Ķīna varētu apsteigt ASV zinātnisko publikāciju skaita ziņā jau 2013. gadā, daudz agrāk nekā paredzēts, atsaucoties uz Lielbritānijas nacionālās zinātņu akadēmijas ziņojumu, vēsta BBC.
Ziņojumā ir analizētas zinātniskās publikācijas, kas atklāja pārsteidzošu Ķīnas pētniecisko publikāciju skaita palielināšanos. 1996. gadā ASV tika publicēti 292 tūkstoši zinātnisku pētījumu, bet Ķīnā tikai 25 tūktoši. 2008. gadā ASV publicēja 316 tūkstošus pētījumu, bet Ķīna jau 184 tūkstošu. Tika paredzēts, ka šādam pieaugumam turpinoties Ķīna varētu sasniegt ASV līmeni ap 2020. gadu.
Tomēr jaunākie dati liecina, ka Ķīna varētu sasniegt ASV zinātnisko publikāciju skaitu divu gadu laikā. Ķīnas investīcijas pētniecībā un attīstībā, sākot no 1999. gada, katru gadu ir vidēji pieaugušas par 20% un pašlaik sasniedz 100 miljardus ASV.
Arī Japānā un Francijā pieaug zinātnisko publikāciju skaits un tās spēs konkurēt ar pieaugošo Ķīnas ietekmi zinātnē.
Kopā ar Ķīnas ekonomikas pieaugumu šis ziņojums ir vēl viens pierādījums tam, ka Ķīna kļūst par globālu lielvaru, skaidro BBC.
Tomēr ziņojums norāda, ka pētījumu publikāciju pieaugums nenozīmē arī kvalitātes pieaugumu. Viens no galvenajiem kvalitātes indikatoriem ir tas – cik reižu pētījumu ir citējuši citi zinātnieki. Ķīnai šis indikators saglabājas visai zems. Paies vēl daudzas desmitgades, kad attīstības valstis spēs tā pa īstam izaicināt rietumvalstu zinātni, norāda BBC.
Ķīnā ir daudz universitāšu absolventu, kuriem ir obligāti jāpublicē savi pētījumi, tāpēc šie skaitļi ir tik augsti, tomēr Ķīnas zinātnisko pētījumu kvantitāte neatbilst to kvalitātei, skaidro Notinghemas Universitātes Ķīnas studiju nodaļas asociētais profesors Kongs Cao.
Visvairāk pasaulē tiek lietotas atsauces uz ASV un Lielbritānijas pētnieku darbiem.