Ķīnas ekonomikai nedraud krasa izaugsmes tempu palēnināšanās, trešdien Pasaules ekonomikas forumā Davosā paziņoja Ķīnas premjerministrs Ļi Kecjans, mēģinot mazināt bažas par Ķīnas ekonomikas izaugsmes perspektīvām.
Lai gan dienu pirms tam bija publicēti dati, ka Ķīnas ekonomikas izaugsme ir visvājākā gandrīz 25 gadu laikā, premjers solīja turpināt strukturālas reformas, kuras nodrošinās «kvalitatīvu izaugsmi», nevis tikai augstu izaugsmes rādītāju.
«Es gribu uzsvērt, ka Ķīnā nenotiks reģionālas vai sistēmiskas finanšu krīzes un ka Ķīnas ekonomika nevirzīsies uz cietu piezemēšanos,» sacīja Ļi.
Ja Ķīna nepazaudēs no redzesloka plānotās reformas, tad tās ekonomikas «vilciens» «nezaudēs ātrumu vai impulsu» un «brauks līdzenāk un spēcīgāk», viņš piebilda.
Ķīnas iekšzemes kopprodukts (IKP) 2014.gadā pieauga par 7,4%, kas bija lēnāks temps nekā 7,7% 2013.gadā, un tas rada bažas laikā, kad globālā ekonomika liek lielas cerības uz Ķīnas izaugsmes impulsa saglabāšanu.
Ķīnas ekonomikas izaugsme pērn bija lēnākā kopš 1990.gadā reģistrētajiem 3,8%. Tas notika pēc tam, kad Ķīnas ekonomiku, kas ir viens no globālās ekonomikas pīlāriem, skāra vāja ražošanas un tirdzniecības statistika un nekustamā īpašuma cenu krišanās.
Starptautiskais valūtas fonds (SVF) otrdien publicētā pārskatā Pasaules ekonomikas perspektīvas (World Economic Outlook) prognozēja, ka Ķīnas IKP pieaugums šogad būs vēl lēnāks - tikai 6,8%.
Šāda prognoze īpaši satrauc Āfrikas un Latīņamerikas preču ražotājus, jo pieprasījuma samazināšanās Ķīnā negatīvi ietekmē šo preču eksportu.
Ļi tomēr uzsvēra, ka valdības centieni pārorientēt Ķīnas ekonomiku no tādas, kuru virza investīcijas un eksports, uz lielāku patēriņu beigās padarīs Ķīnas ekonomikas izaugsmi ilgtspējīgāku pasaulei.
Viņš kā piemēru minēja 13 miljonus jaunu darbavietu, kas radītas pērn un parāda, ka Ķīna «ir pieņēmusi pareizas un efektīvas reformas».
«Ko mums vajadzētu izvēlēties? Augstāku izaugsmi vai kvalitatīvāku izaugsmi no vidējas līdz augstai ilgtermiņā? Acīmredzama atbilde ir - otro,» sacīja Ķīnas premjers.
«Ķīna vēl arvien ir attīstības valsts, tai ir jāiet garš ceļš attīstības procesā,» teica Ļi. Viņš atzina, ka iespējas tālākai attīstībai vēl ir pat Ķīnas pilsētās.
«Iekšējais pieprasījums turpinās uzlaboties un nodrošinās vēl lielāku attīstību pasaulei,» piebilda Ļi.
Viņš sacīja, ka Ķīna arī sāks jaunus projektus, tostarp dzelzceļa infastruktūrā, un mēģinās izbeigt monopolstāvokli, veicinot ārvalstu piedalīšanos šajos plānos. «Ķīnas attīstība dos vairāk biznesa iespēju pasaulei,» teica Ķīnas premjers.