Vietējā biznesa tuksnesī zāļu industrijai piesietie klīnisko pētījumu veicēji AmberCRO jūtas kā oāzē
Lai cik nepiedienīgi tas izklausītos, šis viņiem ir labākais mēnesis trīs gadu senā uzņēmuma vēsturē. Gada nogales prēmijas, algas, kas nav samazinātas, un plašāka biroja meklējumi. Grāvī iebraukusī pircēju maksātspēja zāļu ražotājiem likusi tikai sasparoties, meklējot jaunas medikamentu formas un sastāvus, jo ripiņas ir kārdinošākas tad, ja vienlaikus gan mazina asinsspiedienu, gan nebojā nieru darbību. Šis ir AmberCRO lauciņš - katra jauna indikācija prasa jaunus klīniskos pētījumus.
Sūrs darbs, tad oāze
Sāls puds izēsts pašos pirmsākumos, kad klīnisko pētījumu speciālisti Jūlija un Dzintars saprata, ka viņus varētu saistīt ne tikai laulība, bet arī bizness. Izsūtījuši savu piedāvājumu pasaules līmeņa zāļu ražotājiem, viņi rakstījuši e-pastus pusnaktī un arī vēlāk, jo viņu klienti atrodas visai tālās laika zonās. Amerikāņi zvanījuši melnā naktī, un AmberCRO nācies būt uz strīpas, jo tas bijis vitāli svarīgais uzticības iekarošanas laiks. Tagad rats ir labi iegriezies, pieprasījums nozarē pārsniedz piedāvājumu un pētījumu viņiem ir tik pilnas rokas, ka meklēti tiek papildspēki - farmaceiti, biologi vai mediķi, kas pāris gados uzņēmumā tiktu izmācīti par klīnisko pētījumu vadītājiem. «Tas bija sūrs darbs, lai nonāktu līdz oāzei, kurā, kā jūs sakāt, tagad atrodamies,» spriež kompānijas izpilddirektors Dzintars Sarkanbiksis. «Stresa mums tagad nav, ja nu vienīgi par to, kā atrast vislabākos speciālistus,» piebalso Dzintara sieva un biznesa partnere Jūlija Gabrusenoka. Neskatoties uz bezdarbu, pētījumu vadītāju atlase un izskološana vēl aizvien ir īsts izaicinājums. Tiem jābūt cilvēkiem, kas zināmā mērā vienlaikus ir juristi, ārsti un mediķi. Tālab viņi nav pat apsvēruši domu par atalgojuma mazināšanu. «To mēs nevaram atļauties. Kritīsies darbinieku motivācija, un tas ir pārāk liels drauds,» saka Jūlija. Viņu bizness prasa nežēlīgu precizitāti. Visi dati tiek dublēti, un drošības līmeni viņi vērtē kā augstu, jo no sīka misēkļa var sākties īsta lavīna, aizraujot zāļu ražotāju uzticēšanos līdzi aizā. Patlaban viņi strādā ar desmit starptautiskām farmācijas kompānijām, kuru sarakstu tur noslēpumā. Konkrēti nosaukumi drīkst nākt gaismā tikai pēc tam, kad noslēgušās visas pētījuma fāzes, kas prasa gadus. Patlaban viņu sarakstu neviens nav pametis, vienīgās izmaiņas rada klienti, kas nāk klāt, AmberCRO lepojas.
Lai nāk VID!
Protams, nodokļu augšana skar arī viņus, un uzņēmumā saka, ka tas neveicina biznesa vidi. Teorētiski nekādas grūtības viņiem nesagādātu pārcelšanās, piemēram, uz Igauniju, jo lielākais viņu resurss ir smadzenes un tās, pateicoties ātrgaitas transporta līdzekļiem, ir viegli pārvietojamas. «Elementāri - paņemam cilvēkus, serverus un braucam,» spriež Jūlija. Tomēr viņi sevi uzskata par patriotiem. «Tā taču ir mūsu valsts. Kas vēl viņu uzturēs, ja ne tie uzņēmumi, kas ir palikuši?»
Atšķirībā no lielas daļas Latvijas uzņēmējdarbības viņiem daļēja ieslīdēšana pelēkajā zonā nav bijusi izvēle, jo uzņēmumu ik gadu auditē starptautiskie zāļu ražotāji. «Esam ļoti caurspīdīgi, maksājam pilnīgi visus nodokļus. Pagājušogad vien mūs auditēja trīs lielas kompānijas, tā ka, lūdzu, lai nāk VID!»
Baltija — pateicīga
Būdami globālā tirgus spēlētāji, AmberCRO tomēr izmēros ir ļoti mazi, taču savu konkurētspēju vērtē kā augstu. Baltija kopumā ir parocīgs reģions klīnisko pētījumu veikšanai. Ir liels skaits precīzu un papildus nopelnīt gribošu ārstu, un medicīnas sistēmas dēļ ir pētījumu priekšrocībās ieinteresēti pacienti. Vēl arī tas, ka globālajiem zāļu ražotājiem pētījums Latvijā izvērtīsies salīdzinoši lēts. «Latvijas tirgū gan skaitāmies dārgi. Ja mūs gribētu Olainfarm vai Grindeks, tad, visticamāk, nevarētu atļauties,» Jūlija saka par vietējiem ražotājiem, piebilstot, ka šāda izmēra kompānijās parasti ir sava iekšējā pētījumu veicējkomanda.
Lielie pētījumi gan parasti netiek uzticēti vienam uzņēmumam, bet notiek vienlaikus vairākos kontinentos. Gan tāpēc, ka bieži nepieciešami pāris desmiti tūkstoši pacientu, gan arī tālab, ka ir vērts pārbaudīt, kā zāles iedarbojas uz dažādos reģionos mītošiem cilvēkiem.
Bieži tiekot kombinēta ASV, Eiropas Savienība un Krievija. Ja šādam pētījumam būs nepieciešami ap 20 000 pacientu, tad tas tiks organizēts padsmit dažādās valstīs, uzticot pacientu saorganizēšanu vairākos simtos dažādu centru. Runājot par savu pieredzi, AmberCRO saka, ka strādā gan ar Rīgas, gan reģionu ārstiem un ir tīkami pārsteigti par rūpīgo pieeju, kas valda ārpus galvaspilsētas. Tālab arī viņu uzņēmumam ir nopietns autoparks - lai pētījumu speciālisti varētu izbraukāt uz Daugavpili, pat Lietuvu un Igauniju.