Pēdējo nedēļu laikā Latvijas un pasaules medijos izskanējušas vairākas ziņas par pašnāvību gadījumiem, kas saistītas ar pārmaiņām darba vietā vai personu finansiālā stāvokļa pasliktināšanos. Piemēram, France Telecom pēdējo 18 mēnešu laikā piedzīvojis 24 pašnāvības, savukārt Ludzā pašnāvību izdarījuši divi bijušie policisti.
Lai cik tas dīvaini neizklausītos, jāatzīst, ka France Telecom pašnāvību statistika neatšķiras no Francijas nacionālās statistikas, kas šķietami norāda uz to, ka satraukumam nebūtu pamata. Mediji ziņo arī par to, ka Ludzas bijušo policistu pašnāvības visticamāk saistītas ar personiskiem, nevis ar darbu saistītiem iemesliem, jo abi atstājuši darbu policijā jau pirms vairākiem gadiem.
Tomēr vēlos uzsvērt, ka pašnāvība ir galējā izpausme cilvēka depresīvajam un nospiestajam stāvoklim, vienalga, kādi būtu tās iemesli. Tas nozīmē - lai arī šobrīd sabiedrībā arvien pieaug to cilvēku skaits, kas cieš no depresijas, viņi tomēr neizvēlas tik galēju risinājumu šai situācijai.
Taču vēl maijā Sabiedrības veselības aģentūras direktora vietnieks, psihiatrs Māris Taube presē norādīja, ka pašnāvību skaits atkal sācis pieaugt 2008. gada otrajā pusē.
Eksperti arī norāda uz to, ka psiholoģiskās palīdzības centrus arvien biežāk apmeklē cilvēki, kuru pašnāvības domas ir saistītas ar finansiālajām un darba problēmām, nevis personiskās dzīves grūtībām.
Par problēmām uzņēmumos raksta arī The Economist (10.10.2009.), norādot uz pētījumiem ASV, kuros atklājas darbinieku lojalitātes straujš kritums - no 95% uz 39%. Savukārt uzticība darba devējam noslīdējusi no 79% uz 22 %. Lielākā daļa respondentu savu darba vietu raksturo kā stagnātisku, kurā nav nekā interesanta un paredzamas mazas iespējas karjeras izaugsmei. Domāju, ka līdzīga statistika būtu arī Latvijā.
Kāpēc cilvēki, kuriem ir saglabājies darbs un ienākumi, kļūst arvien nelaimīgāki - depresīvāki? Kas šobrīd notiek uzņēmumos, kur cilvēki pavada aptuveni 1/3 no dienas?
Pirmkārt, gandrīz katrā uzņēmumā šobrīd notiek straujas pārmaiņas. Bieži vien tās ir pārāk kardinālas, haotiskas un pēkšņas. Tas paaugstina darbinieku trauksmi un nedrošību. Ja šāda situācija ir ilgstoša un bezcerīga, var iestāties depresīvs stāvoklis. Veiksmīga pārmaiņu vadība paredz savlaicīgu komunikāciju un pakāpeniskumu, kas daudzās darba vietās šobrīd iztrūkst. Dažkārt liekas, ka vadītājs ilgstoši ignorē pārmaiņu nepieciešamību un sāk rīkoties tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē.
Otrkārt, bieži var vērot, kā vadība mēģina uzlabot produktivitāti caur pārspīlētu apsēstību ar darba izpildes mērīšanas sistēmām. Vēl nesen viena no Latvijā strādājošām bankām dižojās ar to, ka mēra vai ikkatru darbinieka darbību ar hronometra precizitāti. Pēdējie zinātniskie pētījumi norāda uz to, ka pārspīlēta konkurence un kontrole paaugstina stresa līmeni līdz tādai pakāpei, ka padara darbinieku neefektīvu un samazina darba rezultātus. Var sacīt, ka darba izpildes mērīšanas sistēmas šādā pārprastā versijā samazina produktivitāti, nevis motivē to paaugstināt.
Treškārt, vēl arvien daudziem vadītājiem Latvijā un arī pasaulē trūkst prasmes saviem darbiniekiem izskaidrot pārmaiņas uzņēmumā. It īpaši tas novērojams attiecībā uz negatīvajām ziņām. Tendence ir šāda: jo negatīvāka ir ziņa, jo mazāk laika vadītājs velta personiskai sarunai ar darbinieku. Tam seko baumas, pārpratumi, aizvainojums vai pat tiesu darbi. Manā skatījumā pārmaiņu laikā vadītāja galvenajai prioritātei jābūt komunikācijai, lai nepieļautu nomāktību un depresiju, kas tiešā veidā samazina arī efektivitāti.
Intervijās esmu sastapusies ar ļoti dāžadu uzņēmumu un nozaru vadītājiem gan pirms krīzes, gan krīzes laikā. Vērojot šo uzņēmumu un vadītāju personisko attīstību, esmu nonākusi pie slēdziena, ka krīzes laika vadītājam nepieciešamas trīs lietas: 1) spēja prognozēt un sagatavoties iespējamajiem riskiem jau iepriekš; 2) spēja radīt vīziju un to komunicēt; 3) drosme pieņemt nepopulārus lēmumus un īstenot trakas idejas.
Domāju, ka uzņēmumu vadītājiem vajadzētu ņemt vērā iepriekš minēto, lai pēc iespējas mazinātu stresu darba vietā, jo cilvēks, lielu laika daļu pavadot stresa apstākļos, zaudēs produktivitāti.