda tika konstruēta tikai vienam faraonam - kā Valdnieka Džosera apbedījuma celtne, un kalpoja kā paraugs 4. , 5. un 6.dinastiju laikā būvētajām piramīdām.
Iegūtie dati pierāda pavisam jaunu šīs celtnes vēsturiskās funkcijas un nozīmes interpretāciju, t.i. tā ir bijusi Trešās Dinastijas īpaši strukturētas hierarhijas nekropole, kurā tika apbedītas vairākas īpaši svarīgas tā laika personas. Patreiz to var uzskatīt kā vienīgo šāda veida piramīdu visā pasaules vēsturē.
Š g. rudenī ekspedīcijas vadītājs Br.Deslandes uzstāsies Francijas Zinātniskajā Akadēmijā ar oficiālo ziņojumu pasaules zinātniskajām aprindām. Šie jaunatklājumi vēlreiz pierāda Latvijas Zinātniskās Ekspedīcijas sasniegumus un nozīmīgo ieguldījumu pasaules ēģiptoloģijas vidē.
Tālāka informācija:
Ekspedīcijas vadītājs: Bruno Deslandes m.t. 28343090
Projekta koordinators (RE&RE): Mārīte Straume-Cerbule, m.t. 29101783, e-pasts: [email protected]
Foto, video materiāls - Romualds Pipars, m.t. 29508441
Lūgums pie foto un video materiāliem izvietot atsauces uz autoru!