Lai gan Latvijas ekonomika uzrāda pozitīvu izaugsmi, atkarība no Eiropas to atkal var iedragāt – neskaidrība eirozonas valstīs var būtiski ietekmēt jau tā nelielos kreditēšanas apjomus Latvijā.
«Būtiskākais, kas attiecas uz finanšu jomu, ir līdzekļu pieejamība biznesam un mājsaimniecībām. Jau tagad kreditēšanas apjoms Latvijā ir neliels, bet neskaidrība Eiropā vai krasa situācijas pasliktināšanās var šo nelielo naudas straumi būtiski ietekmēt. Tas savukārt var būt kritiski svarīgi, jo, ekonomikai attīstoties, būs nepieciešami resursi, lai iegādātos jaudīgākas iekārtas, izejvielas u.t.t.. Situācija, kad bankas izvairās palielināt riska apjomus, apgrūtina uzņēmēju ikdienu, bremzē izaugsmi,» brīdina bankas Citadele vadītājs Guntis Beļavskis.
Tāpat, pēc viņa teiktā, ja Eiropas gudrie vīri nesakārtos savu lauciņu un krīzes ziņa lēkās no vienas Dienvideiropas valsts uz otru, arī Latvijas noguldītāji būs bažīgi par nākotni. Tā nav laba ziņa iekšējam patēriņam, kas atšķirībā no eksporta vēl joprojām aug ļoti lēni. Stagnācijas ilgums «rezidentu» īpašumu tirgū un mazumtirdzniecībā lielā mērā atkarīgs no ziņām par Eiropas veselības.
Tikmēr viena no retām jomām, ko Latvijā varētu neskart eirozoas problēmas, ir nerezidentu naudas plūsma nekustamā īpašuma tirgū. «Nekustamajā īpašumā, celtniecībā aktīvākā ir tā daļa, kas saistīta ar uzturēšanās atļaujām un nerezidentiem. Domāju, ka kapitāla plūsma šeit ir stabila, un faktiski pārāk nemainīsies, pat ja kaimiņzemes ekonomika cietīs no naftas cenas krituma. Kārdinājums izvietot kapitālu Eiropas Savienībā un kļūt par rezidentu ir pietiekoši liels un noturīgs» tā G. Beļavskis.
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati liecina, ka šogad aprīļa beigās banku izsniegto kredītu atlikums 12,28 miljardu latu apjomā bija sarucis par 10,6%, salīdzinot ar attiecīgo laika periodu pirms gada. Tajā skaitā kredītu apjoms uzņēmumiem uzrādīja 11,1% kritumu (līdz 6,17 miljardiem latu), bet mājsaimniecībām – 11% kritumu, sasniedzot 5,08 miljardus latu.