Lai noskaidrotu cilvēku attieksmi pret zeltu un zeltlietām, uzņēmums Ātrā finanšu palīdzība Avots sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veicis iedzīvotāju aptauju. Rezultāti liecinot, ka tikai neliela respondentu daļa apzinās, cik «vērtīgi» ikdienā iziet uz ielas un kādi finanšu resursi glabājas ģimenes dārglietu lādītēs.
Tās, iespējams, neesot pārskatītas pat vairākus desmitus gadu un glabājot tādas vērtības kā zelta monētas un karotītes no «vecmāmiņas» laika.
Iegūtie aptaujas rezultāti norādot uz būtisku un pārsteidzošu tendenci - ģimenē esošās zeltlietas iedzīvotāji neuzskata par investīcijām zeltā. Uzņēmuma Ātrā finanšu palīdzība Avots vadītājs Ģirts Ārsts to skaidro ar iespējamu informācijas vai izpratnes trūkumu. Pasaules ekonomikas attīstības gaitā zelts vienmēr ticis asociēts ar nezūdošu vērtību, bagātības un stabilitātes simbolu, tādēļ vairāku gadsimtu laikā zelts tiek uzskatīts par investīciju etalonu ar salīdzinoši zemu risku. Zelta tirgū jau 10. gadu tiek novērots zelta cenas kāpums, kas gada laikā veido vidēji no 10-30%. Tomēr, kā rāda aptaujas rezultāti, tad tikai 38% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka zelts ir stabila investīcija. «Šķiet, Latvijas iedzīvotāji ir vairāk emocionāli nekā racionāli. Aptaujas rezultāti liecina - 60% iedzīvotāju uzskata, ka zelts ir skaistas rotas. 52% uzskata, ka zeltlietas ir piemiņas lietas, relikvijas. 50% iedzīvotāju uzskata, ka zeltlietas ir laba dāvana,» komentē Ārsts.
Latvijas ekonomiskās situācijas apstākļos neesot maz tādu cilvēku un ģimeņu, kuras saskaras ar nepieciešamību pēc naudas aizņēmuma par lielāku vai mazāku summu. Tāpat arī ļoti daudzas ģimenes regulāri saskaroties ar naudas trūkumu pirms algas dienām, tomēr, kā liecina aptaujas dati, tikai 19% uzskata, ka zeltlietas var izmantot kā drošu ķīlu pret aizdevumu (lai saņemtu pretī naudu). «Esam novērojuši, ka tieši mēneša sākumā, kad ir vidēji 5 dienas līdz algai, ir vislielākais klientu pieplūdums mūsu uzņēmuma filiālēs. No zelta nav tikai juvelierizstrādājumi, ko valkā ikdienā, bet arī, piemēram, monētas, karotītes, medaļas, kas varbūt glīti noliktas kārbiņā dziļi skapī, īpašniekam pat neiedomājoties, ka ģimenei grūtā brīdī var tikt izmantotas nepieciešamās naudas summas iegūšanai, nepārdodot tās,» skaidro Ārsts.