Latvijā cilvēki kā šobrīd aktuālāko problēmu min dzīves dārdzību, tomēr domā, ka nākamajā paaudzēm par to nebūs jāuztraucas, liecina Eirobarometra pētījums, kuru veic Eiropas Komisija sadarbībā ar TNS Opinion & Social (Latvijā šo pētījumu veic mediju, tirgus un sociālo pētījumu aģentūra TNS Latvia).
Latvijā cilvēki uzskata, ka nākamajām paaudzēm būs mazāk jāsaskaras ar tām problēmām, kuras pašreiz satrauc cilvēkus – dzīves dārdzība, bezdarbs, veselības aprūpe, pensijas un ekonomikas pieaugums. Tomēr cilvēki Latvijā ir nobažījušies par izglītības iespējām, noziedzības līmeni, apkārtējo vidi, imigrāciju un terorismu nākotnē.
Situāciju Latvijā komentē TNS Latvia projektu vadītāja Inta Priedola: „Kaut arī Latvijā šobrīd cilvēki ir satraukti par dažādām sociāli ekonomiskajām problēmām, tomēr vērtējot nākotni, saskata šo problēmu samazinājumu. Līdz ar to cilvēki spēj kritiskāk izvērtēt globalizācijas dēļ pieaugošās problēmas.”
Bezdarbs (40 %) un pensija (30 %) ir galvenās problēmas, par kurām satraucas Eiropas Savienības pilsoņi, domājot par nākamajām paaudzēm. Eiropiešus satrauc arī dzīves dārdzība (26 %), un noziedzības līmenis (25 %) nākotnē.
Latvijā pilsoņus, domājot par iespējamām problēmām nākotnē, vairāk satrauc izglītības jautājums (47 %), kas ir ievērojami lielāks rādītājs nekā Eiropas Savienbā kopumā (18 %). TNS Latvia projektu vadītāja Inta Priedola norāda, ka šādas bažas par izglītību nākotnē varētu būt saistītas ar šobrīd aktuālo problemātisko situāciju izglītības sistēmā, kā arī arvien pieaugošo maksas studiju skaitu.
Latvijas pilsoņus līdzīgi kā Eiropas Savienībā kopumā satrauc arī noziedzības līmenis (29 %) un dzīves dārdzība (28 %) nākotnē. Tikai aptuveni ceturtā daļa Latvijas pilsoņu (24 %) uzskata, kā nākamajām paaudzēm varētu būt problēmas ar bezdarbu, kamēr Eiropas Savienībā kopumā par iespējamo bezdarbu nākotnē satraucas 40 % pilsoņu. Latvijā cilvēki salīdzinoši vairāk nekā Eiropas Savienībā kopumā ir nobažījušies par ekonomikas pieaugumu un veselības aprūpes iespējām nākotnē, bet mazāk satraucas par pensijām. Iespējams, cilvēki piedāvāto pensiju sistēmu (2. un 3. pensiju līmenis) vērtē atzinīgi, tādējādi nākamo paaudžu pensiju iespējas vērtē kā labākas, nekā tas ir šobrīd.
Eirobarometra pētījums, kurā piedalījās aptuveni 26 800 cilvēku no 25 dalībvalstīm, divām valstīm, kas bija pievienošanās procesā – Bulgārija un Rumānija -, parāda, ka cilvēkus daudz vairāk uztrauc apkārtējās vides problēmas nākotnē, nevis šobrīd esošās (24 % nākotnē pret 13 % šobrīd). Pēc pētījuma rezultātiem redzams, ka gan šobrīd, gan domājot par nākotni, cilvēkus satrauc vienas un tās pašas problēmas, taču paustajām bažām ir dažāda intensitāte. Piemēram, bezdarbu cilvēki lielā mērā redz kā nākotnes, nevis šodienas problēmu (40 % pret 36 %), savukārt mazāk satraucas par dzīves dārdzību nākotnē nevis šobrīd (26 % pret 35 %). Arī izglītība tiek uzskatīta par nākamo paaudžu problēmu (18 % pret 13 %).
Atsevišķu valstu līmenī bezdarbs nākotnē visvairāk satrauc Grieķijas iedzīvotājus (66 %), kā arī Francijas (53 %), Ungārijas (52 %) un Luksemburgas (51 %) iedzīvotājus. Dānijas un Nīderlandes iedzīvotāji uzskata, ka tagadējo paaudzi neskar bezdarba problēmas, bet daži pilsoņi ir minējuši bezdarbu kā nākamo paaudžu problēmu (attiecīgi 9 % un 11 %). Vācijas iedzīvotāji uztraucas par savu pensiju, bet vēl lielākas bažas izsaka par nākamo paaudžu pensijas problēmu (47 % pret 43 %). Tāpat nākamo paaudžu pensijas problēma satrauc arī lielu Austrijas, Maltas un Čehijas Republikas sabiedrības daļu (visās valstīs 40 %). Trijās Baltijas valstīs, Dānijā, Kiprā un Bulgārijā tikai apmēram viens no desmit respondentiem arī pauž bažas par šo problēmu nākotnē.
Saskaņā ar pētījuma rezultātiem var novērot, ka visvairāk par dzīves dārdzību gan nākotnē, gan šobrīd satraucas triju valstu iedzīvotāji, taču viņu bažas par šo problēmu nākotnē ir mazākas. Tās ir Ungārija (48 % pret 59 %), Kipra (38 % pret 60 %) un Portugāle (38 % pret 56 %). Dānijas un Zviedrijas iedzīvotāji dzīves dārdzību vispār neuzskata par šodienas vai nākotnes problēmu.
Cilvēki neatkarīgi no to vecuma vienādi vērtē bezdarbu kā lielāko nākamo paaudžu problēmu Eiropas Savienībā. Paaudžu viedokļu atšķirības vērojamas, vērtējot citas iespējamās problēmas - jaunāku paaudžu pārstāvji saraksta augšgalā ierindo apkārtējās vides problēmas, savukārt gados vecāki respondenti par nākamo paaudžu lielāko problēmu visbiežāk min pensiju.