Nākamgad situācija darba tirgū turpinās uzlaboties, pieaugot nodarbinātības līmenim un strādājošo atalgojumam, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online novembrī veiktais pētījums Baltijas valstīs.
Pētījumā tika aptaujāti visu nozaru darba devējus Latvijā, Lietuvā un Igaunijā – kopumā 636 uzņēmumi.
Nākamajā gadā pieņemt jaunus darbiniekus plāno 63% no aptaujātajiem Latvijas uzņēmumiem, kamēr Lietuvā un Igaunijā šie skaitļi ir attiecīgi 58% un 56%.
Salīdzinot ar iepriekšējā gada Baltijas pētījuma rezultātiem, šogad vislielākais procentuālais kāpums nākamgad sagaidāms Latvijā un Igaunijā. Tur, salīdzinot ar iepriekšējā pētījuma rezultātiem, darba devēju, kas ieplānojuši pieņemt darbā jaunus darbiniekus, skaits audzis par 13% (Latvijā) un 16% (Igaunijā).
Visbiežāk par pamatojumu personāla skaita pieaugumam minēta uzņēmuma darbības apjomu palielināšanās. To norādījuši 86% no aptaujātajiem Latvijas darba devējiem.
Šogad šādu iemeslu min par 12% vairāk nekā 2012. gadā un par 45% vairāk nekā 2011. gadā. Tāpat kā nozīmīgs faktors jaunu darbinieku pieņemšanai tiek minēta arī darba ņēmēju rotācija. To aptaujā norādījuši 67% Latvijas darba devēju.
Pētījumā secināts, ka pieaugs tādu uzņēmumu skaits, kas meklēs vairākus desmitus jaunu darbinieku, savukārt mazināsies to kompāniju skaits, kas ieplānojušas tikai dažas jaunas vakances. Jaunākie dati liecina:
- 15% plāno pieņemt darbā 1-2 darbiniekus (pirms gada 25%);
- 17% plāno pieņemt darbā 3-4 darbiniekus (pirms gada 16%);
- 15% plāno pieņemt darbā 5-9 darbiniekus (pirms gada 19%);
- 33% plāno pieņemt darbā vairāk nekā 10 darbiniekus (pirms gada 28%).
- 20% darba devēju, kuri nākamajā gadā plāno pieņemt jaunus darbiniekus, norādīja, ka šobrīd grūti atbildēt ar konkrētu vai aptuvenu skaitu, bet jauni darbinieki noteikti tiks pieņemti.
Atbilstoši pētījuma datiem visaktīvāk darbiniekus Latvijā meklēs transporta un loģistikas, informācijas tehnoloģijas (IT), ražošanas, mazumtirdzniecības, būvniecības, finanšu un apdrošināšanas uzņēmumi.
Vislielākās pārmaiņas nodarbināto atalgojuma ziņā varētu skart Latviju, rāda pētījums. Katrs otrais aptaujātais jeb 56% Latvijas darba devēju norādījuši, ka nākamajā gadā iecerējuši atalgojumu paaugstināt. Tikmēr Igaunijā apstiprinošu atbildi par atalgojuma paaugstināšanu minēja 39%, bet Lietuvā – 34% aptaujāto darba devēju.
Savukārt 43% Latvijas darba devēju nākamajā gadā plāno atalgojumu saglabāt līdzšinējā līmenī, bet tikai 1% - to samazināt.
Baltijā visneapmierinātākie ar darba samaksu ir drošības un glābšanas nozarē strādājošie – Latvijā 98% uzskata, ka atalgojums ir neadekvāti zems, Lietuvā - 90%, Igaunijā - 88%.
Latvijā veselības un sociālajā aprūpē vien 11%, bet valsts un pašvaldības pārvaldē 12% darbinieku vērtē saņemto samaksu kā adekvātu ieguldītajam darbam.
Ar saņemto atalgojumu Latvijā nav apmierināti arī izglītības un zinātnes darbinieki, kā arī sabiedriskajā ēdināšanā strādājošie – vairāk nekā 86 %.