No kurpju lāpstiņu ražošanas 90. gados līdz vēja ģeneratoru un militārās tehnikas detaļu eksportam tagad savu ražotni spējusi aizvadīt liepājnieku Baložu ģimene.
Ģimenes uzņēmumā vai, pareizāk sakot, divos uzņēmumos katram Baložu ģimenes vīrietim ir sava atbildības joma. Viens no brāļiem – Arnis Balodis – atbild par lokšņu apstrādi, otrs brālis Māris – par mehānisko apstrādi, tēvs Elmārs Balodis vada saimniecisko pusi, rūpējas par teritorijas infrastruktūru, organizē celtniecību. SIA Metālmeistars dibināta 1998. gadā, privatizējot metālizstrādājumu rūpnīcas Liepāja vienu cehu. 2000. gadā ģimenes uzņēmums bija pabeidzis maksājumus Privatizācijas aģentūrai, savukārt abi dēli – ieguvuši atbilstošu izglītību, lai plānotu ražotnes attīstību. 2006. gadā izveidots vēl viens uzņēmums – SIA AB Metal. Ražotnē top mazas un vidēja izmēra detaļas, sākot no vienkāršām un beidzot ar ļoti sarežģītām. 90% no saražotā liepājnieki eksportē. «Ar sliktu materiālu nekas nesanāks, bet arī iekārtai un cilvēkam jābūt labiem,» savu veiksmes formulu atklāj Arnis, Māris un Elmārs Baloži.
Uzdrošinās būt līderi
SIA Metālmeistars ir pirmā kapitālsabiedrība nozarē, kas pretendēja uz Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu infrastruktūras modernizācijai atbilstoši starptautiskajiem standartiem. 2004. gada novembrī uzņēmums parakstīja līgumu par lāzergriešanas tehnoloģijas ieviešanu. «Ar lāzergriešanu iesākām garo ceļu kompjūtervadāmo darbgaldu pasaulē un tā arī pa digitālo tehnoloģiju pasauli klejojam,» pašreizējo darbību raksturo A. Balodis. Lāzertehnoloģijas ieviešana bija abu brāļu pirmais rakstītais projekts, kura kopējā vērtība tobrīd vairāk nekā trīs reizes pārsniedza uzņēmuma gada apgrozījumu. Iekārta ļāva pāriet jaunā attīstības un tehnoloģisko risinājumu līmenī, ražot sarežģītākas un precīzākas detaļas. Ražošanas cikls saīsinājās, auga darba ražība. Nākamais apzinātais solis bija septiņu jaunu programmvadības darbgaldu iegāde. Šim projektam arī dibināta SIA AB Metal. Par 2,5 milj. eiro ražotne ieguva Japānā, Šveicē, Vācijā un Zviedrijā ražotas ciparu vadības iekārtas, no kurām vairākas bija vienīgās Baltijas valstīs un retas arī Eiropā. Līdz tam galvenais eksporta produkts bija kurpju lāpstiņas, ko sūtīja uz Zviedriju. No turienes tās ceļoja pa visu pasauli un atgriezās arī Latvijas veikalos. Pēc otrā modernizācijas projekta Baloži no lāpstiņu ražošanas atteikušies, jo var pildīt pasūtījumus ar augstāku pievienoto vērtību. «Nevar teikt, ka attīstāmies tikai ar Eiropas naudu. Piemēram, visu būvniecību, telpu piemērošanu veicām par saviem līdzekļiem,» uzsver A. Balodis. Arī tagad teritorijā norit būvniecība – top jauna noliktava.
Nojauš krīzi
Jautāti, vai viss ir noritējis gludi, brāļi atbild, ka problēmas, arī dramatiskas, esot ražotāju ikdiena. Piemēram, viena no modernizācijas projektā iepirktajām iekārtām, turklāt ļoti sarežģīta un dārga, atnākusi no Japānas nepareizi nokomplektēta. Sūtījuši atpakaļ, lai japāņi montē no jauna, vienlaikus bija jāpanāk projekta termiņa pagarinājums.
No krīzes izdevies izvairīties, laikus paredzot tās smagumu Latvijā. Par krīzes tuvošanos liecinājusi neviendabīgā ekonomikas attīstība Latvijā. Kopš 2005. gada metālapstrādē darba cena nav augusi, lai gan algas un nodokļi kļuva lielāki, energoresursu cena arī, jo galaprodukta cenu regulēja tirgus pasaulē. Tajā pašā laikā būvniecībā Latvijā cena cēlās nemitīgi. «Bija skaidrs, ka tas ir burbulis, kas plīsīs,» saka A. Balodis. 2007. gada beigās viņi jau bija pārliecināti, ka Latvijā krīze būs «pēc pilnas programmas», tāpēc noiets aktīvi meklēts un atrasts ārvalstīs. «Iepriekš vietējā tirgū realizējām ap 30% produkcijas, tagad te paliek ne vairāk par 10%,» apgalvo A. Balodis. Lai gan attīstību nodrošinājuši kredīti, arī ar bankām problēmu neesot. Galvenā lieta, ko daudzi nesaprotot, – līgums jālasa, pirms to paraksta, nevis pēc tam, pasmaida A. Balodis.
Liepājnieki sadarbojas
2009. gada metāla cena (arī izejvielām) kritās, tāpēc arī nozares uzņēmumiem kritušies apgrozījumi. Šobrīd cenas atkal kāpj, dažās pozīcijās esot sasniegts pat pirmskrīzes līmenis. Rentabilitāte pērn krīzē kritusies, tomēr strādājuši bez zaudējumiem. Šogad peļņa būšot noteikti, lēš A. Balodis. Apgrozījums ne vienmēr atspoguļo uzņēmuma pievienoto vērtību, viņš uzsver. «Mēs orientējamies nevis uz materiāla pirkšanu un pārdošanu, bet uz procesu,» viņš norāda. Par uzņēmuma kvalitāti liecina tas, ka liepājnieku ražojumus ne vien montē vēja ģeneratoros, bet viens no pasūtījumiem bijis arī ASV kara aviācijas vajadzībām, tas gan atklājies tikai vēlāk. Lai gan Liepājā ir daudz metālapstrādes uzņēmumu, katrs cenšas strādāt savā nišā un nevis konkurē, bet sadarbojas. «Visi zina, kur ko var izdarīt. Ja nevari, automātiski pie tā kopgalda nesēdi,» saka A. Balodis. Piemēram, Metālmeistars nenodarbojas ar virsmu pārklājumiem – krāsošanu, kodināšanu –, bet pasūta to citos uzņēmumos. Ir tādi, kas nodarbojas ar montāžu un detaļas pasūta Baložu uzņēmumos. Arī ar materiāliem mēdzot izlīdzēt cits citam.
Alkst stabilitātes
Par sevi uzņēmēji ir pārliecināti, bet uz valsts efektivitāti gan skats esot pesimistisks. «Pirmā lieta, ko uzņēmēji, kas te dzīvo, ir sapratuši, – paļauties var tikai pats uz sevi. Uz valsti paļauties nav gudri, jo viņiem tur augšā pašiem problēmu vairāk nekā vajag,» atzīst A. Balodis. Liela jautājuma zīme esot Latvijas attiecības ar starptautiskajiem aizdevējiem. «Valsts ir kā narkomāns – mokās lomkās un devas dēļ darīs jebko. Nav patstāvīgas domāšanas,» uzskata A. Balodis. Savākt iekārtas un pārcelties uz citu valsti? Tāda iespēja esot, bet pagaidām par tik smagām tēmām viņi negrib domāt. Jācer, ka valstsvīri no krīzes būs kaut ko mācījušies. Jautāti par nodokļu politiku Latvijā, Liepājas uzņēmēji atzīst, ka lielākā problēma ir tā, ka visu laiku valdība grib tos mainīt. «Galvenais, lai ar represīvām metodēm netraucē strādāt,» uzsver A. Balodis.